Evropský registr znečištění: Porovnání verzí
(Nová stránka: Anglicky ''European Pollutant Emission Register'' - EPER Vytvoření registru stanovila Směrnice Rady 96/61/ES ze dne 24. září 1996 o [[IPPC|integrované prevenci a omezování ...) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 16. 2. 2008, 08:18
Anglicky European Pollutant Emission Register - EPER
Vytvoření registru stanovila Směrnice Rady 96/61/ES ze dne 24. září 1996 o integrované prevenci a omezování znečištění, podrobněji je pak jeho vznik a fungování upraveno v Rozhodnutí Evropské komise - Commission Decision of 17 July 2000.
Základní principy EPERu
- Členské státy zasílají data elektronicky.
- Zpráva má obsahovat údaje o emisích látek do vody a do ovzduší.
- Získaná data jsou zveřejňována prostřednictvím internetu.
Data do registru dodávají členské země EU ve tříletých intervalech ze svých národních registrů. V Česku tuto úlohu hraje Integrovaný registr znečišťování
Vadou na kráse registru je, že obsahuje pouze údaje látkách vypouštěných do vody a do vzduchu – nezabývá se pevnými odpady.
Jak a co v EPERu můžete vyhledávat
V registru EPER lze vyhledávat pomocí filtrů, interaktivní mapy Evropy či formulací vlastního dotazu:
Vyhledávání pomocí filtrů
- rok, za který byly emise naměřeny
- země (v registru jsou uvedené členské země EU)
- provoz – vyhledávání podle jednotlivých provozů velkých společností má tu výhodu, že občan má možnost získat data o jednotlivých konkrétních továrnách jedné společnosti
- adresa – do adresy stačí zadat jen část místního názvu a registr vyhledá všechny znečišťovatele, kteří mají v adrese, nebo v názvu dané město(místo, oblast)
- polutant – znečišťující látka, jejíž výskyt je ohlašovatel povinen monitorovat (tzv. ohlašovaná látka). Seznam všech ohlašovaných látek uvádí Rozhodnutí Evropské komise z 17 července 2000)
- obor, neboli odvětví průmyslu ve kterém firma podniká (například hutnictví, výroba léčiv). (Název znečišťující látky, odvětví a zemi není třeba znát přesně, pro políčka existuje seznam pro výběr z předem daných položek.)
Mapový IS
Základem mapového vyhledávání v registru EPER je interaktivní mapa Evropy. Na ní je tečkami označeno rozmístění jednotlivých provozů. Tečky jsou rozlišené barevně podle jednotlivých průmyslových odvětví.
Formulací vlastního dotazu
O uživateli ohlašované látky lze zjistit:
- název
- adresu
- zemi
- množství emitované látky
- způsob zjištění údajů
Zdroje
Informace o EPER na stránkách Obcan.cz