Udržitelné podnikání
V přípravě
Udržitelné podnikání (anglicky: Sustainable business) je takový způsob podnikání, jež se neorientuje pouze na krátkodobý zisk, ale zohledňuje také principy dlouhodobé udržitelnosti a vychází ze zásad udržitelného rozvoje. Jeho základní premisou je šetrnost k životnímu prostředí a to jak v lokálním, tak globálním měřítku.
Koncepce udržitelného podnikání není ničím moderním, v určitém smyslu ji je naopak možné chápat jako návrat ke kořenům. V tradičních podmínkách, v nichž lidé dobře znali svoje prostředí, chápali také principy udržitelnosti. S modernizací, nástupem globalizace a přetrháním původních vazeb (resp. nárůstem komplexnosti systému) se začalo vytrácet také chápání toho, co je udržitelné. V sedmdesátých letech dvacátého století začalo probíhat environmentální probouzení, následně byla etablována koncepce udržitelného rozvoje. Ta se skládá ze tří pilířů, kromě environmentálního také ekonomického a sociálního, jejich rovnováha pak přispívá k dlouhodobé udržitelnosti. Podnikání spadá do pilíře ekonomického, přívlastek udržitelný je potom vyjádřením potřeby o zakomponování environmentální a sociální roviny do podnikatelské činnosti.
Podle Cooneho spočívá udržitelné podnikání na několika principech:[1]
- Začleňuje principy udržitelnosti do každého rozhovodání, jenž souvisí s podnikáním.
- Dodává environmentálně šetrné produkty nebo služby, které jsou alternativou k méně udržitelným variantám
- Je udržitelnější než jeho konkurenti.
- Deklaruje závazky k environmentálním principům v obchodním provozu.
Udržitelné podnikání je často zmiňováno v dokumentech Organizace spojených národů. Lokální zodpovědností, jež je spojená s udržitelným podnikáním, je možné přispět k naplňování globálních rozvojových cílů.[2] Koncepce udržitelného podnikání připomíná model společenské odpovědnosti firem (Corporate social responsibility - CSR), ač se v mnohém prolínají, někteří autoři vidí v jejich rámci rozdíly.[3] Udržitelné podnikání může být nahlíženo jako komplexnější model, který počítá s dlouhodobým časovým horizontem, zatímco CSR se snaží o zpříjemnění života zaměstnancům a menší ekologickou stopu v kratším časovém horizontu.
Literatura
- HONEYMAN, Ryan; GILBERT, Jay Coen; HOULAHAN, Bart. The B Corp Handbook: How to Use Business as a Force for Good. 1 edition. vyd. [s.l.] : Berrett-Koehler Publishers. 224 s. Dostupné online.ISBN 9781626560437. (English)
- THISTLETHWAITE, Rebecca; WISWALL, Richard. Farms with a Future: Creating and Growing a Sustainable Farm Business. White River Junction, Vt. : Chelsea Green Publishing. 306 s. Dostupné online.ISBN 9781603584388. (English)
- AGRICULTURE, Minnesota Institute for Sustainable. Building a Sustainable Business: A Guide to Developing a Business Plan for Farms and Rural Businesses. St. Paul, MN : Minnesota Institute for Sustainable Agriculture. Dostupné online. ISBN 9781888626070. (English)
- PLAKIAS, Anastasia Cole. The Farm on the Roof: What Brooklyn Grange Taught Us About Entrepreneurship, Community, and Growing a Sustainable Business. [s.l.] : Avery. 288 s. Dostupné online. ISBN 9781592409488. (English)
Externí odkazy
- PRICEWATERHOUSECOOPERS.Udržitelné podnikání [online]. [cit. 2016-08-02].Dostupné online.
- Udržitelné podnikání: byznys hledá globální hodnoty. Aktuálně.cz - Víte co se právě děje [online]. [cit. 2016-08-02]. Dostupné online.
- Forum pro udržitelné podnikání.www.sustainbiz.cz [online]. [cit. 2016-08-02]. Dostupné online.
Reference
- ↑ https://www.amazon.com/Build-Green-Small-Business-Profitable/dp/0071602933
- ↑ https://www.unglobalcompact.org/
- ↑ Bansal, Pratima, and Mark R. DesJardine. "Business sustainability: It is about time." Strategic Organization 12.1 (2014): 70-78.