Ekologická katastrofa: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 1 637 bajtů ,  17. 4. 2014
bez shrnutí editace
(Založena nová stránka s textem „'''Ekologická katastrofa''' či také environmentální/přírodní katastrofa (''anglicky: Environmental disaster'') je extrémní údálost, vyvolaná l…“)
 
Bez shrnutí editace
Řádek 1: Řádek 1:
'''Ekologická katastrofa''' či také environmentální/přírodní katastrofa (''anglicky: Environmental disaster'') je extrémní údálost, vyvolaná lidským zásahem, při níž dochází k zásadnímu narušení rovnováhy uvnitř v daném [[W:CZ ekosystém|ekosystému]]. Ekologická katastrofa se liší od [[Živelní katastrofa|živelní katastrofy]], na níž nemá antropogenní činnost žádný vliv (''často se ale setkáme se záměnou pojmů, popř. jsou používána jako synonyma''). Vliv antropogenní činnosti na konkrétní katastrofy bývá často předmětem sporů.  
'''Ekologická katastrofa''' či také environmentální/přírodní katastrofa (''anglicky: environmental disaster'') je extrémní údálost, vyvolaná lidským zásahem, při níž dochází k zásadnímu narušení rovnováhy uvnitř v daném [[W:CZ ekosystém|ekosystému]]. Pojem [[W:CZ katastrofa|katastrofa]] má etymologické ukotvení v řečtině (''slovo katastrofé, v ní označovalo „obrat" nebo ,,převrat“'')<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html heslo: katastrofa</ref>. Ekologická katastrofa se liší od [[Živelní katastrofa|živelní katastrofy]] (''natural disaster''), na níž nemá antropogenní činnost žádný vliv (''často se ale setkáme se záměnou pojmů, popř. jsou používána jako synonyma''), pro oba druhy katastrof pak můžeme použít zastřešující pojem katastrofa životního prostředí (v praxi se s tímto pojmem ale příliš nesetkáváme).  


Vliv antropogenní činnosti na konkrétní katastrofy bývá často předmětem sporů. Přímý vliv lidských aktivit na katastrofu v rámci ekosystémů pozorujeme například při ropných haváriích, výbuchu energetických zařízení nebo půdních erozích způsobené nevhodným využíváním daného území (např. nadměrnou těžbou). S dokazováním vlivu nepřímého je to o poznání problematičtější, vedou se spory např. o konkrétních povodních, tsunami, tornádech a dalšími jevy způsobené s [[globální změna klimatu|globální změna klimatu]], kdy není možné doložit jaký (popř. jak velký) měla antropogenní činnost vliv na výskyat a charakter určitého jevu. Obecně však můžeme konstatovat, že náhlé události, které způsobují závažné změny v rovnováze ekosystému a které v něm dříve nebyly, nebo nebyly tak běžné (popř. silné) můžeme přičítat lidské činnosti a s ní související změnou klimatu, úbytek [[W:CZ biodiverzita|biodiverzity]] a narušením původní rovnováhy. Tak jako může nezodpovědná lidská činnost způsobit ekologickou katastrofu, může i katastrofa živelní vyvyolat řetězec reakcí na jejichž konci stojí katastrofa ekologická (člověkem zaviněná). Tak se tomu stalo např. u [[W:CZ Havárie elektrárny Fukušima I|Havárie elektrárny Fukušima]], kdy zemětřesení a následné tsunami poškodilo jadernou elektrárnu a způsobilo ''Velmi těžkou havárii'' (podle hodnocení [[W:CZ Mezinárodní stupnice jaderných událostí|Mezinárodní stupnice jaderných událostí]]).


je situace při níž dojde k zásadnímu narušení rovnováhy živého systému,
== Nejznámější ekologické katastrofy ==
 
*


Katastrofa (z řec. kata-strofé, zvrat, převrat, zničení[zdroj?]) je událost, která nastává v důsledku lidské nebo přírodní činnosti a ničivě postihuje přírodu nebo společnost[1].


<ref>http://is.muni.cz/do/1499/el/estud/prif/ps09/antropol/web/slovnik.html</ref>


== Reference ==
== Reference ==
Byrokraté, editor
1 523

editací

Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu