Politická geografie: Porovnání verzí
(Nová stránka: Politická geografie je jednou ze speciálních politologických disciplin. Chápeme ji především jako vědní obor, který se ve velmi širokém záběru zabývá procesy, jež...) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 1. 12. 2007, 13:03
Politická geografie je jednou ze speciálních politologických disciplin. Chápeme ji především jako vědní obor, který se ve velmi širokém záběru zabývá procesy, jež generují národy a státy ve vazbě na geografické prostředí. Díky tomu má politická geografie zároveň charakter disciplíny přírodovědecké (součást sociální geografie) i společenskovědní (součást politologie a mezinárodních vztahů). Hraniční charakter umožňuje vhodným způsobem zkombinovat výsledky přírodovědeckého výzkumu se společenskovědní interpretací.
Klasická politicko-geografická zkoumání se odehrávají v poměrně širokém prostorovém rámci, jehož horním limitem je celý svět, přirozený globální celek. Nejmenší zkoumanou teritoriální jednotkou, protipólem globálního celku, je tzv. lokalita, což může být v podstatě jakkoli malé území. Některé nové trendy v politické geografii se však již nespokojují s planetárním omezením a zcela vážně se začínají věnovat i zkoumání vesmíru, který planetu obklopuje.
Témata
- Teritoriální vymezení státu
- Metoda politické geografie
- Model centrum - periferie
- Vztah geografie a politické sféry
- Význam přírodních zdrojů
Zdroje a literatura
Romancov, M. Národní státy – malé a středně velké státy, velmoci a geopolitika v limitním světě. In: Dlouhá, J., Dlouhý, J., Mezřický, V. (eds.) (2006) Globalizace a globální problémy. Sborník textů k celouniverzitnímu kurzu 2005–2007. pp. 85-90. Univerzita Karlova v Praze, COŽP. ISBN 80-87076-01-X.
Glassner, M. I. (1996). Political Geography (second edition). New York, Chicago: John Wiley and Sons.
Hrala, Václav a kolektiv (2001). Geografie světového hospodářství, Vybrané kapitoly. Praha: VŠE.
Mištera, L. (1996). Regionální geografie České republiky – Socioekonomická geografie I. Plzeň:Západočeská univerzita.
Romancov, M. (2002). Politická geografie a geopolitika. In: Cabada, L., Kubát, M.: Úvod do studia politické vědy. Eurolex Bohemia, Praha, pp. 388–444.
Říchová, Blanka (2000). Moderní politologické teorie. Praha: Portál.
Stockfish, D. (1996). Německo a maritimní bezpečnost. In: Vojenské rozhledy č. 5/1996. Praha: GŠ AČR.
Vilímek, V. a kol. (1996). Zeměpisný slovníček. Praha: Česká geografická společnost.
Waisová, Š., Romancov, M. (2005). Vzdělání a lidský kapitál jako předpoklad rozvoje. In: Waisová, Šárka a kolektiv (2005). Ve stínu modernity, Perspektivy a problémy rozvoje. Plzeň, Aleš Čeněk, pp. 283–297.