Studio Elliter - Marcela Cibulková: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Založena nová stránka s textem „{{Infobox podnikání |obrázek = |název = Studio Elliter – Marcela Cibulková |typ = Provoz svatebního salónu a zprostředkování so…“)
(Žádný rozdíl)

Verze z 19. 8. 2016, 06:38



Studio Elliter - Marcela Cibulková
Název organizace Studio Elliter – Marcela Cibulková
Typ podnikatelské činnosti Provoz svatebního salónu a zprostředkování souvisejících služeb
Počet zaměstnanců 0
Rok založení 24. 5. 2010
Adresa tř. T. G. Masaryka 112 , 388 01 Blatná
Web http://www.elliter.cz
Kontakt elliter@seznam.cz
Další údaje
Název obce/města/regionu Blatná
Obec s rozšířenou působností Blatná
Katastrální výměra obce (km2) 43,6 km2
Počet obyvatel 6 731 (2015)


Marcela Cibulková je provozovatelkou svatebního studia Elliter, který se nachází v jihočeské obci Blatná. Paní Cibulková v tomto vysoce kreativním oboru podniká již od 2010 a svým klientům nabízí nejen možnost koupě a prodeje svatebních a plesových šatů, ale i úplný servis při organizaci svateb (od A po Z). V jejím kamenném obchodě si navíc zákazníci mohou zakoupit či nechat ušít módní doplňky a vkusné dárkové předměty pro nejrůznější příležitosti. Vysoká kvalita služeb a maximální vstřícnost k zákazníkovi jsou ve svatebním salónu neodmyslitelným standardem, který tomuto studiu vytváří tu správnou reputaci a zvyšuje každoročně objem zakázek.

Východisko a začátek podnikání

Podnikání v tomto oboru bylo životním snem paní Cibulkové. K designu a textilnímu průmyslu měla vždy blízko a tak i proto vystudovala textilní školu. Její sen se ovšem nenaplnil hned po vystudování, ale vedla k němu poměrně dlouhá cesta. Jak paní Cibulková sama tvrdí, ze začátku ji chyběla odvaha: „Nevěděla jsem jak na to, jestli na to budu stačit, a jestli vůbec bude o podobné služby zájem. Pak mě ovšem inspirovala moje kamarádka, která pomohla další mé kamarádce otevřít malou cukrárnu. Viděla jsem, jak se jim podnikání daří, jak pomalu rostou a získávají oblibu zákazníků. Oni byly příkladem toho, že pokud se něco dělá poctivě a s láskou, tak to prostě musí vyjít. Já jsem s nimi v počátku spolupracovala a dělala design dortů. Nicméně pak mě ta moje kamarádka navedla na myšlenku jít a vyplnit si vlastní sen. Musím říci, že nebýt jí, asi bych se do podnikání nikdy nepustila. Ona byla nejen tím impulsem, ale i tím, kdo mi poradil s administrací a účetnictvím, a byla to ona, kdo dal dohromady takový malý ekonomicky rozbor, kde zjistila, že Blatná je na tom ekonomicky dobře a že by se sem salón hodil. Věděla jsem, že úspěch se ukáže v prvních třech letech činnosti. Teď mám názor takový, že všechno nejde naplánovat, ale že také záleží hodně na štěstí.“

Nápad a originalita

Nápad a originalita v salónu hrají významnou, téměř neodmyslitelnou roli. Paní Cibulková se svým zákazníkům vždy snaží vyjít vstříc a vyplnit vše dle jejich přání: „Děláme pro zákazníky svatby od A-Z a to s maximální péčí. Zajistíme svatebčanům úplně vše – přípravu místa, zajištění oddávajícího, šaty pro nevěstu, ženicha, družičky, dort a cukroví, květiny, i kadeřníka. Vše naplánujeme tak, aby svatebčané měli maximální pohodlí a mohli si svatbu užít, o tom přeci svatba je! Ve všech směrech se snažíme udržet originalitu a moderní standardy.“ Tím ovšem práce paní Cibulkové nekončí. Nápady a inspiraci čerpá bez přestávky: „Inspirovat se musím neustále, abych věděla, co je v módě, co zákazník bude chtít, co očekává. Denně hledám informace na zahraničních serverech. Obětuji tomu hodně času a energie. Většinou přijedu v noci domů a ještě pak hodiny sedím a hledám na počítači trendy, barevné kombinace, atd. Je to sice práce, ale mě to naplňuje. Mám pak radost, že stylem překonáváme pražské svatby.“

Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace

Paní Cibulková je pozitivní snad v každé situaci a své podnikání hodnotí vesměs kladně. Za negativní stránku věci uvedla: „Jako negativní vidím ztrátu soukromý. Nemám ten klid, co jsem měla dřív. Vím, že to k podnikání patří, ale bohužel toho mnoho lidí i zneužívá. Naše telefonní čísla jsou prakticky všude a vy nikdy nevíte, jak s nimi kdo naloží. Mám v tomto směru několik opravdu nepříjemných zkušeností. Nicméně ze všech nepříjemností jsem se vždy dostala díky lidem/zákazníkům, kteří moji práci ocení. Říkám, že všechno zlé je pro něco dobré.

