Komunikace pro cyklisty

"_NOTOC_" a)Komunikace pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část, na které není zakázán provoz cyklistů b)Cyklistická trasa – pozemní komunikace pro cyklisty upravená (dopravním značením nebo stavebně) pro provoz cyklistů c)Pruh pro cyklisty – část pozemní komunikace určená pro jeden jízdní proud cyklistů d)Pás pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část složená z jízdních pruhů pro cyklisty e)Společný pás pro provoz cyklistů a chodců – pozemní komunikace nebo její část určená pro společný provoz chodců a cyklistů f)Stezka pro cyklisty – pozemní komunikace nebo její část určená pro provoz cyklistů. Označuje se dopravní značkou C8a „Stezka pro cyklisty“ g)Stezka pro chodce a cyklisty – pozemní komunikace nebo její část určená pro provoz chodců a cyklistů. Označuje se: dopravní značkou C 9a „Stezka pro chodce a cyklisty“ („se společným provozem“), nebo C 10a „Stezka pro chodce a cyklisty“ („s odděleným provozem“)

Kladné stránky cyklistické dopravy:

Ekologický dopravní prostředek Malá prostorová a provozní náročnost Omezení hluku a emisí škodlivých látek Rychlost ve městě srovnatelná s automobilovou dopravou Zlepšení fyzického zdraví

Záporné stránky cyklistické dopravy:

Zvýšené riziko zranění cyklisty Závislost na povětrnostních podmínkách Malá přepravní kapacita Cytlivost na sklonové podmínky Náročná na co nejkratší spojení zdrojů a cílů

Cyklistická doprava má dopravní i rekreační funkci. Místní cyklistická doprava, odehrávající se na území obce je především dopravního charakteru, regionální cyklistická doprava může být jak rekreační, tak dopravní. Dálková cyklistická doprava má převážně rekreační charakter.


Vysokým podílem cyklistů v silničním provozu je proslulé zejména Nizozemí, které podporuje cyklistickou dopravu i stavebně a místy jejím preferováním před automobilovou dopravou (např. přednost na světelně řízených křižovatkách)


Rekreační cyklistická doprava

Cyklistické trasy a stezky: [1] Singltrek (jednosměrná stezka pro jednoho cyklistu): [2]



Zdroje

[3]