Triatlonové závody a životní prostředí: Porovnání verzí
Bez shrnutí editace značka: editace z Vizuálního editoru |
m (added Category:Sport a životní prostředí using HotCat) |
||
Řádek 65: | Řádek 65: | ||
{{FTVS|Denní studium 2020|Lukáš Červenka: Jak triatlonové a běžecké závody ovlivňují životní prostředí a jaké jsou opatření pro zlepšení tohoto problému}} | {{FTVS|Denní studium 2020|Lukáš Červenka: Jak triatlonové a běžecké závody ovlivňují životní prostředí a jaké jsou opatření pro zlepšení tohoto problému}} | ||
[[Kategorie:Sport a životní prostředí]] |
Verze z 16. 5. 2020, 05:09
Jak triatlonové a běžecké závody ovlivňují životní prostředí a jaké jsou opatření pro zlepšení tohoto problému.
Triatlon a běh se stává v poslední době populárním koníčkem mnoha lidí. K těmto sportům patří neodmyslitelně i soutěžení, aby si každý mohl ověřit svoji kondici nebo překovat svoje cíle. To, že se z těchto sportů stala masová záležitost, musí mít nepochybně vliv i na životní prostředí. Například v roce 2019 se na Londýnském Maratonu sešly desítky tisíc lidí a podle pořadatelů se po této akci nasbíralo 47 tisíc plastových lahví. Další otázkou je, jakou uhlíkovou stopu vytvořili tito účastníci jinými způsoby, protože na takovéto akce se sjíždějí lidé z celého světa a mnohdy využívají třeba leteckou dopravu.
Odbouratelné odpady
Objevuje se však několik způsobů, jak se tyto problémy řeší a například iniciativa/start up NOTPLA vytvořila kapsle z mořské řasy, do kterých lze nalít tekutinu, například energetický nápoj.[1] Na svých stránkách o sobě píší: „Jsme kombinací designérů a chemiků, techniků a podnikatelů. Jsme těžko definovatelní protože to, co děláme, tu dosud nebylo, vytváříme pokročilá řešení balení, která zmizí přirozeným způsobem”. Je to zajímavé řešení, které ovšem bude také mít při výrobě nějaké nároky na životní prostředí, ale bezesporu je to uvažování dobrým směrem.[2]
Littering areas
V Olympijském triatlonu došlo ke změně v organizaci, která napomáhá lepšímu zacházení s odpadem.
Littering areas – před několika lety ještě nebylo vyřešeno, jak zacházet s odpady/obaly, které vznikají při konzumaci různých potravinových doplňku, gelů a nápojů v triatlonovém závodě; tyto odpady odhozené závodníky po celé trati pak organizátor řešil velmi složitě. Z toho důvodu vznikly littering areas, místa ve kterých je možno opad odhodit nebo se v tomto místě občerstvit a nikde jinde nelze odpad odhodit. Vzniklý odpad se tak likviduje mnohem lépe.
Ironman
Dlouhý triatlon je oblíbený zejména mezi hobby sportovci, a tak jsou závody tohoto typu triatlonu mnohem více masové. Zde řeší organizátoři problémy trochu jiného rázu, například se musí potýkat kromě velkého počtu lidí také s délkou tratí, protože Dlouhý triatlon obsahuje 3,9 km plavání, 190 km jízdy na kole a 42 km běhu. Jistě si dokážeme představit, kolik vznikne odpadu po celé trati, tento závod je extrémně náročný a tak vyžaduje velký příjem energie v podobě potravy. Z tohoto důvodu navázala největší firma Ironman před několika málo lety spolupráci s Waste Management’s sustainability services. Tato společnost pak pomáhá se zajištěním závodu například v Boulderu ve státu Colorado. Zajišťuje provoz občerstvovacích stanic a třeba dodání kompostovatelných kelímků.[3][4]
Council for Responsible Sport
O velké akce podobného typu se také stará firma Council for Responsible Sport, která například měří dopad dané akce na životní prostředí, uděluje certifikáty a snaží se vzdělávat organizátory akcí v této oblasti; a také se snaží popularizovat problémy vlivu sportu na životní prostředí.[5]
Odkazy
Související stránky
Reference
- ↑ About Us. Notpla [online]. [cit. 2020-05-16]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ MKK. Maratonci jako ekologická katastrofa. Kelímky s vodou by mohly nahradit kapsle z mořských řas. ČT24 [online]. 2019-04-30 [cit. 2020-05-16]. Dostupné online.
- ↑ Waste Management has been helping IRONMAN since 2013 work toward their. Waste Management [online]. 2017-04-04 [cit. 2020-05-16]. Dostupné online. (anglicky)
- ↑ Ironman cleans up with new environmental partner - SportsPro Media. www.sportspromedia.com [online]. [cit. 2020-05-16]. Dostupné online.
- ↑ Council for Responsible Sport. Council for Responsible Sport [online]. [cit. 2020-05-16]. Dostupné online. (anglicky)