Světelné znečištění: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Přidáno 6 235 bajtů ,  31. 1. 2022
m
(Založena nová stránka s textem „'''Světelné znečištění''' (jinak také světelný smog nebo rušivé světlo) je jev, který je možné pozorovat prakticky na všech místech, kde s…“)
 
 
(Není zobrazeno 17 mezilehlých verzí od 3 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
'''Světelné znečištění''' (jinak také světelný smog nebo rušivé světlo) je jev, který je možné pozorovat prakticky na všech místech, kde se nachází
[[Soubor:Londýn.jpg|náhled|188x188bod]]
civilizace. Za světelné znečištění jsou považovány všechny negativní důsledky umělého osvětlení.[[Soubor:Londýn.jpg|náhled]]
'''Světelné znečištění''' (jinak také světelný smog nebo rušivé světlo<ref>SVETELNEZNECISTENI. Co to je světelné znečištění [online]. Světelnéznecisteni.cz [cit. 2019-04-04]. Dostupné́ z WWW: <nowiki>http://svetelneznecisteni.cz/co-je-svetelne-znecisteni/</nowiki>.</ref>) je jev, který je možné pozorovat prakticky na všech místech, kde se nachází civilizace. Za světelné znečištění jsou považovány všechny negativní důsledky umělého osvětlení<ref>BENNIE, J. Global Trends in Exposure to Light Pollution in Natural Terrestrial Ecosystems. Remote Sens, 2015, ''7'', 2715-2730. </ref>.
== Kde se vyskytuje ==
==Kde se vyskytuje==
Hlavním místem výskytu světelného znečištění jsou velké metropole a všeobecně města. Už ani v méně obydlených oblastech však není výjimkou. U menších měst není často problémem množství světla, ale to, že si nemohou finančně dovolit kvalitní osvětlení, které by minimalizovalo znečištění. V ČR je založeno několik místních iniciativ i organizací, které se zabývají uchováním tmavé oblohy a bojují proti nadměrnému světelnému znečištění (např. Beskydská oblast tmavé oblohy).
Hlavním místem výskytu světelného znečištění jsou velké metropole a všeobecně města. Už ani v méně obydlených oblastech však není výjimkou. U menších měst není často problémem množství světla, ale to, že si nemohou finančně dovolit kvalitní osvětlení, které by minimalizovalo znečištění.
== Na co má vliv ==
 
Světelné znečištění výrazně ovlivňuje životní prostředí. Mezi hlavní dopady z enviromentálního hlediska patří snižování biodiverzity (noční živočichové, ale i změny v životě dalších druhů). Dále jsou prokázány také negativní dopady na lidské zdraví (především v oblasti spánku - snížená tvorba melatoninu). V neposlední řadě je nadměrné umělé světlo energeticky, potažmo i ekonomicky náročné.
V ČR je založeno několik místních iniciativ i organizací, které se zabývají uchováním tmavé oblohy a bojují proti nadměrnému světelnému znečištění (např. Beskydská oblast tmavé oblohy). Lokálně (v rámci domácnosti) se světelné znečištění vyskytuje také v podobě záření z elektronických zařízení<ref>MZP.CZ. ''Světelné znečištění.'' [online]. Mzp.cz [cit. 2019-04-04]. Dostupné z WWW: [online]. mzp.cz [cit. 2019-04-04]. Dostupné z WWW: <nowiki>http://mzp.cz/svetelne_znecisteni/</nowiki>.</ref>.
== Legislativa ==
 
