Úspory energie – vytápění: Porovnání verzí
Skočit na navigaci
Skočit na vyhledávání
(založena nová stránka s textem „V případě domácností dělají náklady na vytápění až 50 % všech nákladů na energie == Okamžité úspory == * Snížení teploty vytápění v místnostech o 1–2 °C, snižování teploty v době, kdy nejsou místnosti (budovy) obsazeny * Radiátory je třeba obestavovat tak, aby se nebránilo proudění vzduchu. Teplo se v místnosti šíří především cirkulací vzduchu. Radiátory by proto neměly být zakrývány nábytkem nebo…“) značka: editace z Vizuálního editoru |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 25. 9. 2022, 19:07
V případě domácností dělají náklady na vytápění až 50 % všech nákladů na energie
Okamžité úspory
- Snížení teploty vytápění v místnostech o 1–2 °C, snižování teploty v době, kdy nejsou místnosti (budovy) obsazeny
- Radiátory je třeba obestavovat tak, aby se nebránilo proudění vzduchu. Teplo se v místnosti šíří především cirkulací vzduchu. Radiátory by proto neměly být zakrývány nábytkem nebo závěsy.
- Odvzdušnění radiátorů.
- Těsnění – netěsná okna způsobují nejméně o deset procent vyšší spotřebu energie. Těsnicí pásky zabraňují tepelným ztrátám i ve starších budovách.
- Nárazové větrání – větrání alespoň třikrát denně namísto stále pootevřených oken zabraňuje ochlazování stěn a šetří tak asi pět procent energie.
- Zavírání dveří – dveře do nevytápěných místností by měly zůstat zavřené; i zde lze ušetřit asi pět procent energie.
- Programovatelné termostaty – když není nikdo v místnosti, lze teplotu snížit. S programovatelným termostatem lze topení zapnout těsně před příchodem pracovníků.
- Vlhkost – Rostliny pomáhají dosáhnout ideální vlhkosti vzduchu 30 až 55 procent. Vlhčí vzduch pociťujeme jako teplejší, a tím můžeme ušetřit energii.
Krátký časový horizont
Hydraulické vyvážení otopného systému
Dlouhý časový horizont
Rekonstrukce, snižující energetickou náročnost:
Zateplení
Výměna zdroje tepla
Chytrá regulace otopné soustavy