Etický rozměr udržitelného rozvoje: Porovnání verzí
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: == Úvod == „Dosažení udržitelného rozvoje bude záviset plně na změnách v chování a životním stylu, na změnách, které budou muset být plně motivovány posunem hod...) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 1. 12. 2007, 10:57
Úvod
„Dosažení udržitelného rozvoje bude záviset plně na změnách v chování a životním stylu, na změnách, které budou muset být plně motivovány posunem hodnot a mít kořeny v kulturních a morálních zvyklostech, na nichž je chování založeno. Bez této změny budou sebeosvícenější legislativa, nejčistší technologie, nejvíce sofistikovaný výzkum neúspěšné, pokud by chtěly samotné dovést společnost k udržitelnému rozvoji.“ (UNESCO, 1997, paragraph 103)
Hodnoty a principy
které mohou vést k udržitelnější budoucnosti:
- Ochrana – je zapotřebí, aby přírodní systémy mohly pokračovat v zajišťování podpůrných systémů pro všechno živé, včetně zdrojů, které udržují ekonomické systémy.
- Mír a rovnost – je výsledkem toho, že lidé jsou schopni žít ve vzájemné spolupráci a harmonii a že mají zajištěny základní potřeby spravedlivým a rovným způsobem.
- Přiměřený rozvoj – je pro lidi nezbytný z hlediska dlouhodobého zachování a rozvíjení základních funkcí společnosti. Nepřiměřený rozvoj ignoruje vztahy mezi ekonomií a jinými systémy, které existují v prostředí.
- Demokracie – poskytuje prostor, aby se lidé mohli vyjadřovat spravedlivým a rovným způsobem o tom, jak budou přírodní, sociální a ekonomické systémy spravovány.
Zdroje
UNESCO (2002): Teaching and Learning for a Sustainable Future. A Multimedia Teacher Education Programme. Překlad a úpravy: Dlouhá, J.
UNESCO (1997) Educating for a Sustainable Future, paragraph 103.