Nebezpečné látky ve sportovním oblečení: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace

Verze z 30. 4. 2019, 06:07

Co jsou PFC?

Perfluorované a polyfluorované chemikálie jsou skupinou chemických látek obsahujících fluor - materiálům zaručují jedinečné vlastnosti, ty jsou po impregnaci odolné vůči skvrnám a voděodolné. PFC jsou neuvěřitelně odolné vůči rozpadu; některé mají potenciál zůstat v prostředí po stovky let. Objevují se na nečekaných místech po celém světě. Tyto znečišťující látky byly nalezeny v odlehlých horských jezerech a sněhu, byly objeveny v játrech ledních medvědů v Arktidě a dokonce i v lidské krvi.[1]

A proč jsou nebezpečné pro životní prostředí?

Výzkum na zvířatech ukázal, že některé PFC způsobují poškození reprodukce, podporují růst nádorů a ovlivňují hormonální systém. Výzkumníci zjistili vážné zdravotní problémy týkající se PFC, včetně zvýšeného rizika některých druhů rakoviny.

Předpokládá se, že PFOA je lidský karcinogen; u laboratorních zvířat způsobuje nádory jater, slinivky, varlat a mléčné žlázy. Je známo, že PFOS způsobuje rakovinu jater a štítné žlázy u potkanů.

Některé PFC způsobují u zvířat řadu dalších problémů, včetně poškození jater a ledvin, jakož i reprodukčních problémů.

Čas rozpadu PFOA v našem těle, nebo doba, kterou potrvá, aby se vyloučila polovina dávky, se odhaduje na více než 4 roky. Čas rozpadu PFOS jako takového se odhaduje na více než 8 let.

I kdyby výroba dnes skončila, znečištění PFC by zůstalo v životním prostředí po mnoho dalších let.[2]

Existují nějaká zdravotní rizika u látek PFC?

Není známo, že by látky PFC procházely přímo do kůže a neexistují žádné důkazy o přímých zdravotních rizicích při nošení oděvů obsahujících PFC. Chemikálie jsou uvolňovány do životního prostředí během výroby textilu, stejně jako při jejich praní a likvidaci. PFC mohou vstupovat do našeho těla, když dýcháme znečištěný vzduch nebo když přijímáme potravu, pijeme vodu nebo vystavujeme domácímu prachu obsahujícímu PFC.

Co s tím mohu udělat?

Je nutné abychom, jakožto zákazníci firem, které tyto materiály používají, dali najevo, že nám záleží na dopadu těchto nebezpečných látek na životní prostředí a donutili je tak přestat používat PFC a začít používat jiné alternativy. Už vzhledem k tomu, že outdoorové značky spoléhají na přírodu, která je důležitá pro jejich marketing, by měli být prvními, kteří eliminují PFC a nastaví příklad pro další průmyslová odvětví.

Vývoj trhu

Některé značky, jako například VAUDE, Páramo, Rotauf nebo český Progress se zavázaly k Detoxu, což ukazuje, že je možné vyrábět venkovní vybavení bez PFC.

Velké značky, jako: The North Face, Mammut, Haglofs, Norrona, Salewa, Black Yak a Jack Wolfskin začínají akceptovat, že PFC jsou velkým problémem. Slíbili, že do roku 2020 budou eliminovat PFC. Nicméně stále tyto látky některé značky skrývají v určitých produktech, jako jsou membrány, batohy a boty - zatímco jiné nejsou v procesu eliminace dostatečně transparentní.[3]

Možné alternativy

Bambusové vlákno je označení používané pro textilní surovinu získanou ze stonku bambusu. Vlákna pro průmyslové textilní zpracování jsou známá teprve od konce 20. století. Na evropský trh příze přišla až v roce 2007. Jedná se o viskózová vlákna vyráběná z bambusové dřeviny. Vlákna mají příjemnější omak než bavlna. Oproti bavlně jsou vlákna odolnější proti množení bakterií, a to o 60%. To je způsobeno obsahem látky zvané „KUN“.Výrobky z těchto vláken jsou velice příjemné na užívání, zaručují optimální tepelnou rovnováhu těla, přirozeně osychají a zajišťují dlouhotrvající svěží pocit při nošení.

PROLEN Siltex je speciální polypropylenové vlákno modifikované antibakteriálním aditivem na bázi biogenních iontů stříbra, které neškodí tělu ani životnímu prostředí. Ionty stříbra brání růstu bakterií a plísní, redukují nepříjemné pachy a udržují biologickou rovnováhu pokožky během vrcholových nebo rekreačních sportovních aktivit. Jelikož je aditivum aplikováno do hmoty vlákna a ne pouze na jeho povrch, nemigruje z materiálu do pokožky a permanentně v materiálu zůstává i po několika vypráních.[4]

CORDURA poskytuje vysokou a trvalou ochranu pro různé využití, jako jsou batohy, zavazadla, obuv a technické funkční oblečení. Výrobky z tohoto materiálu se vyznačují zvýšenou odolností proti roztržení a oděru a dlouhotrvající životností. Vlákna použita pro výrobu tkaniny jsou té nejvyšší kvality.

TENCEL je viskózové vlákno rostlinného původu, získané ze surového dřeva. Produkce samotného vlákna je extrémně šetrná k přírodě, díky speciálnímu cyklickému systému výroby. Látky z tohoto materiálu absorbují více než bavlna, jsou jemnější než hedvábí a chladivější než len. Vlákna zcela přirozeně absorbují vlhkost a pak jí uvolňují směrem ven. Díky hladké konstrukci vlákna je úplet obzvláště jemný a příjemný při styku s pokožkou. Perfektní systém odvodu vlhkosti těchto buněčných vláken zabraňuje růstu bakterií.

COCARBER je špičkové viskózové vlákno obohaceno o karbonizovaná kávová zrna. Absorbuje a neutralizuje jakýkoli zápach a má mimořádné antibakteriální vlastnosti. Dokáže odrážet teplo zpět k povrchu těla a zajišťuje ochranu proti UV záření. Vlákno je vyrobeno z recyklovaných zbytků kávy - samotná výroba vlákna je šetrná k životnímu prostředí.[5]


A mnoho dalších.

  1.  
  2.  
  3.  
  4.  
  5.