Globální index neřesti

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Verze k tisku již není podporovaná a může obsahovat chyby s vykreslováním. Aktualizujte si prosím záložky ve svém prohlížeči a použijte prosím zabudovanou funkci prohlížeče pro tisknutí.

Globální index neřesti (anglicky: Global Vice Index) je ukazatel, [w:cs:Index|index]] mapující chování v určitých státech, které bývá považováno za neřestné; v roce 2012 ho sestavila agentura Bloomberg.[1]

Index hodnotí země podle čtyř kritérií: celková spotřeba alkoholu na jednu dospělou osobu, počet vykouřených cigaret na jednu dospělou osobu, užívání drog a obrat v hazardu vzhledem k hrubému domácímu produktu; měří se údaje v rámci jednoho roku mezi populací ve věku od 15 do 64 let (Pro účely tohoto ukazetele jsou dospělými osobami myšleni občané starší 15 let). Do kategorie ,,užívání drog" spadá pět položek (které mají při sčítání stejnou vypovídající hodnotu): amfetaminy, konopí, kokain, extáze a opiáty (včetně opiátů na předpis). Vychází přitom z údajů od organizací: World Health Organization, Tobacco Atlas, United Nations Office on Drugs and Crime, Global Betting and Gaming Consultants.

Do výzkumu byly zahrnuty pouze ty země, pro které byly k dispozici všechny dostupné údaje. Celkem byla získána data z 57 zemí. Země s nejvyšší naměřenou hodnotou v určité kategorii získala nejvyšší množství bodů v dané kategorii, země s minimální naměřenou hodnotou získala nula bodů. Všechny země získaly proporční body, které vycházely z celkových naměřených hodnot. Body z kategorií byly potom sečteny, operacionalyzovány a započítány do celkového skóre, které hodnotí země na stupnici 0 - 100. Čím vyšší skóre země získá, tím větší sklon k uvedeným neřestem mají její obyvatelé.

Česká republika se umístila na prvním místě v celkovém přehledu. Byla první v užívání alkoholu (s konzumací 16, 45 litry čistého alkoholu na osobu), pátá v počtu vykouřených cigaret na osobu (2 368 kusů), druhá v užívání drog (ve společnosti je během roku užilo 21, 60% obyvatel - z toho amfetamin 1,7%; konopí 15,2%; extáze 3,6%; u zbytku - kokainu a opiátů se nedostala do první desítky a není tak uvedena v celkovém přehledu), ze čtyř zkoumaných kategorií se neumístila mezi prvními deseti státy pouze v kategorii hazardu.[2]

Odkazy

Reference

Literatura

Další zdroje




Tato stránka vznikla za podpory projektu OP VK CZ.1.07/2.4.00/17.0130 - Mezioborová síť udržitelného rozvoje

<!dočasně deaktivováno> </noinclude> -->