Agroenvironmentální programy

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Agroenvironmentální programy

Agroenvironmentální programy (AEP) již svým názvem spojují zemědělský a environmentální přístup. Od svého vzniku se postupně stávají výrazným finančním nástrojem, který je využíván pro ochranu, udržení a aktivní tvorbu přírodě blízkých oblastí. Díky zemědělskému hospodaření v Evropě se změnil poměr lesních a nelesních ekosystémů ve prospěch nelesních. Novodobé hospodaření, zvláště v druhé polovině 20. století vážně ohrozilo různorodost krajiny. Na přelomu století hospodařící subjekty dostávají od společnosti vedle zajištění potravin další úkol a to zachovat pestrou mozaiku biotopů tedy tradiční krajinu Evropy. AEP jsou finanční podporou této nové úlohy zemědělců. (Fišer 2007)

Agroenvironmentální programy jsou dotační tituly MZe. Jejich cílem je podpořit takové způsoby hospodaření na zemědělské půdě, které jsou ve shodě s ochranou a zlepšováním životního prostředí a krajiny. Jsou součástí Horizontálního plánu rozvoje venkova. Při využití těchto dotačních titulů je zemědělci hrazen ušlý příjem, který vzniká zvýšenými náklady plynoucími ze závazku na dodržení příslušného způsobu hospodaření. Přihlášení do jednotlivých dotačních titulů je dobrovolné. Hospodář se zavazuje plnit podmínky daného opatření po dobu 5 let. Dotace lze poskytovat pouze na pozemky, které jsou uživateli nahlášené v registru půdy (LPIS).

Přihlášky, projekty k těmto programům se podávají na příslušných pobočkách MZe, tj. Zemědělských agenturách-Pozemkových úřadech. Pozitivním přínosem těchto programů je podpora příznivého obhospodařování zemědělské půdy a udržování krajiny. Přihlášením do těchto dotačních programů získá zemědělec jistý příjem, který není závislý na různých faktorech (počasí, trh, …).

Hlavní cíle a opatření AEP:

  • zamezit zrychlenému odtoku vody z krajiny
  • snížit erozi půdy
  • podpořit ekologickou stabilitu krajiny
  • zachovat a zvýšit přírodní rozmanitost na zemědělsky využívané půdě

(Hradil (eds.) 2004)


Zdroje

Čihař, M., Hřebík, Š.,Fišer, B., Růžičková, J., Třebický, V. (eds.) (2007): Udržitelný management přírodě blízkých oblastí. Univerzita Karlova v Praze, Přírodovědecká fakulta, Ústav pro životní prostředí, strana 46

Hradil, R., Fišer, B. (eds.) (2004): Agroenvironmentální programy České republiky, Ministerstvo Životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem Zemědělství. Dostupné na: http://www.agroenvi.cz/attachments/0_agroenvi-web_II.pdf

http://www.agroenvi.cz/default.asp?ch=135&typ=1&val=23449&ids=0

Externí odkazy

http://www.agroenvi.cz/default.asp?ch=135&typ=1&val=23449&ids=0

Literatura

Hradil, R., Fišer, B. (eds.) (2004): Agroenvironmentální programy České republiky, Ministerstvo Životního prostředí ve spolupráci s Ministerstvem Zemědělství.