Environmentální udržitelnost v MLB: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(založena nová stránka s textem „Baseball je kolektivní pálkovací hra populární v celé Americe, jihovýchodní Asii nebo Austrálii. Nejslavnější ligou světa je severoamerická Major League Baseball (MLB), ta je také považována za vůbec jednu z největších sportovní organizací, jejíž finanční příjmy jsou 2. nejvyšší mezi všemi ostatními sportovními organizacemi napříč celým světem. MLB hraje 30 týmu…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 26. 1. 2022, 15:30

Baseball je kolektivní pálkovací hra populární v celé Americe, jihovýchodní Asii nebo Austrálii. Nejslavnější ligou světa je severoamerická Major League Baseball (MLB), ta je také považována za vůbec jednu z největších sportovní organizací, jejíž finanční příjmy jsou 2. nejvyšší mezi všemi ostatními sportovními organizacemi napříč celým světem. MLB hraje 30 týmu rozesetých po celé severní Americe. Každý tým odehraje v základní části 162 utkání, z toho polovinu domácích. Dohromady je to 2 430 zápasů, které navštíví přes 69 miliónů fanoušků. První známky k postupnému přechodu k větší udržitelnosti zahájil tým Cleveland Indians v roce 2007, když hřiště vybavil solárními panely. V dalším roce zahájil kampaň „Our Tribe is Green“ a během poslední dekády díky různým programům zamezil uvolnění 88 metrických tun emisí CO2.[1][2][3]

MLB je první profesionální soutěží, ve které jsou všechny týmy součástí Green Sport Alliance. Ta se snaží o propagaci zdraví a udržitelnosti ve sportovním prostředí. Kluby se soustředí na udržitelnost a recyklovatelnost. Mezi nejvýznamnější pokroky patří, že již přes 20 klubů používá LED osvětlení, 7 klubů úplně vyřadilo plastová brčka, 10 stadionů využívá solární energii a 12 týmů má integrované zahrady pro pěstování plodin do stánků s potravinami. V současné době také drží 7 týmů certifikát LEED (Leadership in Energy and Enviromental Design), který je vystavován novým či starým stadionům, které striktně dodržují pravidla enviromentální zodpovědnosti jako jsou šetření vody a energie, snaží se o snížení emisí skleníkových plynů a netvoří tak velkou enviromentální zátěž pro jejich komunity. Organizace MLB se také snaží vzdělávat a upozorňovat na problémy ohledně životního prostředí po celých spojených státech, a to nejen u svých fanoušků, ale i ve školách, kde je spolutvůrce několika naučných programů.[1][2][3]

Ocenění zelená rukavice

MLB každoročně uděluje ocenění zelená rukavice klubu. Toto ocenění je pro klub, který na svém stadionu má nejvyšší procento recyklovaného odpadu, který nemusí být ukládán na skládky. Tým San Francisco Giants drží v tomto ocenění prvenství, kdy tuto cenu získal 12krát ze 14 možných. Vítězem loňského roku se stal tým Seattle Mariners, který 98 % (z celkových téměř 1000 tun odpadu) veškerého odpadu dokázal recyklovat, kompostovat a znovu využít nebo v případě brzké expirace potravin darovat do komunitních center. V současné době tým nahrazuje veškeré osvětlení LED světly (osvětlení bylo vyměněno již v roce 2014) a během dalších 10 let plánuje investice ve výše 280 milionů dolarů, která budou zahrnovat udržitelná řešení jak ve výstavbě, tak i ve funkčnosti, tak aby stadion zůstal špičkovým ve všech směrech.[4][1][2]

Soubor:Le Yankee Stadium.jpg
Letecký pohled na Yankee Stadium

New York Yankees

Velkým příkladem všech sportovních klubů můžou být legendární New York Yankees. Ty se v dubnu 2019 stali vůbec prvním severoamerickým velkoklubem, který podepsal United Nations Sports for Climate Action Framework se záměrem zlepšení emisí v souladu s Pařížskou klimatickou dohodou. Yankees se také stali vůbec prvním týmem, kteří vytvořili pozici poradce v oboru enviromentální vědy a 29. ledna do role obsadili uznávaného specialistu Dr. Allena Hershkowitze. Ten pak dopomohl k zavedení k ekologicky inteligentních opatření na jejich svatostánku Yankee Stadium.[5][6][7][8]

Vysoce efektní LED osvětlení: V roce 2016 došlo k výměně osvětlení na LED světla, jsou o 40 % efektivnější a o 50 % světlejší než předešlá osvětlení a zároveň šetří energii, která by rozsvítila denně přes 45 domovů.

Energeticky efektivní technologie a design: Hlavní vstup o rozloze 2880 čtverečních metrů, kudy většina hostů přijde, je největší open-air vchod na sportovním stadionu na světě a chladí ho přírodní systém chlazení vzduchu, který při hracích dnech šetří podobně energie, jako když v New York City 125 apartmánů vypne klimatizaci.

Kompostace a recyklace: Až 85 % veškerého odpadu tvoří recyklovatelné a kompostovatelné věci, včetně smažícího oleje. Toho se za jednu sezónu využije přes 75 700 litrů a poté je z něj vytvořeno okolo 68 137 litrů bionafty, která se používá jako palivo do aut.

Konzervace vody: Díky moderním technologiím a vysoce efektivně vybudovanému potrubí, se na stadionu ušetří více jak 11,35 miliony litrů vody každý rok, což je 22% rozdíl z let před rokem 2009.

Kvality vzduchu: Yankee Stadium také používá vysoce výkonné filtry MERV 13 nebo vyšších a pravidelný program jejich výměny, aby zajistil účinnost odstraňování částic pro lepší kvalitu vzduchu a energetickou účinnost.[5][6][7][8]

Yankees navíc benefituje z jednoho z největších systému hromadné dopravy na světě, z jehož zastávek je stadion výborně dostupný. Nevlastní žádné parkovací garáže a vybízejí hosty a zaměstnance k co největšímu využívání hromadné dopravy pro šetření GHG emisí. Tyto emise, které vznikají během každodenního chodu klubu jako jsou cesty zaměstnanců a týmu jsou důkladně monitorovány třetími stranami. Při samotné konstrukci stadionu byla využita ocel z recyklovaných materiálů a všechna betonová bednění byla vícekrát použita. Všechna konstrukční vozidla a vybavení byla navíc využívána na palivo s nízkým obsah síry. Během konstrukce pak bylo 75 % veškerého odpadnu recyklováno nebo znovu využito.[5][6][7][8]

Odkazy

Reference

  1. 1,0 1,1 1,2 HENLY, Alice et al. Game changer, how the sports industry is saving the enviroment [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
  2. 2,0 2,1 2,2 MLB | Community | Greening. MLB.com [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. 3,0 3,1 How the MLB is Adapting to Sustainability [online]. 2020-01-25 [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Seattle Mariners receive MLB’s 2020 Green Glove Award. MLB.com [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  5. 5,0 5,1 5,2 HOCH. Yankees making Stadium greener than ever. MLB.com [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  6. 6,0 6,1 6,2 Sustainability Initiatives at Yankee Stadium | New York Yankees. MLB.com [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky) 
  7. 7,0 7,1 7,2 New York Yankees First Major North American Team to Join UN Sports for Climate Action. unfccc.int [online]. [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. 
  8. 8,0 8,1 8,2 NATALIE. MLB Ballparks Integrating Edible Gardens Into Stadium Design [online]. 2015-07-21 [cit. 2022-01-26]. Dostupné online. (anglicky)