Práva jednotlivce ve vztahu k životnímu prostředí: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: == Principy == Základním právem každého člověka současné nebo budoucích generací je právo žít v takovém životním prostředí, které zaručuje zdraví a duševní p...)
 
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 5: Řádek 5:
== Co může občan požadovat? ==
== Co může občan požadovat? ==


Životní prostředí zahrnuje veřejné statky, a ty jsou věcí veřejného zájmu. Z toho vyplývá mimo jiné i povinnost státu dbát o ochranu životního prostředí (to je vyjádřeno v Ústavě v čl. 7 – stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství). Proto stát stanoví minimální požadavky ochrany životního prostředí a meze jeho užívání.. Patří sem předpisy upravující ochranu různých složek prostředí (např. vody, lesa,  zemědělského půdního fondu,  přírody a krajiny a řada dalších), předpisy chránící před zvláštními zdroji ohrožení (např. odpady, jaderným zářením, chemickými látkami nebo závažnými haváriemi) a předpisy průřezové (posuzování vlivu na životní prostředí, přístup k informacím, integrovaná prevence a omezování znečištění).  
Životní prostředí zahrnuje veřejné statky, a ty jsou věcí veřejného zájmu. Z toho vyplývá mimo jiné i povinnost státu dbát o ochranu životního prostředí (to je vyjádřeno v Ústavě v čl. 7 – stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství). Proto stát stanoví minimální požadavky ochrany životního prostředí a meze jeho užívání.. Patří sem předpisy upravující ochranu různých složek prostředí (např. vody, lesa,  zemědělského půdního fondu,  přírody a krajiny a řada dalších), předpisy chránící před zvláštními zdroji ohrožení (např. odpady, jaderným zářením, chemickými látkami nebo závažnými haváriemi) a předpisy průřezové ([[EIA|posuzování vlivu na životní prostředí]], přístup k informacím, [[IPPC|integrovaná prevence a omezování znečištění]]).  


Škody na životním prostředí ale také často ohrožují soukromé zájmy; pak zasahují do soukromého práva (porušují např. vlastnické právo k věcem). Tyto problémy řeší občanský zákoník.  
Škody na životním prostředí ale také často ohrožují soukromé zájmy; pak zasahují do soukromého práva (porušují např. vlastnické právo k věcem). Tyto problémy řeší občanský zákoník.  
Řádek 22: Řádek 22:


== Témata ==
== Témata ==
 
*[[Aarhuská úmluva|Právo na informace]]
[[Aarhuská úmluva|Právo na informace]]


== Samostatná aktivita ==
== Samostatná aktivita ==
 
*Jak se chovat v [[Chci chránit své životní prostředí|konkrétním případě]]?
Jak se chovat v [[Chci chránit své životní prostředí|konkrétním případě]]?


== Odkazy ==
== Odkazy ==
=== Externí odkazy ===
*[http://www.otevrete.cz/ Otevřená společnost, o.p.s. (2003-2004)- Web pro otevřenost veřejné správy]
*[http://www.ekolink.cz/index.shtml?apc=c4a-_-_--&cat=153 ECONNECT - Ekolink (2003)]
*[http://www.ecn.cz/rtk Právo na informace o životním prostředí] 
*[http://obcan.ecn.cz Právo vědět - právo na informace] - Nadace partnerství (1995-2001)
*[http://verejnavec.ecn.cz Životní prostředí - věc veřejná, Stránky Dětí Země věnující se účasti veřejnosti na rozhodování, procesu EIA a právu na informace o životním prostředí].
*[http://www.ekospotrebitel.cz/ Ekospotřebitel] - Open Society Fund Praha (2003-2005)
*[http://www.ecmost.cz/ver_cz/radce/pravo_otazky.htm Zelený rádce] - Ekologické centrum Most pro Krušnohoří (2001): Právo na informace o ŽP


Nadace partnerství (1995-2001): projekt [http://pravovedet.ecn.cz/ Právo vědět] - kampaň českých nevládních organizací
=== Literatura ===
 
*Kružíková, E. (1995): Právo na informace o životním prostředí, [http://www.psp.cz/kps/pi/PRACE/pi-4-006.doc Informační studie]. Parlament České republiky, Kancelář Poslanecké sněmovny, Parlamentní institut.
Otevřená společnost, o.p.s. (2003-2004): [http://www.otevrete.cz/ Web pro otevřenost veřejné správy]
*Činčera, J.: Právo na informace o životním prostředí
 
ECONNECT (2003): [http://www.ekolink.cz/index.shtml?apc=c4a-_-_--&cat=153 Ekolink]:
 
*Právo na informace o životním prostředí, URL: http://www.ecn.cz/rtk
*Právo vědět - právo na informace, URL: http://pravovedet.ecn.cz
*Životní prostředí - věc veřejná, Stránky Dětí Země věnující se účasti veřejnosti na rozhodování, procesu EIA a právu na informace o životním prostředí. URL: http://verejnavec.ecn.cz
 
Open Society Fund Praha (2003-2005): [http://www.ekospotrebitel.cz/ Ekospotřebitel]
 
Kružíková, E. (1995): Právo na informace o životním prostředí, [http://www.psp.cz/kps/pi/PRACE/pi-4-006.doc Informační studie]. Parlament České republiky, Kancelář Poslanecké sněmovny, Parlamentní institut.
 
