Editace stránky Zelená budova - vnitřní prostředí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Vnitřní prostředí budovy je nesmírně důležité pro celkovou pohodu a zdraví obyvatel/uživatelů budovy
* Zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách).
* Použitím senzorů hladiny oxidu uhličitého monitorujeme výkon větrání venkovním vzduchem tak, aby reagovalo na poptávku a regulovalo objem proudění.
* Zajistíme větrání o 30% bohatší, než udávají normy, nebo přirozené větrání vnitřních pracovních prostor a tím zvyšujeme objem čistého vzduchu v budově.
* Stavební práce provádíme tak, aby při uvedení do provozu byl v objektu čistý vzduch a v potrubních, minerálně izolačních a dalších soustavách se nedržel  prach či vlhkost. Smyslem je co nejdříve se zbavit “pachu novoty” a s ním spojené toxicity.
* V objektu používáme nízkoemisní materiály a snižujeme tím možnosti budoucí kontaminace, například únikem plynů z laků a nátěrů, lepidel a tmelů, koberců a výztuží a kompozitních dřevěných či vláknitých výrobků.
* Zajistíme oddělené větrání prostor, v nichž se míchají či používají chemické látky (například lakovny či velkokapacitní rozmnožovny) a u vchodů do budov instalujeme otírací rohože či mříže, jež zachycují znečišťující látky před vstupem do budov.
* Jednotlivým uživatelům budov zajistíme tepelnou pohodu regulací teploty a vlhkosti.
* Uživatelům budov umožníme regulovat osvětlení a větrání v prostorách budov.
* Zajistíme přiměřené denní osvětlení pracovišť v budovách použitím pohledového prosklení a světlíků i pilových střech se svislým zasklením.
* Nejméně u 90% pracovišť zajistíme výhled do venkovního prostředí, což uživatelům umožní kontakt s prostředím.


== Zásady pro jednotlivé složky vnitřního prostředí budovy ==
*[[Nakládání s odpady v budově]]
*[[Údržba budovy]]
*[[Teplota a vlhkost v budově]]
*[[Akustické pohodlí v budově]]
*[[Zrakové pohodlí budovy]]
*[[Pachové pohodlí budovy]]
*[[Zdravotní kvalita prostor]]
*[[Kvalita vnitřního ovzduší budovy]]
== Pitná voda v budově ==
* Ochrana veřejné vodovodní sítě pitné vody (zabránění možnosti zpětného nasátí nekvalitní vody do rozvodu pitné vody, zabránění možnosti průniku užitkové vody do rozvodu pitné vody);
* Udržené kvality pitné vody v budovách (kvalitní rozvody, zařízení na distribuci pitné vody);
* Případné zlepšení kvality pitné vody;
* Případné nakládání s využívanou nepitnou vodou;
* Řízení rizik spojených se sítěmi nepitné vody.
== Další požadavky - především na nebytové/komerční prostory ==
* zajistíme nekuřácké budovy nebo oddělené větrání pro části, v nichž je kouření povoleno (například ve výškových budovách).
* použitím senzorů hladiny oxidu uhličitého monitorujeme výkon větrání venkovním vzduchem tak, aby reagovalo na poptávku a regulovalo objem proudění.
* stavební práce provádíme tak, aby při uvedení do provozu byl v objektu čistý vzduch a v potrubních, minerálně izolačních a dalších soustavách se nedržel  prach či vlhkost. Smyslem je co nejdříve se zbavit “pachu novoty” a s ním spojené toxicity.
* v objektu používáme nízkoemisní materiály a snižujeme tím možnosti budoucí kontaminace, například únikem plynů z laků a nátěrů, lepidel a tmelů, koberců a výztuží a kompozitních dřevěných či vláknitých výrobků.
* Zajistíme oddělené větrání prostor, v nichž se míchají či používají chemické látky (například lakovny či velkokapacitní rozmnožovny) a u vchodů do budov instalujeme otírací rohože či mříže, jež zachycují prach a bahno před vstupem do budov.
* jednotlivým uživatelům budov zajistíme tepelnou pohodu regulací teploty a vlhkosti.
* uživatelům budov umožníme individuální regulaci osvětlení a větrání.
* zajistíme přiměřené denní osvětlení pracovišť v budovách
* většina pracovišť by měla mít výhled do venkovního prostředí


== Zdroje a poznámky ==
== Zdroje a poznámky ==
<references/>
<references/>
* YUDELSON, Jerry. Green Building A to Z : Understanding the Language of Green Building. Canada : New Society Publishers, 2007. 219 s. ISBN 978-0-86571-572-1.
* YUDELSON, Jerry. Green Building A to Z : Understanding the Language of Green Building. Canada : New Society Publishers, 2007. 219 s. ISBN 978-0-86571-572-1.


== Odkazy ==
===Externí odkazy===
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Green_building Green building na anglické Wikipedii]
[[Kategorie:Zásady zelené budovy]]
[[Kategorie:Zásady zelené budovy]]
{{PASDEL}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)