Kritika metody případových studií: Porovnání verzí
(Založena nová stránka: __NOTOC__ Podle Flyvbjerga (2004) je kritika metody případových studií založena na 5 principech, které on nazývá nedorozuměními. Tato kritika se soustřeďuje …) |
(Žádný rozdíl)
|
Verze z 8. 2. 2013, 11:26
Podle Flyvbjerga (2004) je kritika metody případových studií založena na 5 principech, které on nazývá nedorozuměními. Tato kritika se soustřeďuje na teorická východiska, reliabilitu a validitu metody případových studií, jinými slovy na její status jakožto výzkumné metody.
Nedorozumění 1:
Obecné, teoretické, na kontextu nezávisející poznání je cennější než poznání konkrétní, praktické, specifické pro určitý kontext.
Nedorozumění 2:
Nelze zobecňovat na základě jednotlivého případu; proto metoda případových studií nemůže přispět rozvoji vědeckého poznání.
Nedorozumění 3:
Případové studie jsou nejužitečnější při vytváření hypotéz, to znamená v první fázi celkového výzkumného procesu. Ostatní metody jsou pak více vhodné pro testování těchto hypotéz a vytváření teorií.
Nedorozumění 4:
V případových studiích jsou zahrnuty předsudky, jimiž se brání verifikaci; to znamená, že mají tendenci potvrzovat předběžně vytvořený názor výzkumníka.
Nedorozumění 5:
Je často těžké formulovat obecná pravidla a zákonitosti na základě jednotlivých konkrétních případových studií.
Zdroje
- Flyvbjerg, B. (2004). Five misunderstandings about case-study research. Qualitative research practice, 420–434.