Sportovní oblečení vyráběné z recyklovaných plastů

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Boj s plastem svádí miliony lidí po celém světě každý den. „Oceány znečišťuje více než 5 bilionů kusů plastového odpadu. A každou minutu se do moře dostane další náklaďák plastů. Plasty se nerozkládají tak jako přírodní materiály, ale rozpadnou se na maličké kousky – mikroplasty, které si potom obyvatelé moří pletou s potravou. A pokud mořské ryby pojídají plasty, jíme je i my. Ale ještě to můžeme všechno napravit. Recyklace je prvním krokem, jak změnit zaběhnuté pořádky. Musíme ale také uplatňovat nové přístupy a inovace, abychom se problému s plasty skutečně zbavili. Je čas změnit pohled na věc i naše zvyky. Musíme najít způsoby, jak sladit ekonomický systém naší civilizace s ekosystémem planety.“ uvádí firma Adidas na svém webu.

Firma Adidas přišla s nápadem, jak spojit potřebné s užitečným, a hrozbu zničení podmořského světa zkouší zastavit. Je to značka světového formátu a myslím, že by mohla ovlivnit mnoho lidí po celém světě a strhnout je na svoji stranu.

„Materiál Parley Ocean Plastic® se vyrábí z recyklovaného plastového odpadu z pláží, pobřeží a vzdálených ostrovů. Používáme ho při výrobě všech funkčních sportovních modelů adidas x Parley místo nového plastového materiálu. Sesbíraný plastový odpad z pobřeží se zabalí a odešle společnosti Parley, která je naším smluvním dodavatelem. U nich se odpad rozmělní a zpracuje na vysoce funkční polyesterové vlákno Parley Ocean Plastic™. To se potom používá při výrobě sportovních modelů adidas x Parley, které prospívají naší planetě stejně dobře jako tvému tréninku.“ píše firma Adidas na svých stránkách. Pokud se může rozšiřování plastů nějakým způsobem zastavit, tak proč ne tímhle?"

Ambasadorka Parley Anja Rubik a její výrok: „Potřebujeme zásadní změnu v našem vztahu k planetě. Potřebujeme se vědomě a aktivně stát generací, která zachrání naši planetu a přitom generací, která zachrání nás všechny.“ Myslím, že k tomu není třeba nic dodávat.

Sportovci oblečení v plastu[editovat | editovat zdroj]

Logo Adidas

Zdroj forbes.cz uvedl, že loni v lednu na Australském grandslamu se poprvé představili tenisté, kteří propagují značku Adidas, v bělomodrém oblečení, jako by ladili s vlnami Pacifiku. Celá kolekce byla vyrobena z recyklovaných plastů, jako jsme již uvedli výše. Představili se v ní přední hvězdy světového tenisu, jako jsou Alexander Zverev, Jo-Wilfried Tsonga, z žen Angelique Kerber či Caroline Wozniacki.[1]

„V dnešní době nemůže žádná firma hledat výmluvy pro to, aby používala nové plasty.“ prohlásil Cyrill Gutsch, zakladatel Parley.

Tenis nebyl jediným sportem, v němž se sportovci představili v kolekci vyrobené z plastového odpadu z oceánů. Při dovednostních soutěžích hvězd NHL se hokejisté z nejslavnější soutěže světa vydali rovněž na led v dresech z recyklovaných plastů. I za nimi stojí Adidas a Parley. Dalším sportem, jenž se představil v dresech recyklovaného plastu, je fotbal. Madridský Real rovněž podpořil oceány dresy vyrobenými z téhož materiálu, rovněž pod firmou Adidas. „Tyhle dresy jsou kompletně vyrobeny z recyklovaných plastů, vytažených z moří a oceánů. I ony mají upozorňovat na to, jak obsah oceánů trpí.“[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Za sport ekologičtější. Adidas oblékl tenisty do plastů z oceánu. Forbes [online]. 2019-01-12 [cit. 2020-05-29]. Dostupné online. (česky) 
  2. Hvězdy oděné v plastu. Aneb když sport zkouší zařídit čistší svět. iDNES.cz [online]. 2018-08-08 [cit. 2020-05-29]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]