Příklady projektů Hnutí pro změnu

Verze z 23. 1. 2022, 10:31, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky) (založena nová stránka s textem „==Příklady projektů „Transition Networks“ zaměřených na rozvoj vztahů v komunitě/sociálního kapitálu== ===Budování sociálního kapitálu…“)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)

Příklady projektů „Transition Networks“ zaměřených na rozvoj vztahů v komunitě/sociálního kapitálu

Budování sociálního kapitálu: Transition Pasadena, Los Angeles, USA

Nejdůležitější funkcí Kaváren Repair Cafes není oprava věcí, ale vytváření komunity. Konají se zpravidla pokaždé na jiném místě, každý rok jich je 9 a 10, a počet předmětů, které lidé přinášejí k opravě, se pokaždé zvyšuje. Jenomže to nestačí: „Těm, kteří čekají na nabroušení nářadí, oznámím, že sedí v křesle pro vyprávění příběhů, což ve většině případů stačí. Lidé se pouštějí do osobních příběhů, které vyvolávají úsměv a tolik potřebnou empatii lidí v okolí, díky čemuž je naplnění této často opomíjené oblasti našeho života stejně důležité jako nabroušené nůžky.“ Opravárenská kavárna také úzce spolupracuje s místní Bankou času. Lidé si při opravování věcí vydělávají časové dolary.

Transition Town Brixton, Londýn, Anglie.

Komunita podporující místní podnikatele – budování sociálního kapitálu a nahrazení konvenčních systémů financování/podpory podnikání – staví na místních silných stránkách a iniciativě, investuje do místních nápadů.

Lambeth's Local Entrepreneur Forum (LEF)

Výzva komunitě, aby různými způsoby podpořila své podnikatele. Investicí do podnikání nemusí být jen peníze, ale také nabídka prostor, podpory, mentoringu, tvorby webových stránek, venčení psů, masáží a mnoha dalších věcí. Cílem LEF je takovou podporu nabídnout, a kolem konkrétních aktivit shromáždit lidi, čímž se vytváří komunita. Lambeth v rámci LEF představil komunitě 5 nových podnikatelů a vyzval je k podpoře a investicím, ať už si lidé toto slovo vykládají v jakémkoli smyslu. Patřili mezi ně místní potravinářský podnik The Grain Grocer; Spiral, který pracuje s mladými lidmi a umožňuje jim přístup k pracovním zkušenostem rozvíjejícím skutečné dovednosti; Library of Things, knihovna nářadí/jiných věcí; Remakery Brixton, centrum opětovného použití věcí, které zahrnuje školení, pronájem dílen, rozvoj podnikání a další; a Kitchen Table Projects, kteří podporují a prezentují řemeslné výrobce potravin. Ačkoli na plakátech na akci stálo, že „dobré nápady potřebují investice“, každý, kdo se akce zúčastnil, odcházel s jasným pocitem, že naplnění cílů nové ekonomiky vyžaduje mnohem víc než jen tvrdé peníze. Jak poté řekl jeden z účastníků, „v místnosti bylo hodně lásky, pokud je láska to správné slovo“. Mnozí z těch, kteří se účastnili prezentace, použili slovo „láska“ ve svých úvahách o tom, jaké to bylo, prezentovat se na LEF. „Odcházeli jsme s mnohem více přáteli a s pocitem, že lidé nás podporují a vidí hodnotu v tom, co děláme, a že existuje duch velkorysosti, který se může projevit, když se pro něj vytvoří prostor“. Colin Crooks, který pitching session řídil, hovořil o tom, že „viděl, jak se lidé rozzářili, když nabízeli podporu“, o kouzelném pocitu vřelosti, který se vytvořil. „Je to využití základní lidské hodnoty,“ řekl, „a model LEF je jen způsob, jak si vyzkoušet to, co jsme vždy chtěli dělat, a podporovat lidi v naší komunitě. Každý to chce dělat, jen jsme asi zapomněli jak“.

Lékařská ordinace Caversham, Londýn

Lékařská ordinace v londýnském Cavershamu zahájila systém „sociálního předepisování“ léků s cílem zlepšit pohodu pacientů a zaměstnanců a obnovit komunitu, která se ztratila v důsledku rychlého, rušného a odlidštěného moderního životního stylu. Přechod od místních, na místě založených rodinných komunit, které se opírají o vzájemnost a vzájemné závazky, k odloučené a roztříštěné společnosti jednotlivců má negativní dopady na zdraví. Praktičtí lékaři vidí, že v důsledku toho narůstají problémy s duševním zdravím, jako je úzkost a deprese, pokusy o sebeuklidnění v podobě přejídání, pití nebo užívání drog – ať už na předpis nebo jiných –, závislost, chudoba a chronická onemocnění v mnoha podobách.

S přístupem k „sociálnímu receptu“ si připomínáme, co to znamená být člověkem – potřebu pevněji utkaného společenského pojiva, znovu se navzájem propojit se sebou, se svou historií, se světem, z něhož jsme vzešli, a znovu vstoupit do své duše, svých myšlenek a svých pocitů.

Lékařská ordinace v Cavershamu vybudovala terapeutickou zahradu jako základ pro obnovení místní komunity, aby mohla spolupracovat a vytvářet zdravější budoucnost pro všechny.

