Fair trade: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „Fair trade (česky též ''spravedlivý obchod'' či ''férový obchod'')  je sociální hnutí, jehož cílem je pomoci výrobcům v rozvojových zem…“)
 
(+ ref)
Řádek 1: Řádek 1:
Fair trade (česky též ''spravedlivý obchod'' či ''férový obchod'')  je sociální hnutí, jehož cílem je pomoci výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat trvale udržitelná obchodní schémata. Členové hnutí podporují vyplácení vyšších cen vývozcům, stejně jako zlepšené sociální a environmentální standardy. Hnutí se zaměřuje zejména na komodity nebo výrobky, které jsou typicky vyváženy z rozvojových zemí do rozvinutých zemí, ale spotřebovány také na domácích trzích (např. Brazílie, Indie a Bangladéš), zejména ruční práce, káva, kakao, víno, cukr, čokoláda, květiny a zlato. Cílem hnutí Fair trade je prosazovat větší rovnost v mezinárodních obchodních partnerstvích prostřednictvím dialogu, transparentnosti a respektu. Podporuje udržitelný rozvoj nabídnutím lepších obchodních podmínek a zajištění práv marginalizovaných výrobců a pracovníků v rozvojových zemích. Spravedlivý obchod je založen na třech základních tezích:
Fair trade (česky též ''spravedlivý obchod'' či ''férový obchod'')  je sociální hnutí, jehož cílem je pomoci výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat trvale udržitelná obchodní schémata. Členové hnutí podporují vyplácení vyšších cen vývozcům, stejně jako zlepšené sociální a environmentální standardy. Hnutí se zaměřuje zejména na komodity nebo výrobky, které jsou typicky vyváženy z rozvojových zemí do rozvinutých zemí, ale spotřebovány také na domácích trzích (např. Brazílie, Indie a Bangladéš), zejména ruční práce, káva, kakao, víno, cukr, čokoláda, květiny a zlato.<ref>{{Citace periodika
| příjmení = Brough
| jméno = David
| titul = Briton finds ethical jewellery good as gold
| periodikum = CA
| jazyk = en-CA
| url = https://ca.reuters.com/article/oddlyEnoughNews/idCAL213911220080110
| datum přístupu = 2018-04-10
}}</ref> Cílem hnutí Fair trade je prosazovat větší rovnost v mezinárodních obchodních partnerstvích prostřednictvím dialogu, transparentnosti a respektu. Podporuje udržitelný rozvoj nabídnutím lepších obchodních podmínek a zajištění práv marginalizovaných výrobců a pracovníků v rozvojových zemích.  
 
Spravedlivý obchod je založen na třech základních tezích:
# Producenti mají právo vyjadřovat jednotu se spotřebiteli.  
# Producenti mají právo vyjadřovat jednotu se spotřebiteli.  
# Existující světové obchodní praktiky podporují nerovné rozdělení bohatství mezi národy.  
# Existující světové obchodní praktiky podporují nerovné rozdělení bohatství mezi národy.  
# Nákup produktů od výrobců v rozvojových zemích za spravedlivou cenu je účinnějším způsobem podpory udržitelného rozvoje než tradiční charitativní organizace a podpora.
# Nákup produktů od výrobců v rozvojových zemích za spravedlivou cenu je účinnějším způsobem podpory udržitelného rozvoje než tradiční charitativní organizace a podpora.

Verze z 10. 4. 2018, 09:50

Fair trade (česky též spravedlivý obchod či férový obchod)  je sociální hnutí, jehož cílem je pomoci výrobcům v rozvojových zemích dosáhnout lepších obchodních podmínek a podporovat trvale udržitelná obchodní schémata. Členové hnutí podporují vyplácení vyšších cen vývozcům, stejně jako zlepšené sociální a environmentální standardy. Hnutí se zaměřuje zejména na komodity nebo výrobky, které jsou typicky vyváženy z rozvojových zemí do rozvinutých zemí, ale spotřebovány také na domácích trzích (např. Brazílie, Indie a Bangladéš), zejména ruční práce, káva, kakao, víno, cukr, čokoláda, květiny a zlato.[1] Cílem hnutí Fair trade je prosazovat větší rovnost v mezinárodních obchodních partnerstvích prostřednictvím dialogu, transparentnosti a respektu. Podporuje udržitelný rozvoj nabídnutím lepších obchodních podmínek a zajištění práv marginalizovaných výrobců a pracovníků v rozvojových zemích.

Spravedlivý obchod je založen na třech základních tezích:

  1. Producenti mají právo vyjadřovat jednotu se spotřebiteli.
  2. Existující světové obchodní praktiky podporují nerovné rozdělení bohatství mezi národy.
  3. Nákup produktů od výrobců v rozvojových zemích za spravedlivou cenu je účinnějším způsobem podpory udržitelného rozvoje než tradiční charitativní organizace a podpora.
  1. BROUGH, David. Briton finds ethical jewellery good as gold. CA. . Dostupné online [cit. 2018-04-10]. (en-CA)