Soukromé pískoviště uživatele Eduard sloužící pro tvorbu článků: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
(Stránka vyprázdněna)
Řádek 1: Řádek 1:
 +
'''Environmentální historie''' (''anglicky: environmental history'') je vědní disciplína studující vztah a vzájemné interakce mezi obyvateli a prostředím v minulosti (vztahem mezi kulturami a životním prostředím v současnosti se zabývá [[ekologická antropologie]]). Výsledky bádání environmentálních historiků nacházejí široké uplatnění ve vědách o přírodě a společnosti, jsou základem pro pochopení environmentálních dějin.<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html heslo: dějiny, environmentální</ref> Jedná se o transdisciplinární obor, jenž integruje celou řadu poznatků a postupů z mnoha dalších vědních oborů (historie, ekologie, antropologie). Environmentální historie se zabývá především zkoumáním historických pramenů a orální historií, destruktivní a nedestruktivní výzkumy a hledání artefaktů jsou pak doménou [[environmentální archeologie]].
  
 +
Zájem archeologie o životní prostředí je patrný již od poloviny 18. století. Vědomí toho, jak je důležité zahrnout studium přírodního elementu do studia dávných kultur a společností, začalo znatelně narůstat v druhé polovině dvacátého století, společně s tím, jak se etablovalo a rozvíjelo [[w:cz: environmentální hnutí|environmentálního hnutí]].
 +
 +
 +
Bylo to důsledkem společenského klimatu, které reflektovalo [[environmentální katastrofa|environmentální hrozby]] způsobené [[globální změna klimatu|změnou klimatu]] a další činností člověka; důležitý byl i technický pokrok, jenž otevřel environmentální archeologii další možnosti bádání (např. vynález [[w:cz:Radiokarbonová metoda datování|radiokarbonové datovací metody]]). Slovní spojení Environmentální archeologie (akcentující důraz kladený na zkoumání přírodní složek a jejich interakci s lidskou činností) se pak stále častěji objevuje od poloviny devadesátých let, kdy také vznikl časopis Environmental archaeology<ref>http://www.maneyonline.com/loi/env</ref>. V českém prostředí jsou patrné snahy o prohloubení spolupráce mezi přírodovědci a archeology od počátku devadesátých let.<ref>http://www.kar.zcu.cz/studium/materialy/env/Historie_ENV%20_Dreslerova.pdf Dagmar Dreslerová</ref>
 +
 +
== Odkazy ==
 +
{{wikipedia en|Environmental history}}
 +
=== Reference ===
 +
<references />
 +
 +
=== Literatura ===
 +
 +
* EVANS, J. (2003). Environmental archaeology and the social order. London and New York: Routledge
 +
 +
=== Další zdroje ===
 +
*[http://www.kar.zcu.cz/studium/materialy/env/Historie_ENV%20_Dreslerova.pdf Dagmar Dreslerová: "Pozdě, ale přece: environmentální archeologie v České republice"
 +
 +
{{licence cc|Eduard Petiška, Jr}}

Verze z 17. 8. 2014, 12:24

Environmentální historie (anglicky: environmental history) je vědní disciplína studující vztah a vzájemné interakce mezi obyvateli a prostředím v minulosti (vztahem mezi kulturami a životním prostředím v současnosti se zabývá ekologická antropologie). Výsledky bádání environmentálních historiků nacházejí široké uplatnění ve vědách o přírodě a společnosti, jsou základem pro pochopení environmentálních dějin.[1] Jedná se o transdisciplinární obor, jenž integruje celou řadu poznatků a postupů z mnoha dalších vědních oborů (historie, ekologie, antropologie). Environmentální historie se zabývá především zkoumáním historických pramenů a orální historií, destruktivní a nedestruktivní výzkumy a hledání artefaktů jsou pak doménou environmentální archeologie.

Zájem archeologie o životní prostředí je patrný již od poloviny 18. století. Vědomí toho, jak je důležité zahrnout studium přírodního elementu do studia dávných kultur a společností, začalo znatelně narůstat v druhé polovině dvacátého století, společně s tím, jak se etablovalo a rozvíjelo environmentálního hnutí.


Bylo to důsledkem společenského klimatu, které reflektovalo environmentální hrozby způsobené změnou klimatu a další činností člověka; důležitý byl i technický pokrok, jenž otevřel environmentální archeologii další možnosti bádání (např. vynález radiokarbonové datovací metody). Slovní spojení Environmentální archeologie (akcentující důraz kladený na zkoumání přírodní složek a jejich interakci s lidskou činností) se pak stále častěji objevuje od poloviny devadesátých let, kdy také vznikl časopis Environmental archaeology[2]. V českém prostředí jsou patrné snahy o prohloubení spolupráce mezi přírodovědci a archeology od počátku devadesátých let.[3]

Odkazy

Informace o tomto tématu lze nalézt také v článku Environmental history na anglické Wikipedii.

Reference

Literatura

  • EVANS, J. (2003). Environmental archaeology and the social order. London and New York: Routledge

Další zdroje