Návrh slaměného domu: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: Zde je návrh, jak by mohl vypadat rodinný slaměný dům. == Materiál pro výstavbu == Nosným materiálem jsou dřevěné trámy, izolantem balíky slámy. Na zdech bude hlin...)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
Zde je návrh, jak by mohl vypadat rodinný slaměný dům.
Zde je návrh, jak by mohl vypadat rodinný [[slaměný dům]].





Verze z 9. 4. 2008, 13:47

Zde je návrh, jak by mohl vypadat rodinný slaměný dům.


Materiál pro výstavbu

Nosným materiálem jsou dřevěné trámy, izolantem balíky slámy. Na zdech bude hliněná omítka a na střeše dřevěné šindele.


Vybavení technologiemi

Světlo a udržení tepla zajišťují mmj. kvalitní dřevěná okna (např. trojskla) a dveře. Na střeše domu jsou umístěny solární panely (pro ohřev vody a částečné vytápění domu), zbytek energie je dodáván generátorem na vodní pohon (je-li poblíž domu rychloprůtokové koryto většího potoka), event. generátorem na větrný pohon (i když osobně bych dala přednost bydlení někde u lesa než na větrné hůrce). Dům je vybaven vzduchotechnikou (výhodná z hlediska úspory energie) a vytápěn krbem na ni napojeným. V případě potřeby je možné přepnout na vytápění domu plynem (jinak využívaným pouze pro vaření).


Blízké okolí

Samozřejmostí je zahrádka a na ní studna s pitnou vodou, zásobníky pro lapenou dešťovou vodu a kompost na bioodpad (nejlépe ve spojení s čuníkem – co je k snědku a nesní obyvatelé, to sežere čuník  ). Jestli bude mít dům zahradu velkou, tou nejlepší a nejekologičtější sekačkou je ovečka 


Umístění v prostoru

Dům je postavený v co nejlepší místní dostupnosti požadovaných materiálů (např. poblíž pole s balíky slámy a poblíž pily a přístupný prostřednictvím již vybudovaných komunikací. Díky použitým materiálům lze dům vzhledově řešit tak, aby svým tvarem ani barvami nenarušoval ráz okolní krajiny.