Enviwiki:Shrnutí editace: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
m (removed Category:Nápověda using HotCat)
 
(Není zobrazena jedna mezilehlá verze od stejného uživatele.)
Řádek 22: Řádek 22:
== Malá editace ==
== Malá editace ==
Zaškrtávací políčko '''"Tato změna je malá editace."''' použijte tehdy, když jste provedli opravdu drobnou úpravu článku (oprava pravopisu, odkazu, přidání interpunkce, přeskupení věty, atd.).
Zaškrtávací políčko '''"Tato změna je malá editace."''' použijte tehdy, když jste provedli opravdu drobnou úpravu článku (oprava pravopisu, odkazu, přidání interpunkce, přeskupení věty, atd.).
[[Kategorie:WikiSkripta|API]]

Aktuální verze z 3. 5. 2016, 12:14

Co je shrnutí editace[editovat zdroj]

Shrnutí editace je místo, kde byste při každé editaci měli výstižně, jasně a stručně uvést smysl nebo souhrn toho, co jste v článku změnili. Ve výpisu historie stránky pak každý čtenář přehledně vidí, jaké úpravy byly v článku provedeny. Toto shrnutí může být dlouhé až 200 znaků a zobrazuje se mimo jiné:

Popis změny[editovat zdroj]

Nejčastěji se do shrnutí editace píše popis změny, kterou jste v článku provedli. Zde jsou příklady i s vysvětlením, co daný souhrn může znamenat:

  • „pravopis“ nebo „překlep“ – opravili jste pravopisné chyby,
  • „odkaz“ – přidali či opravili jste odkaz, ať už interní nebo externí,
  • „wikifikace“ – provedli jste celkovou úpravu článku – přidání odkazů, formátování písma, zařazení nadpisů, apod. (avšak nešlo o věcné změny textu),
  • „typo“ – typografické úpravy (formátování nadpisů, odrážek, zvláštní znaky atd.),
  • „kategorizace“ nebo „kat.“ – zařadili jste článek do kategorií,
  • „redakce“ nebo „red“ – používají redaktoři WikiSkript pro označení některých změn při redakčním zpracování textu.

Samozřejmě se popis změny nemusí omezovat jen na jedno slovo. Provedli jste-li složitější úpravu, je vhodné ji dostatečně popsat (například: „přeskupení podkapitol, přidání obrázků“).

Citace zdroje[editovat zdroj]

Pakliže jste změnili nějaký důležitý údaj, který jste převzali z jiného zdroje (kniha, internetové stránky, apod.), můžete do shrnutí editace stručně citovat i tento zdroj. Například: "Opravena fyziologická hodnota MCV podle: Trojan, Lék. fyziologie".

Malá editace[editovat zdroj]

Zaškrtávací políčko "Tato změna je malá editace." použijte tehdy, když jste provedli opravdu drobnou úpravu článku (oprava pravopisu, odkazu, přidání interpunkce, přeskupení věty, atd.).