Syndromový koncept globálních změn: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Nová stránka: Syndromový koncept je založen na myšlence provázanosti globálních problémů a z ní vyplývající nutnosti hledání příčin či řešení těchto problémů ve vzájemnýc...)
(Žádný rozdíl)

Verze z 19. 3. 2008, 09:13

Syndromový koncept je založen na myšlence provázanosti globálních problémů a z ní vyplývající nutnosti hledání příčin či řešení těchto problémů ve vzájemných souvislostech. Název syndrom byl převzat z medicíny, která užívá tohoto pojmu pro popis komplexních klinických stavů. Globální změna a její syndromy jsou tedy analogií nemoci, která má několik různých projevů. Autorem konceptu je German Advisory Council on Global Change.

V publikaci Annual Report z roku 1996 se setkáváme s 16 nejdůležitějšími příznaky globální změny. Tyto příznaky lze dále rozdělit do 3 základních podskupin syndromů:

  • Nadměrné využívání zdrojů: projevuje se například úplným vyčerpáním zdrojů nebo degradací kvality půdy, s čímž je následně spojen masový exodus skupin obyvatel.
  • Neudržitelný rozvoj: zahrnuje poškozování životního prostředí a vyčerpání zdrojů v důsledku příliš rychlého ekonomického růstu nebo iracionálních či nekontrolovatelných politických rozhodnutí, jež mají urychlit rozvoj společnosti.
  • Ukládání nepůvodních látek do prostředí: představované emisemi a celou škálou odpadních látek.

Zdroje

Odkazy

Související stránky