Zpoplatnění kongescí v Itálii: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
m (Robot: Removing template: Pasdel)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od jednoho dalšího uživatele.)

Aktuální verze z 10. 3. 2011, 07:01

Italské zákony umožňují městům omezit motorovou dopravu v městských oblastech s cílem ochránit zdraví, životní prostředí a historické oblasti od roku 1989. Z tohoto důvodu vznikají i v této jihoevropské zemi některé systémy zpoplatnění ve městě. Největší jsou v Římě (zpoplatnění vjezdu do centra města zde funguje od roku 1998, v elektronické podobě od roku 2001) a Miláně (od ledna 2008). Zavedení zpoplatnění zvažuje také Turín a Janov.

V Římě byla v roce 1989 vytvořena zóna omezené dopravy v centru města. Od roku 1998 stojí roční povolení na vjezd do této zóny 340 EUR (rezidenti mají vjezd zadarmo). Vynucování tohoto omezení a poplatku však bylo poměrně obtížné až do roku 2001, kdy byl zaveden elektronický monitorovací systém. Zpoplatněná zóna pokrývá území 4,6 km2 a vjezd je kontrolován v pracovní dny mezi 6,30 a 18,00 a v neděli mezi 14,00 a 18,00 hod. Vozidla, která vjíždí do zpoplatněné zóny, musí být vybavena palubní jednotkou (on-board unit) a jsou monitorována transpondery podél silnic a kamerami. Výjimku tvoří veřejná vozidla, hendikepovaní a místní podnikatelé – pouze 19 % vozidel vjíždějících do zóny tak nakonec poplatek platí.

Zpoplatnění snížilo dopravu v kontrolované zóně o 20 % a ve špičkách o 15 %. Naopak vzrostl počet motocyklů a skútrů, které jsou od poplatku osvobozeny.

Dalším velkým italským městem, které zavedlo zpoplatnění, je Miláno. Starostka Milána Letizia Moratti chce pomocí zpoplatnění řešit vážné problémy se znečištěním ovzduší ve městě. Jejím cílem je snížit znečištění ovzduší o 30 % a množství vozidel ve městě o 10 %. Proto zavedla zpoplatnění od ledna 2008, které má zatím charakter „na zkoušku“. Nazývá se Eco-pass. Zpoplatněnou zónu vnitřního města (velikou 8 km2) hlídají kamery na 43 elektrických branách.

Ze zpoplatnění jsou vyjmuta nízko-emisní vozidla (elektrická a hybridy). Poplatek se platí v pracovní dny mezi 7,30 a 19,30 hod. Cena závisí na typu vozidla. V případě nezaplacení poplatku bude na řidiče uvalena pokuta nejméně 70 EUR. Odhaduje se, že během prvního dne zpoplatnění byl objem dopravy nižší o 40 % než obvykle.