Wiki - metodika/Úvod

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Tato metodika je určena všem pedagogům, kteří chtějí ve své práci používat prostředí wiki. Seznamuje s charakteristikami wiki prostředí, zabývá se různými možnostmi aktivního využití, přináší návody na využítí existujících wiki prostředí i na výběr a instalaci prostředí vlastního včetně některých jeho vylepšení.

Zvláštní kapitolu tvoří též rozbor možností využítí, jak pasívního, tak i aktivního, elektronické encyklopedie Wikipedie.

Do metodiky byla zahrnuta i problematika autorského práva s ohledem na soustavné výrazné podceňování (především v elektronickém prostředí) této problematiky ze strany většiny pedagogů. V metodice je zároveň obšírně vysvětleno využívání svobodných autorských licencí, především licencí Creative Commons.

Primární podoba této metodiky je její elektronická forma v Enviwiki. Metodika je tím volně přístupná všem zájemcům o její využití, jak také odpovídá filosofii výuky v otevřeném informačním prostoru. Je dostupná právě ve wiki, kde jsou také umístěny příklady práce se studenty. Existuje i její tištěná forma (právě je předmětem posuzování ze strany odborníků a Ministerstva životního prostředí). Tato tištěná forma však neposkytuje všechny funkce a zdroje informací, neboť neumožňuje především přístup k externím zdrojům dostupným v online prostředí, které doplňují informace zpracované autory těchto textů.


.