V rámci projektu nyní probíhají zahradnické kroužky, setkání, řemeslné aktivity v čekárně a plánuje se komunitní dílna, kuchyně a centrum pro dospívající.  Díky zajištění zábavy, inkluzivity a pozitivního naladění v centru aktivit a také díky tomu, že společná setkání jsou podpořena spoustou čaje a dobrého jídla, se komunita pacientů zmobilizovala a převzala iniciativu: vede sezení, navrhuje nové aktivity a spolupracuje. Úkolem lékaře bylo zajistit zdvořilost v dialogu, poskytnout podporu a zvládnout obtíže, které mohou ve skupinových situacích nastat. Díky tomu jsme schopni vést živé diskuse v bezpečném prostoru, kde mohou lidé hovořit o svých zraněních, obavách a odlišných životních zkušenostech.

Existuje spousta příběhů, které potvrzují úspěšnost tohoto přístupu: pacientka, která chodila na kontroly krevního tlaku, protože to byla jediná příležitost k lidskému kontaktu, má nyní skupinu přátel a může se znovu radovat; pacientka, pro kterou se život stal tak nesnesitelným, že neviděla pro sebe budoucnost, se nyní věnuje dobrovolnictví, znovu se zapojuje do života prostřednictvím řemesel a vaření; a starší izolovaný muž, jehož jedinou útěchou byla láhev vodky každý večer, si uvědomil, že může mít ještě další možnosti, když se nečekaně naučil šít.

Transition Town Media, Pensylvánie, USA

Sociální kapitál, budování komunity, změna postojů ke spotřebě a konzumerismu

FreeStore byl otevřen v roce 2014. Lidé sem přinášejí věci, které již nepotřebují nebo nechtějí a které by jinak zůstaly nevyužity nebo skončily na skládce, a ostatní lidé si je pak mohou vzít, aniž by za ně platili. V přístavbě pronajaté od místní metodistické církve si mohou návštěvníci vzít cokoli z obchodu a také darovat věci pro jiné lidi. To lidi spojuje a posouvá jejich myšlení. „Lidé spolu v obchodě mluví jinak,“ říkají. Ačkoli Free Store pomáhá lidem v nouzi, není to charita a působí úplně jinak než nedaleká potravinová banka, kde je darování jednosměrné. Free Store je místem komunitní výměny, kde si lidé mohou odpočinout a popovídat si. „Zatímco pro mnoho lidí je kultura sdílení a spolupráce přirozená a vzrušující, u jiných může vyvolávat pocity nepohodlí.“ Free Store je místem, kde se lidé setkávají tváří v tvář se svými nevědomými předpoklady o „věcech“, o hodnotě a o svých vlastních vazbách. Podle Julie, dobrovolnice ve Free Store, může být práce s lidmi, kteří zneužívají systém a jejichž zkušenost se spotřebou je zakořeněna v nedostatku a strachu, skutečnou výzvou a zároveň příležitostí k diskusi a poznání.

Billinge & Orrell Transition, Anglie

Partnerství, propojení ekonomických, sociálních a ekologických přínosů.

Jedná se o předměstí Wiganu s přibližně 10 000 obyvateli, které se za posledních 40 let změnilo z polostátního na městské. Ze 4 řeznictví, 3 zelinářství a 4 pekáren zůstalo pouze 1 řeznictví a supermarket Cooperative. Mandy Wellens-Brayová, jedna ze zakladatelek skupiny, říká: „Stalo se z něj spíše místo, kam se dojíždí za prací. Viděla jsem, jak se komunita tříští, jak se lidé k sobě obracejí zády. Už spolu nemluví stejně. Cítila jsem, že komunita zaniká, a cítila jsem, že musíme zasáhnout“.

Třicetihektarová farma ve vlastnictví místní rady byla 20 let prázdná a zanedbaná. Pozemek byl komunitě zpřístupněn pomocí převodu majetku a 25letého pronájmu, stejně jako jim byly poskytnuty finance na zřízení. Zrodila se farma Greenslate.

Vzhledem k tomu, že Rada uzavřela mnoho pečovatelských služeb, které dříve poskytovala, byla farma Greenslate představena jako „pečovatelská farma“, což vedlo k získání finančních prostředků od Rady Wigan prostřednictvím jejího Fondu komunitních investic a společnosti UnLtd, která poskytuje řadu služeb potřebným lidem, od těch, kteří se zotavují ze závislostí, až po dospělé se zvláštními potřebami. Na farmě probíhá řada terapeutických aktivit, které částečně křížově dotují další činnosti farmy, jako je například zelinářská zahrada.

Na 7 hektarech bývalého ječmenného pole se nyní obnovuje lesní porost, který byl částečně vykácen a doplněn novou výsadbou. Staré hospodářské budovy byly znovu využity, přibyl polytunel, školní třída a obchod na místě. Na farmě vzniklo také několik dalších sociálních podniků: komunitní energetická společnost, veganský cateringový vůz a výrobna dřevěného uhlí. „Lidé přicházejí, odpočívají, baví se, říkají si ‚nebylo by skvělé, kdyby...‘ a tím začíná změna.“ říká Mandy.

U skupiny, která kombinuje dobrovolníky a placené zaměstnance, vždy hrozí riziko vyhoření, a proto je důležité dobře vyvažovat čas a energii. Skupina shledala velmi užitečnou program zlepšování zdraví dle příkladu Transition Network, a pořádá „pečovatelské výměny“ s jinými místními skupinami, kdy se vzájemně navštěvují, aby se podpořily a postaraly se o sebe navzájem. Měsíční setkání jsou neformální, začínají Check-inem a zahrnují společné jídlo.