Další negativum, které si uvědomuji je bohužel zakotvené v té naší české povaze – lidé od přírody závidí. S tím se potýkám neustále. Po otevření salónu jsem ztratila hodně známých, kteří měli pocit, že hodně vydělávám a že se mám dobře. Už ale neviděli tu dřinu a hodiny stráveného času. Lidem se nelíbí, když je druhý člověk spokojený. Ale i s tímto se nakonec člověk vyrovná – ono Vám ani nic jiného nezbyde a vy musíte jít dál.“ Na otázku, zda paní Cibulkovou čelila v podnikání nějaké finanční krizi, odpověděla opět s myšlenkou na svou kamarádku, která jí pomáhala na začátku podnikání: „Žádná finanční krize nikdy nebyla, ale určitě to je jen díky důkladné péči mé kamarádky, kterou jsem již na začátku zmiňovala. Ta mi pomáhala nejen s účetnictvím (a pomáhá dodnes), finanční stránkou obchodu, ale pak i s kontrolami, které začaly chodit. Co se týče administrace, bez její pomoci, bychom to asi také zvládli, ale bylo by vše podstatně těžší. V současnosti jsem schopná si veškerou agendu a administraci vést sama, ale zase to byla ona, kdo mi poradil jak na to. Když začaly chodit kontroly, nebo když jsem musela něco jít vyřídit na úřad, bez její pomoci a hlavně rady, bych nejspíš neuspěla.

Nejhorší totiž je, že Vám nikdo nic neporadí, nikdo Vám nic neřekne, kontrola prostě přijde a kontroluje, a dle slov úředníků tu nejsou od toho, aby radily, ale aby zjišťovali skutečnost a nedostatky. Ze začátku jsem to tady měla těžké, kontroly chodily a zkoušely to na mě ze všech stran. Měla jsem pocit, že se mě záměrně snaží odradit. Jejich chování bylo neurvalé, chovaly se, jako kdybych já byla méněcenná a oni nadřazení všem. I když jsem měla všechno v pořádku, věděla jsem, že se daný úředník, nebo kontrola, snaží najít jakýkoliv nedostatek či pochybení - chtěli dát pokutu. Kolikrát jsem se vracela z úřadu s depresí a přemýšlela jsem, proč se tak chovají, vždyť by nám měli pomáhat, ne nám házet klacky pod nohy. Jednou jsem byla svědkem i toho, kdy si paní úřednice řekla o úplatek. Pak na mě dokonce jednou přijela kontrola ze živnostenského úřadu ze Strakonic, a to i přesto, že patřím pod město Blatná – 2 hodiny seděly a psaly posudky. Nechala jsem je, ať píšou, sama jsem se věnovala zákaznici. Jejich závěrečná věta při odchodu mi ovšem vyrazila dech – prý se stejně mají státní zaměstnanci lépe. Opět to byla velice arogantní návštěva, která si navíc neodpustila to závěrečné rýpnutí. Z kontrol mám tedy respekt, i když si myslím, že by pro to nemusel být důvod. Nicméně teď je to pro mě stres, napětí a člověk žije v tom, že neví, co dalšího přijde.“ Jak paní Cibulková dále uvádí, je třeba počítat s tím, že podnikání je vždy „něco za něco“, vždy se v něm najdou překážky. Je ovšem důležité, aby ty pozitivní stránky převažovaly ty negativní. U paní Cibulkové to naštěstí tak je: „Jsem spokojená, mám svůj čas a jsem spokojená i jako ženská – i mě se daří dělat práci, která je mi koníčkem. Je to pro mě dar. Vím, že práci dělám dobře. Některé zákaznice jsou tak šťastné, že se jim svatba plní podle představ a že se jim někdo věnuje, že se mi tady dokonce rozbrečí štěstím. To je pro mě tím nejhezčím oceněním, tím co mi dává energii. Se zákazníky mám opravdu přátelský vztah. Po svatbě nám chodí ukazovat děti, píšou nám zprávy, gratulace. To je to pozitivní na podnikání, to mě nabíjí dál.“

Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti

Od svého založení pracuje Salón Ellitér se zcela unikátní cenou strategií, čímž se odlišuje od své konkurence a v zásadě si udržuje ekonomickou stabilitu. Paní Cibulková k tomu dále uvádí: „Salón jsem zavedla s jasnou představou se cenově odlišit od konkurence. Ta nabízí šaty za přemrštěné ceny pro které při tom není dle mého názoru důvod. V minulosti svatební salóny těžily z toho, že nebyla žádná konkurence a proto si mohly dovolit nasadit vysoké ceny. To že je udržují i dnes, je ale jen jejich volba. Šaty bereme všichni od stejného dodavatele – nikdo nemá lepší nebo horší kvalitu. Tak jako tak, já jsem se rozhodla raději uzpůsobit ceny možnostem svých zákazníků a půjčovat šaty ve větší frekvenci, než jít opačnou cestou – tedy navýšit cenu a půjčit šaty méněkrát. Buduji si tím mezi zákazníky dobré renomé a vím, že se mi znovu vrátí. Lidé si to mezi sebou řeknou a to je pro mě ta největší reklama. Tímto způsobem jsme ovládly nejen Blatenský trh, ale už i Strakonický a mnoho dalších měst. Dále věřím, že k našemu úspěchu pomáhá i to, že jsem při své profesi tak trochu psychologem. Během příprav svateb mi zákazníci svěřují i své příběhy – jak pozitivní, tak i negativní. Myslím, že to že mi mohou věřit, že jsou jejich příběhy u mě v bezpečí, je jeden z aspektů, proč se ke mně vracejí. Spoustu věcí, ale přišlo postupem. Např. jsem začala spolupracovat s ostatními místními podnikatelkami – s cukrářkou, s kadeřnicí, s květinářkou – máme zavedený systém, kdy na svatbách spolupracujeme dohromady a přihazujeme si zakázky. Toto funguje už od začátku a funguje to skvěle a jistě to pomáhá nám všem.“

Podnikatele k okolnímu prostředí

Vztah s obcí není pro paní Cibulkovou zrovna ideální. Ke vzájemné spolupráci, která by byla jistě přínosná pro obě strany, téměř nedochází. Paní Cibulková na toto téma uvádí: Město nám svatebčany odmítá, nechtějí jim poskytnout svatební místa, posílají je všude možně jinam, než aby je oddali. Při tom Blatná je tak romantické místo, prostě ideální pro svatby. Mám z toho pocit, že nechtějí dělat nic navíc. Proto se moje kreativita příliš nesetkává ve městě s pochopením. Těším se na dobu, kdy naše spolupráce bude lepší, a věřím, že ta doba jednou nastane. Kdybych nedoufala, tak bych to nemohla dělat. Vím, že jinde to funguje, mám nádherné zkušenosti např. s Rožmitálem. Záleží tedy na obec od obce. Každopádně, i když nemám zrovna s městem příjemný vztah, snažím se ve městě podporovat různé zájmové kroužky - např. už třetím rokem oblékám děti z místní školy na jejich akademii. Nemám za to nic, vezmu si jen min. peníze na látku. Se školou spolupracuji ráda, je to příjemná práce, protože jsou tam příjemní lidé. Pak děláme společně i jiné akce – např. kovbojský den, Mikulášskou besídku, různé kurzy balení. I když mi to zabere hodně času, ty děti mi za to stojí.“

Doporučení a inspirace

„Všem bych doporučila dělat vše pořádně a vytrvat. Pokud budete věci dělat dobře, nepodlehnete strachu z administrativy a případných kontrol, tak věřím, že se úspěch dostaví.“

Pozitiva a negativa podnikání na venkově

„Všichni Vás znají, jste na očích všech. V něčem je to dobré, v něčem je to zlé. Dobré je to v tom, že získáváte mnoho nových přátel. Lidé Vás berou skoro až jako rodinu. Já si dokonce myslím, že pro mé podnikání je lepší menší město, než větší. Známé máte po pár letech podnikání všude a je pak téměř citelné, že máte v lidech oporu, že pokud bude potřeba, tak Vám jich spoustu pomůže.“

Média a propagace

Nejlepší reklamou je pro paní Cibulkové doporučení stávajících zákazníků dalším lidem. Webové stránky sice do salónu Ellitér také lákají, ale nemají zdaleka takovou moc jako ústní pochvala.