V rámci legislativy ČR není světelné znečištění a jeho zmírňování příliš dobře zakotveno. Už na přelomu tisíciletí byla snaha vytvořit zóny, které by světelné znečištění limitovaly, ucelený zákon se však stále nepovedlo prosadit. V roce 2017 měla být v rámci Ministerstva životního prostředí vytvořena speciální skupina pro prosazování opatření v rámci této problematiky. Několik zmínek o světelných limitech je např. ve Stavebním zákoně, nicméně podzákonné normy již tuto problematiku neobsahují. Veškeré limity v oblasti světelného znečištění jsou tedy pouze na principu doporučení především ze strany Ministerstva životního prostředí, občanských iniciativ nebo  
Jak jsou která místa ve světě světelně znečištěna lze dohledat v tzv. mapách světelného znečištění, např. [https://www.lightpollutionmap.info zde].
== Jak ho zmírnit ==
==Na co má vliv==
Světelné znečištění výrazně ovlivňuje životní prostředí. Mezi hlavní dopady z enviromentálního hlediska patří snižování biodiverzity (noční živočichové, ale i změny v životě dalších druhů<ref>GASTON, K. J. The biological impacts of artificial light at night: the research challenge. Biological Sciences, 2015, vol. 370, no. 1667.  </ref>). Dále jsou prokázány také negativní dopady na lidské zdraví (především v oblasti spánku - snížená tvorba melatoninu<ref>FALCHI, F. Limiting the impact of light pollution on human health, environment and stellar visibility. ''Journal of Environmental Management'', 2010, vol. 1, no. 3. </ref>). Tzv. modré světlo, jež je součástí práce s elektronickými zařízeními, má na zdraví člověka často ještě ničivější dopady (podněcuje mnoho civilizačních chorob<ref>DVOŘÁK, P. Vliv modrého světla na lidský organismus. Bakalářská práce. Brno: Vysoké učení technické. 2016.</ref>). Dopad mohou mít různé typy světla i na psychiku různých živočišných druhů<ref>BENFIELD, J. A. A laboratory study of the psychological impact of light pollution in national parks. Journal of Environmental Psychology, 2018, vol. 57, no. 2, p. 67- 72.</ref>. V neposlední řadě je nadměrné umělé světlo energeticky, potažmo i ekonomicky náročné. Zanedbatelné není ani snižování viditelnosti noční oblohy.
==Legislativa==
V rámci legislativy ČR není světelné znečištění a jeho zmírňování příliš dobře zakotveno. Už na přelomu tisíciletí byla snaha vytvořit zóny, které by světelné znečištění limitovaly, ucelený zákon se však stále nepovedlo prosadit<ref>KOTEK, J. ''Snaha o legislativní úpravu světelného znečištění v České republice.'' [online]. Odbornecasopisy.cz [cit. 2019-04-03]. Dostupné z WWW: <nowiki>http://www.odbornecasopisy.cz/svetlo/casopis/tema/snaha-o-legislativni-upravu-svetelneho-znecisteni-v-ceske-republice--16806</nowiki></ref>. V roce 2017 měla být v rámci Ministerstva životního prostředí vytvořena speciální skupina pro prosazování opatření v rámci této problematiky<ref>AKTUALNE.CZ. ''Světelné znečištění v Česku má omezit speciální skupina.'' [online]. Mzp.cz [cit. 2019-04-04]. Dostupné z WWW: [online]. Světelnéznecisteni.cz [cit. 2019-04-04]. Dostupné z WWW: <nowiki>http://svetelneznecisteni.cz/co-je-svetelne-znecisteni/</nowiki>.</ref>.
 
Několik zmínek o světelných limitech je např. ve Stavebním zákoně, nicméně podzákonné normy již tuto problematiku neobsahují<ref>Zákon č. 183/2006 Sb. Dostupné z WWW: <nowiki>https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2006-183</nowiki>.</ref>. Dlouhodobou nemožnost prosadit limity světelného znečištění v rámci zákona lze spojovat s tím, že případné limity by byly sledovány především u velkých developerských projektů, v jejichž rámci by muselo být zajištěno úsporné osvětlení, které je z hlediska počáteční investice ekonomicky náročné. Vlivné skupiny tedy nemají z ekonomického hlediska důvod tyto změny v zákonech podporovat.
 
