Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
mBez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
[[Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin]] též jako též jako CITES či Washingtonská úmluva.
[[Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin]] též jako též jako CITES či Washingtonská úmluva je jedna z nejdůležitějších dohod chránících rostliny a živočichy na mezinárodní úrovni. Jejím smyslem je celosvětová kontrola obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Úmluva se týká nejen exemplářů z přírody, ale i živočichů a rostlin odchovaných v zajetí nebo vypěstovaných, pokud žijí/rostou i ve volné přírodě. Nezahrnuje domestikovaná zvířata a kulturní rostliny.


Československo přistoupilo k této úmluvě v roce 1992.
Smlouva nabyla platnosti v červenci 1975 a přijalo ji (stav roku 2006) 162 smluvních států. Československo přistoupilo k této úmluvě v roce 1992.


== Ohrožené druhy ==
'''CITES obsahuje seznamy druhů, kterých se týká. Jsou uvedeny v jednotlivých přílohách:'''<ref name=wp> [[w:Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin]]</ref>
* příloha I obsahuje nejvíce ohrožené druhy, s nimiž je jakýkoliv mezinárodní obchod zakázán,
* příloha II zahrnuje druhy, jejichž obchodování je na mezinárodní úrovni omezeno a podřízeno dozoru,
* příloha III dále zahrnuje druhy lokálně ohrožené, u nichž je za pomoci na mezinárodní úrovni kontrolován a omezen obchod pouze v určitých regionech.


Zahrnuje seznam ohrožených živočišných a rostlinných druhů a na nějž se lze odvolat na úrovni mezinárodního práva.  
== Související legislativa ==
== Odkazy ==
V Evropské unii platí nařízení rady (ES) č. 338/97 z 9. prosince 1996 o ochraně volně žijících druhů živočichů a rostlin směrnicí o obchodu s nimi. Tato směrnice je v některých částech přísnější než samotná Washingtonská úmluva<ref name=wp></ref>.


=== Externí odkazy ===
==Literatura==
*Sborník z konference Otazníky kolem CITES 2007. ZFJU České Budějovice. ISBN 978-80-7040-965-7
*http://www.teraristika.cz/cz/art/l04.php
*Hutton and Dickinson, Endangered Species Threatened Convention: The Past, Present and Future of CITES. London: Africa Resources Trust, 2000.
*Stiles, "The Ivory Trade and Elephant Conservation," ''Environmental Conservation'' 31(4) 309-321 (2004).
* [http://law.vanderbilt.edu/publications/journal-of-transnational-law/archives/volume-36-number-5/download.aspx?id=1907 Zimmerman, "The Black Market for Wildlife: Combating Transnational Organized Crime in the Illegal Wildlife Trade," ''Vanderbilt Journal of Transnational Law'' 36 (5) 1657-1689 (November 2003)].
*Reeve, Policing International Trade in Endangered Species: The CITES Treaty and Compliance. London: Earthscan, 2000.
*Hill, 1990, "The Convention on International Trade in Endangered Species: Fifteen Years Later," Loyola of Los Angeles International and Comparative Law Journal 13: 231.
 
==Reference==
<references/>
 
==Související stránky==
*[[Záchranný program]]
 
== Externí odkazy ==
{{wikipedia cs}}
{{wikipedia en|Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora}}
* {{en}} [http://www.cites.org/ Úvodní webová stránka úmluvy]]
* {{en}} [http://www.cites.org/eng/disc/what.shtml What is CITES?]]
* {{en}} [http://uscites.gov/ U.S. CITES]
* {{en}} [http://www.cites.org/eng/app/appendices.shtml Seznam druhů chráněných dohodou]


*[[wikipedia:cs:Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin|Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin na české Wikipedii]]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Convention_on_International_Trade_in_Endangered_Species_of_Wild_Fauna_and_Flora Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora na anglické Wikipedii]
{{pahýl}}
[[Kategorie:Legislativní nástroje]]
[[Kategorie:Legislativní nástroje]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie: Mezinárodní smlouvy]]
[[Kategorie: Mezinárodní smlouvy]]
{{jdl}}

Verze z 10. 3. 2011, 21:35

Úmluva o mezinárodním obchodu ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin též jako též jako CITES či Washingtonská úmluva je jedna z nejdůležitějších dohod chránících rostliny a živočichy na mezinárodní úrovni. Jejím smyslem je celosvětová kontrola obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin. Úmluva se týká nejen exemplářů z přírody, ale i živočichů a rostlin odchovaných v zajetí nebo vypěstovaných, pokud žijí/rostou i ve volné přírodě. Nezahrnuje domestikovaná zvířata a kulturní rostliny.

Smlouva nabyla platnosti v červenci 1975 a přijalo ji (stav roku 2006) 162 smluvních států. Československo přistoupilo k této úmluvě v roce 1992.

Ohrožené druhy

CITES obsahuje seznamy druhů, kterých se týká. Jsou uvedeny v jednotlivých přílohách:[1]

  • příloha I obsahuje nejvíce ohrožené druhy, s nimiž je jakýkoliv mezinárodní obchod zakázán,
  • příloha II zahrnuje druhy, jejichž obchodování je na mezinárodní úrovni omezeno a podřízeno dozoru,
  • příloha III dále zahrnuje druhy lokálně ohrožené, u nichž je za pomoci na mezinárodní úrovni kontrolován a omezen obchod pouze v určitých regionech.

Související legislativa

V Evropské unii platí nařízení rady (ES) č. 338/97 z 9. prosince 1996 o ochraně volně žijících druhů živočichů a rostlin směrnicí o obchodu s nimi. Tato směrnice je v některých částech přísnější než samotná Washingtonská úmluva[1].

Literatura

Reference

Související stránky

Externí odkazy

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin na české Wikipedii.


Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora na anglické Wikipedii.