Fond spravedlivé transformace: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
 
(Nejsou zobrazeny 3 mezilehlé verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
Fond spravedlivé transformace je určený na minimalizace negativních dopadů na regiony
S ohledem na závazek [[w:cs:Uhlíková neutralita|klimatické neutrality]] do roku 2050 přišla Evropská unie s nástrojem – Mechanismem pro spravedlivou transformaci (JMT), který by měl státům s náročnou transformací finančně i technicky pomoci.


==Mechanismus pro spravedlivou transformaci (JMT)==
'''Mechanismus pro spravedlivou transformaci''' pomáhá řešit sociální a hospodářské dopady transformace. Zaměřuje se na regiony, odvětví a pracovníky, kteří budou v této souvislosti čelit největším výzvám. Cílem je mobilizovat nejméně 100 miliard eur.


{{Upravit}}{{MAS upr}}
Tento mechanismus se skládá ze 3 pilířů:<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = Mechanismus pro spravedlivou transformaci: nikdo nesmí být opomenut
| periodikum = Evropská komise - European Commission
| url = https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/european-green-deal/actions-being-taken-eu/just-transition-mechanism_en
| jazyk = cs
| datum přístupu = 2021-03-08
}}</ref>
 
*Nového '''Fondu pro spravedlivou transformaci''' ve výši 40 miliard eur, mobilizující investice v hodnotě 89-107 miliard eur. (Dotace)
*'''Režimu pro spravedlivou transformaci v rámci InvestEU''' mobilizující investice ve výši 45 miliard eur. (Záruky)
*'''Úvěrového nástroje pro veřejný sektor EIB''' poskytující úvěry v hodnotě 10 miliard eur, který bude zajištěn rozpočtem EU (1,5 miliardy eur) a zmobilizuje investice v hodnotě 30 miliard eur. (Úvěry s dotačním prvkem)
 
==Fond pro spravedlivou transformaci (JTF)==
'''Fond pro spravedlivou transformaci'''  má disponovat v rámci celé EU částkou 40 mld. EUR.<ref>{{Citace elektronického periodika
| titul = EUR-Lex - 52020PC0460 - EN - EUR-Lex
| periodikum = eur-lex.europa.eu
| url = https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/?qid=1592556018727&uri=CELEX:52020PC0460
| datum přístupu = 2021-03-08
}}</ref> Jde o nové finanční prostředky, které byly dány k dispozici na podporu transformace v zemích EU. 10 miliard eur by mělo pocházet z rozpočtových prostředků, zatímco zbývající dodatečné zdroje do výše 40 miliard eur, které se vztahují na období let 2021 až 2024, budou představovat vnější účelově vázané příjmy pocházející z nástroje EU na podporu hospodářského oživení.
 
==Fond spravedlivé transformace v České republice==
Fond má být součástí kohezní politiky, bude tedy následovat cílení finanční pomoci na základě územních jednotek, a peníze tak poputují do jednotek NUTS III. Komise vyčlenila regiony, které na podporu z JTF dosáhnou pomocí kombinace kritérií, jako je koncentrace uhlíkově náročných pracovních míst a průmyslové aktivity v oblasti fosilních paliv a hodnoty HDP na osobu. V Česku budou finance z transformačního fondu určeny pro uhelné regiony, Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, které se zároveň řadí mezi nejchudší oblasti Česka. Takové oblasti potřebují na transformaci dostatek prostředků, ze kterých by zafinancovaly nejen proměnu energetického mixu, ale také tvorbu nových pracovních míst a rekvalifikaci občanů, kteří v důsledku transformace ztratí své zaměstnání. Pro ČR by měl tento fond disponovat částkou 42 mld. Kč.<ref>{{Citace elektronické monografie
| příjmení = Zichová
| jméno = Kateřina
| titul = euractiv.cz
| url = https://euractiv.cz/section/evropske-finance/news/fond-pro-spravedlivou-transformaci-kolik-dostane-cesko-penez-a-jak-by-je-melo-vyuzit/
| datum vydání = 2020-03-31
| datum přístupu = 2021-03-08
| jazyk = cs-CZ
}}</ref> Klíčem k čerpání jsou '''Plány spravedlivé územní transformace'''.
 
Prostředky bude spravovat Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí a byl pro něj vytvořen zvláštní operační program – '''OP fond spravedlivé transformace'''.
 
Je určen pro:
 
*malé a střední podniky
*vědu, výzkum
*čisté energie
*digitalizaci
*dekontaminace, rekultivace
*oběhové hospodářství
*aktivní politiku zaměstnanosti
 
Fond pro spravedlivou transformaci (cca 42 mld. Kč) představuje pouze část zdrojů které lze využít k transformaci regionu v programovém období 21+ (cca 960 mld. Kč). Dalšími využitelnými zdroji jsou
 
Kohezní fondy
 
EZFRV
 
<br />
==Odkazy==
 
===Reference===
<references />
 
 
{{Upravit}}{{MAS}}
 
<references />
 
[[Kategorie:Ekonomické nástroje]]

Aktuální verze z 27. 2. 2022, 10:51

S ohledem na závazek klimatické neutrality do roku 2050 přišla Evropská unie s nástrojem – Mechanismem pro spravedlivou transformaci (JMT), který by měl státům s náročnou transformací finančně i technicky pomoci.

Mechanismus pro spravedlivou transformaci (JMT)[editovat | editovat zdroj]

Mechanismus pro spravedlivou transformaci pomáhá řešit sociální a hospodářské dopady transformace. Zaměřuje se na regiony, odvětví a pracovníky, kteří budou v této souvislosti čelit největším výzvám. Cílem je mobilizovat nejméně 100 miliard eur.

Tento mechanismus se skládá ze 3 pilířů:[1]

  • Nového Fondu pro spravedlivou transformaci ve výši 40 miliard eur, mobilizující investice v hodnotě 89-107 miliard eur. (Dotace)
  • Režimu pro spravedlivou transformaci v rámci InvestEU mobilizující investice ve výši 45 miliard eur. (Záruky)
  • Úvěrového nástroje pro veřejný sektor EIB poskytující úvěry v hodnotě 10 miliard eur, který bude zajištěn rozpočtem EU (1,5 miliardy eur) a zmobilizuje investice v hodnotě 30 miliard eur. (Úvěry s dotačním prvkem)

Fond pro spravedlivou transformaci (JTF)[editovat | editovat zdroj]

Fond pro spravedlivou transformaci má disponovat v rámci celé EU částkou 40 mld. EUR.[2] Jde o nové finanční prostředky, které byly dány k dispozici na podporu transformace v zemích EU. 10 miliard eur by mělo pocházet z rozpočtových prostředků, zatímco zbývající dodatečné zdroje do výše 40 miliard eur, které se vztahují na období let 2021 až 2024, budou představovat vnější účelově vázané příjmy pocházející z nástroje EU na podporu hospodářského oživení.

Fond spravedlivé transformace v České republice[editovat | editovat zdroj]

Fond má být součástí kohezní politiky, bude tedy následovat cílení finanční pomoci na základě územních jednotek, a peníze tak poputují do jednotek NUTS III. Komise vyčlenila regiony, které na podporu z JTF dosáhnou pomocí kombinace kritérií, jako je koncentrace uhlíkově náročných pracovních míst a průmyslové aktivity v oblasti fosilních paliv a hodnoty HDP na osobu. V Česku budou finance z transformačního fondu určeny pro uhelné regiony, Moravskoslezský, Ústecký a Karlovarský kraj, které se zároveň řadí mezi nejchudší oblasti Česka. Takové oblasti potřebují na transformaci dostatek prostředků, ze kterých by zafinancovaly nejen proměnu energetického mixu, ale také tvorbu nových pracovních míst a rekvalifikaci občanů, kteří v důsledku transformace ztratí své zaměstnání. Pro ČR by měl tento fond disponovat částkou 42 mld. Kč.[3] Klíčem k čerpání jsou Plány spravedlivé územní transformace.

Prostředky bude spravovat Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí a byl pro něj vytvořen zvláštní operační program – OP fond spravedlivé transformace.

Je určen pro:

  • malé a střední podniky
  • vědu, výzkum
  • čisté energie
  • digitalizaci
  • dekontaminace, rekultivace
  • oběhové hospodářství
  • aktivní politiku zaměstnanosti

Fond pro spravedlivou transformaci (cca 42 mld. Kč) představuje pouze část zdrojů které lze využít k transformaci regionu v programovém období 21+ (cca 960 mld. Kč). Dalšími využitelnými zdroji jsou

Kohezní fondy

EZFRV


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Mechanismus pro spravedlivou transformaci: nikdo nesmí být opomenut. Evropská komise - European Commission [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné online. (česky) 
  2. EUR-Lex - 52020PC0460 - EN - EUR-Lex. eur-lex.europa.eu [online]. [cit. 2021-03-08]. Dostupné online. 
  3. ZICHOVÁ, Kateřina. euractiv.cz [online]. 2020-03-31 [cit. 2021-03-08]. Dostupné online. (česky) 





Tato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu „Udržitelný rozvoj na místní úrovni – propojení teorie a praxe“, podpořeného v letech 2019–2022 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.