Veškeré limity v oblasti světelného znečištění jsou tedy pouze na principu doporučení především ze strany Ministerstva životního prostředí (dále jen MŽP), občanských iniciativ nebo dalších organizací a informativních stránek (např. svetelneznecisteni.cz). V rámci MŽP je světelné znečištění podkapitolou rubriky "Příroda a krajina", do které spadá mimo jiné i problematika ohrožených druhů nebo ochrana půdy.
 
Problém z legislativního hlediska vyplývá i z toho, že světelné znečištění na určitém území může být zapříčiněno světlem z území jiné obce nebo státu. V roce 2019 byl tento případ řešen v Libereckém kraji, kdy znečištění způsobilo světlo ze skleníků v Polsku<ref>KAR. Sírová záře nad Libereckem. Polské skleníky mohou za světelné znečištění v Česku [online]. Ct24.cz [cit. 2019-94-03]. Dostupné z WWW: <nowiki>https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2740391-sirova-zare-nad-libereckem-polske-skleniky-mohou-za-svetelne-znecisteni-v-cesku</nowiki>. </ref>.
==Jak ho zmírnit==
Mezi zásady, které zmiňují enviromentální portály v rámci doporučení, jež vedou ke snížení světelného nečištění patří:
 
*Svítit jen ve chvíli, kdy je to potřeba.
*Svítit lokálně, aby se světlo zbytečně nedostávalo do okolí (svítidla směřovat na zem).
*Instalovat světla s nízkou spotřebou energie.
*Instalovat světla se správnou intenzitou záření pro daný účel.
*Kontrolovat světla, zda správně fungují a svítí žádoucím způsobem.
*Instalaci složitějších svítidel nechat na odborníkovi<ref>ENVISPOT. Sviťme správně aneb Jak snížit světelné znečištění [online]. Envispot.cz [cit. 2019-04-03]. Dostupné z WWW: <nowiki>http://envispot.cz/svitme-spravne-aneb-snizit-svetelne-znecisteni/</nowiki>. </ref>.
 
V ČR je nejproblematičtějším místem z hlediska výskytu světelného znečištění Praha. Vzhledem k rytmu života v této metropoli by bylo třeba řešit především veřejné osvětlení. Odborníci se shodnou na tom, že ideální by bylo v zimě, kdy se stmívá už cca v 16:30 a ve městech je stále velký provoz, svítit z důvodu bezpečnosti ostrým bílým světlem, a pak v pozdních hodinách plynule přejít na méně intenzivní oranžové světlo, které by jednak spořilo energii a jednak mohlo pomoci zmírnit enviromentální dopady, jež světelné znečištění v současnosti má. V Praze by však muselo dojít k instalaci nového osvětlení, což by bylo z hlediska počáteční investice velice finančně náročné<ref>KROC, V. Vyplatí se obnovit veřejné osvětlení v Praze? [online]. Rozhlas.cz [cit. 2019-04-01]. Dostupné z WWW: <nowiki>https://radiozurnal.rozhlas.cz/vyplati-se-obnovit-verejne-osvetleni-v-praze-7575500?player=on#player</nowiki></ref>.
 
V roce 2019 přešla na tento typ ekologického osvětlení, jež se doporučuje pro Prahu a další města, první obec v ČR - Hrusice<ref>KAR. První obec v Česku má ohleduplné veřejné osvětlení. V Hrusicích šetří energii i přírodu [online]. Ct24.cz [cit. 2019-94-03]. Dostupné z WWW: <nowiki>https://ct24.ceskatelevize.cz/veda/2727587-prvni-obec-v-cesku-ma-ohleduplne-verejne-osvetleni-v-hrusicich-setri-energii-i-prirodu</nowiki>.</ref>.
 
==Reference==
<references />
 
 
 
 
{{FTVS|Denní studium 2019|Michaela K.: Světelné znečištění}}
[[Kategorie:Světelné znečištění]]
Tyto webové stránky vyžadují pro svou funkci cookies. Používáním těchto webových stránek souhlasíte s použitím souborů cookie

Navigační menu