Teplota a vlhkost v budově: Porovnání verzí
(Nová stránka: Člověk je teplokrevný tvor, udržuje si stálou vnitřní teplotu, takže všechnu metabolickou energii, kterou nespotřebuje fyzickou aktivitou, musí předat svému okolí. Tot...) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 2. 4. 2008, 09:35
Člověk je teplokrevný tvor, udržuje si stálou vnitřní teplotu, takže všechnu metabolickou energii, kterou nespotřebuje fyzickou aktivitou, musí předat svému okolí.
Toto předávání se děje prostřednictvím pokožky a dýchacích cest, a to ve formě znatelného tepla (přenosem tepla) a latentního tepla (přenosem hmoty, tzn. vypařováním vody).
Jestliže je prostředí, ve kterém se člověk nachází, příliš chladné nebo příliš teplé a způsobí tak předání vyššího nebo nižšího množství metabolické energie, než jaké je pro tělo nezbytné, tělesná teplota klesne nebo stoupne.
Pohodlí z hlediska teploty a vlhkosti souvisí s nutností rozptylovat metabolickou energii prostřednictvím výměny tepla s ovzduším, které osobu obklopuje.
Těmto interakcím mezi obyvatelem určitého prostředí a tepelnými a vlhkostními charakteristikami tohoto prostředí odpovídají dvě reakce obyvatele:
- reakce fysiologická – nezaznamenatelné (mírné pocení) a zaznamenatelné reakce (intenzivní pocení, třes);
- reakce psychosociální: pocity tepla a chladu slabé nebo silné, krátkodobé nebo trvalé.
Tepelná pohoda
Tepelná pohoda znamená nepociťovat dlouhodobě ani horko ani chlad. Zároveň víme, že:
- tento stav může záviset na vnějších klimatických podmínkách;
- podmínky pohodlí co do teploty a vlhkosti závisí na některých vlastnostech obyvatel (pohlaví, věk, činnost a oděv);
- pocit pohodlí závisí na teplotní homogenitě prostředí, v němž se nacházíme;
- pocity tepla/chladu jsou poznamenány přechodovými stavy, kterými procházíme (změny podmínek, vstup do budovy, přechod z prostředí do prostředí).
Zajištění tepelné pohody a správné vlhkosti
- stálost tohoto pohodlí ve všech ročních obdobích
- homogenitu prostředí co do vlhkosti a teploty
- případně různé nakládání s prostředími, podle toho, komu a k jakému účelu a komu slouží. Tady mají nejspíš na mysli rozdíl mezi koupelnou, ložnicí, obývákem..
Prostředky jak zajistit tepelnou pohodu a správnou vlhkost
- Izolace stěn všech místností tak, aby se teplota jejich povrchu blížila vnitřním teplotám vzduchu a byla maximálně homogenní.
- Ochrana oken/prosklených stěn před slunečním zářením, které může způsobovat přehřívání v důsledku slunečního tepla předávaného dovnitř těmito okny/stěnami.
- Větrat každou místnost, aby byla dobrá úroveň vlhkosti (pokud není třeba používat systémy zvlhčování a vysoušení
- Regulovat systém topení a klimatizace, aby vnitřní teploty byly stálé
- Využívat zařízení na šíření tepla/chladu a řídit jimi emitované teploty, aby variace teplot vzduchu byla slabá a prostředí zůstávalo homogenní
- Využívat stropy a podlahy odrážející teplo/chlad, aby prostředí bylo homogenní Vnější teplota tohoto typu podlahy musí být mezi 19 a 29°C