Ekologické centrum Most pro Krušnohoří (2001): [http://www.ecmost.cz/ver_cz/radce/pravo_otazky.htm Zelený rádce]: Právo na informace o ŽP


Činčera, J.: Právo na informace o životním prostředí
[[Kategorie:Občanská společnost]]
[[Kategorie: Informační systémy a nástroje]]
[[Kategorie:Legislativní nástroje]]
[[Kategorie:Etika]]
[[Kategorie:Participace]]

Aktuální verze z 26. 1. 2020, 10:33

Principy[editovat | editovat zdroj]

Základním právem každého člověka současné nebo budoucích generací je právo žít v takovém životním prostředí, které zaručuje zdraví a duševní pohodu. Toto právo je zakotveno v Listině základních práv a svobod, která je součástí ústavního pořádku České republiky. Na druhé straně je také základní povinností každého občana životní prostředí při výkonu svých práv neohrožovat a nepoškozovat (čl. 35 LPS).

Co může občan požadovat?[editovat | editovat zdroj]

Životní prostředí zahrnuje veřejné statky, a ty jsou věcí veřejného zájmu. Z toho vyplývá mimo jiné i povinnost státu dbát o ochranu životního prostředí (to je vyjádřeno v Ústavě v čl. 7 – stát dbá o šetrné využívání přírodních zdrojů a ochranu přírodního bohatství). Proto stát stanoví minimální požadavky ochrany životního prostředí a meze jeho užívání.. Patří sem předpisy upravující ochranu různých složek prostředí (např. vody, lesa, zemědělského půdního fondu, přírody a krajiny a řada dalších), předpisy chránící před zvláštními zdroji ohrožení (např. odpady, jaderným zářením, chemickými látkami nebo závažnými haváriemi) a předpisy průřezové (posuzování vlivu na životní prostředí, přístup k informacím, integrovaná prevence a omezování znečištění).

Škody na životním prostředí ale také často ohrožují soukromé zájmy; pak zasahují do soukromého práva (porušují např. vlastnické právo k věcem). Tyto problémy řeší občanský zákoník.

Způsoby, jak práva uplatňovat[editovat | editovat zdroj]

upravuje tzv. právo procesní - stanovuje například kdo ve věci rozhoduje, kdo může být účastníkem řízení atd. Základním procesním předpisem správního práva (do kterého spadá převážná většina předpisů o ochraně životního prostředí) je správní řád, pro soukromoprávní spory je takovým předpisem občanský soudní řád, pokud však dojde k takovému poškození nebo ohrožení životního prostředí, které naplňuje znaky trestného činu, přichází na řadu trestní řád.

Aktivní účast občanů v záležitostech životního prostředí je podmíněna jejich informovaností a posílením práv při spolurozhodování. K této zásadě se hlásí Listina základních práv a svobod, která přiznává každému právo na včasné a úplné informace o stavu životního prostředí, do podrobností je toto právo rozvedeno zákonem o právu na informace o životním prostředí. Ze zásad participativní demokracie vychází i tzv. Aarhuská úmluva; v níž se státy zavazují:

  • umožnit přístup k informacím o životním prostředí, aktivně přistupovat k zveřejňování těchto informací a podporovat environmentální osvětu a vzdělávání
  • umožnit veřejnosti účastnit se na rozhodování o určitých činnostech(např. velké stavby), při tvorbě plánů, programů a politik týkajících se životního prostředí a při přípravě prováděcích a jiných obecně závazných předpisů;
  • umožnit veřejnosti přístup k právní ochraně v rozsahu působnosti úmluvy, tj. např. možnost žádat soudní přezkoumání rozhodnutí o zamítnutí poskytnutí informace o životním prostředí.

Aarhuskou úmluvu Česká republika podepsala v roce 1998 a Parlament s ní vyslovil souhlas v roce 2004.

Témata[editovat | editovat zdroj]

Samostatná aktivita[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Kružíková, E. (1995): Právo na informace o životním prostředí, Informační studie. Parlament České republiky, Kancelář Poslanecké sněmovny, Parlamentní institut.
  • Činčera, J.: Právo na informace o životním prostředí