Zvláště chráněný druh: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace |
Bez shrnutí editace |
||
Řádek 26: | Řádek 26: | ||
Zvláště chráněné druhy rostlin uvedené v příloze č. II této vyhlášky, které jsou označovány jako škůdci,9) se nesmějí hubit. | Zvláště chráněné druhy rostlin uvedené v příloze č. II této vyhlášky, které jsou označovány jako škůdci,9) se nesmějí hubit. | ||
V případě neodvratného zásahu do prostředí či bezprostředního okolí zvláště chráněných druhů rostlin je možno provést přenesení ([http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_p=52&PC_8411_l=114/1992&PC_8411_ps=10#10821 § 52 zákona]) celých rostlin či jejich částí v kterémkoliv jejich vývojovém stádiu na náhradní stanoviště. K přenesení je nezbytná výjimka z ochrany zvláště chráněného druhu podle § 56 zákona. Toto přenesení musí být písemně dokumentováno. | V případě neodvratného zásahu do prostředí či bezprostředního okolí zvláště chráněných druhů rostlin je možno provést přenesení ([http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_p=52&PC_8411_l=114/1992&PC_8411_ps=10#10821 § 52 zákona č.114/1992 Sb.]) celých rostlin či jejich částí v kterémkoliv jejich vývojovém stádiu na náhradní stanoviště. K přenesení je nezbytná výjimka z ochrany zvláště chráněného druhu podle [http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411?PC_8411_p=56&PC_8411_l=114/1992&PC_8411_ps=10#10821 § 56 zákona č.114/1992 Sb.]. Toto přenesení musí být písemně dokumentováno. | ||
Verze z 25. 11. 2008, 13:31
Sb.
Za zvláště chráněné druhy lze vyhlásit ty druhy rostlin a živočichů, které jsou ohrožené nebo vzácné a vědecky či kulturně velmi významné.
Zvláště chráněné druhy rostlin a živočichů se dle stupně jejich ohrožení člení na
- kriticky ohrožené
- silně ohrožené
- ohrožené
Seznam a stupeň ohrožení zvláště chráněných druhů rostlin a živočichů stanovuje ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem (395/1992 Sb., vyhláška MŽP ČR, kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny).
Stejně jako zvláště chráněný živočich nebo zvláště chráněná rostlina je chráněn i mrtvý jedinec tohoto druhu, jeho část nebo výrobek z něho, u něhož je patrné z průvodního dokumentu, obalu, značky, etikety nebo z jiných okolností, že je vyroben z částí takového živočicha nebo rostliny.
Ministerstvo životního prostředí stanoví prováděcím právním předpisem (395/1992 Sb.) způsob hodnocení stavu zvláště chráněných druhů a jejich stanovišť včetně evropsky významných druhů z hlediska jejich ochrany.
Základní podmínky ochrany zvláště chráněných rostlin
Zvláště chráněné rostliny jsou chráněny ve všech svých podzemních a nadzemních částech a všech vývojových stádiích; chráněn je rovněž jejich biotop. Je zakázáno tyto rostliny sbírat, trhat, vykopávat, poškozovat, ničit nebo jinak rušit ve vývoji. Je též zakázáno je držet, pěstovat, dopravovat, prodávat, vyměňovat nebo nabízet za účelem prodeje nebo výměny. Ochrana podle zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny se na rostliny nevztahuje, pokud
- rostou přirozeně uvnitř jiných kultur a jsou-li ničeny, poškozovány nebo rušeny v přirozeném vývoji v souvislosti s běžným obhospodařováním těchto kultur (neplatí pro druhy kriticky a silně ohrožené; v těchto případech je ke způsobu běžného obhospodařování nezbytné předchozí stanovisko orgánu ochrany přírody, který může uložit náhradní ochranné opatření, například záchranný přenos rostlin),
- jsou pěstovány v kulturách získaných povoleným způsobem,
- pocházejí z dovozu a nejsou předmětem ochrany podle mezinárodních úmluv.
Za běžné obhospodařování se nepovažují zásahy, při kterých může dojít ke změně hydrologických půdních poměrů, půdního povrchu či chemických vlastností prostředí, kromě zásahů při obvyklém hospodaření v lesích podle platného lesního hospodářského plánu.
Ochrana zvláště chráněných druhů rostlin
Základem ochrany zvláště chráněných rostlin je komplexní ochrana jejich stanovišť a bezprostředního okolí. Bezprostředním okolím rostliny se rozumí takový prostor, který vytváří základní podmínky pro její existenci a do něhož nelze zasahovat aniž by rostlina na tento zásah nereagovala. Za zásahy, při nichž může dojít ke změně hydrologických půdních poměrů, se považuje zejména odvodňování, zavlažování, zásahy do vodotečí, manipulace s výškou hladiny vodních ploch. Za zásahy do půdního povrchu se považuje veškeré narušování drnu i hrabání steliva v lese. Za zásahy měnící chemismus prostředí se považuje hnojení organickými i průmyslovými hnojivy a používání jakýchkoli chemických přípravků, pokud nejde o zásah, který zajistí podmínky existence zvláště chráněných druhů rostlin.
Zvláště chráněné druhy rostlin uvedené v příloze č. II této vyhlášky, které jsou označovány jako škůdci,9) se nesmějí hubit.
V případě neodvratného zásahu do prostředí či bezprostředního okolí zvláště chráněných druhů rostlin je možno provést přenesení (§ 52 zákona č.114/1992 Sb.) celých rostlin či jejich částí v kterémkoliv jejich vývojovém stádiu na náhradní stanoviště. K přenesení je nezbytná výjimka z ochrany zvláště chráněného druhu podle § 56 zákona č.114/1992 Sb.. Toto přenesení musí být písemně dokumentováno.
Témata
Zde by měly být odkazy na další stránky v Enviwiki, které jsou "nedílnou" součástí hlavního tématu. Vyjímečně mohou odkazovat na externí stránky (lépe uvádět v odkazech) Vytvořte seznam témat pomocí hvězdiček
Zdroje
Zde jsou uvedeny zdroje, využité k tvorbě této stránky/hesla. Tvorba seznamu použité literatury a dalších zdrojů je významnou součástí práce s textem. Musí být ve správném formátu - využijte nápovědy pro správné citování.
Odkazy
Měly by být stručně anotované. Tuto část dělíme na následující podskupiny:
Související stránky
Zde uvádíme stránky Enviwiki, které se stránkou volně souvisejí (jsou důležité pro pochopení širších souvislostí). Tvorba vnitřních Wiki odkazů viz Nápověda.
Externí odkazy
Důležité externí on-line zdroje, které se stránkou volně souvisejí. Citujte správně: bibliografické záznamy elektronických dokumentů.
Literatura
Důležité off-line (tištěné) zdroje, které by měly sloužit k podrobnému studiu tématu. Citujte správně: bibliografické záznamy tradičních dokumentů nebo použijte citačních šablon