Nosná kapacita prostředí: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: __NOTOC__ '''Vlastní text stránky''' Má být dělený do odstavců; lze využít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__


'''Vlastní text stránky'''
Má být dělený do odstavců; lze využít [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz.C5.AF nadpisů různých úrovní]
Do textu musí být vloženy [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl#Reference odkazy] na citovanou literaturu a zdroje.


A po vlastním textu stránky mohou být uvedeny následující informace (pokud následují, tak v tomto pořadí a na této úrovni nadpisu)
== Nosná kapacita prostředí ==
 
Nosná kapacita prostředí (carrying capacity)
Udává maximální velikost [http://cs.wikipedia.org/wiki/Populace populace], která může existovat na daném území neomezeně dlouho, aniž by narušila jeho produkční kapacitu.
Růst populace se v ideálních podmínkách zvyšuje exponenciální řadou. Tento exponenciální růst zastavuje na určitém množství a hustotě jedinců na daném území, kdy díky omezeným zdrojům dochází k vnitrodruhové konkurenci. Při dosažení maximální nosné kapacity prostředí vnitrodruhová konkurence snižuje rychlost růstu populace na nulu. Natalita se rovná mortalitě.
Protože jak vnitřní míra růstu populace, tak nosná kapacita prostředí jsou druhově/populačně specifické, jeden druh/populace může využívat zdroje v prostředí rozdílně oproti jinému.
 
 


== Témata ==
Zde by měly být odkazy na další stránky v Enviwiki, které jsou "nedílnou" součástí hlavního tématu.
Vyjímečně mohou odkazovat na externí stránky (lépe uvádět v odkazech)
Vytvořte [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku#Tabulka_wiki_p.C5.99.C3.ADkaz.C5.AF seznam témat pomocí hvězdiček]
   
   
== Zdroje ==
== Zdroje ==
Zde jsou uvedeny zdroje, využité k tvorbě této stránky/hesla.
Begon M., Harper l. J., Townsend C.R.: Ekologie- jedinci, populace a společenstva, Vydavatelství Univerzity Palackého Olomouc, 1997, s.950)
Tvorba [[Seznam použité literatury|seznamu použité literatury a dalších zdrojů]] je významnou součástí práce s textem.
Musí být ve správném formátu - využijte nápovědy pro [[Help:Citace a bibliografické údaje|správné citování]].


== Odkazy ==
Měly by být [[Anotace|stručně anotované]]. Tuto část dělíme na následující podskupiny:
=== Související stránky ===
Zde uvádíme stránky Enviwiki, které se stránkou volně souvisejí (jsou důležité pro pochopení širších souvislostí).
Tvorba vnitřních Wiki odkazů viz [[Nápověda:Jak editovat stránku|Nápověda]].


=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
  Důležité externí on-line zdroje, které se stránkou volně souvisejí.
  *[http://en.wikipedia.org/wiki/Carrying_capacity_(biology) EnglWiki]
Citujte správně: [[Help:Citace a bibliografické údaje#Bibliografické záznamy elektronických dokumentů|bibliografické záznamy elektronických dokumentů]].
 
=== Literatura ===
Důležité off-line (tištěné) zdroje, které by měly sloužit k podrobnému studiu tématu.
Citujte správně: [[Help:Citace a bibliografické údaje#Bibliografické záznamy tradičních dokumentů |bibliografické záznamy tradičních dokumentů]] nebo použijte [[:Kategorie:Šablony pro citování|citačních šablon]]


[[Kategorie:Skupina A]]
[[Kategorie:Skupina A]]

Verze z 27. 11. 2008, 00:24


Nosná kapacita prostředí

Nosná kapacita prostředí (carrying capacity) Udává maximální velikost populace, která může existovat na daném území neomezeně dlouho, aniž by narušila jeho produkční kapacitu. Růst populace se v ideálních podmínkách zvyšuje exponenciální řadou. Tento exponenciální růst zastavuje na určitém množství a hustotě jedinců na daném území, kdy díky omezeným zdrojům dochází k vnitrodruhové konkurenci. Při dosažení maximální nosné kapacity prostředí vnitrodruhová konkurence snižuje rychlost růstu populace na nulu. Natalita se rovná mortalitě. Protože jak vnitřní míra růstu populace, tak nosná kapacita prostředí jsou druhově/populačně specifické, jeden druh/populace může využívat zdroje v prostředí rozdílně oproti jinému.



Zdroje

Begon M., Harper l. J., Townsend C.R.: Ekologie- jedinci, populace a společenstva, Vydavatelství Univerzity Palackého Olomouc, 1997, s.950)


Externí odkazy

*EnglWiki