Editace stránky Ochrana krajiny

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Základním dokumentem ochrany krajiny je zákon ČNR č. 114/1992 Sb. z 19. 2. 1992 O ochraně přírody a krajiny. Účelem zákona je za účasti příslušných krajů, obcí, vlastníků a správců pozemků přispět k udržení a obnově přírodní rovnováhy v [[krajina|krajině]], k ochraně rozmanitostí forem života, přírodních hodnot a krás, k šetrnému hospodaření s přírodními zdroji a vytvořit v souladu s právem Evropských společenství1c) v České republice soustavu [[Natura 2000]].<ref>[http://portal.gov.cz/wps/portal/_s.155/701/.cmd/ad/.c/313/.ce/10821/.p/8411/_s.155/701?PC_8411_number1=114/1992&PC_8411_p=1&PC_8411_l=114/1992&PC_8411_ps=10#10821 Zákon o ochraně přírody a krajiny v platném znění]</ref>.
'''Zákon ČNR č. 114/1992 Sb. z 19. 2. 1992 O ochraně přírody a krajiny'''


Ochranou krajiny ze zabývá především §12 tohoto zákona
Účel: Přispět k udržení a obnově přírodní rovnováhy v [[Krajina|krajině]], k ochraně rozmanitosti forem života, přírodních krás a šetrnému hospodaření s přírodními zdroji. Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před zničením. Ohrožené a vzácné druhy jsou chráněny zvlášť. Jsou vyjmenovány ve vyhlášce MŽP ČR č. 395/1992 Sb. Ochrana významných krajinných prvků, dřevin, jeskyní, paleontologických nálezů, celého krajinného rázu.


'''Ochrana krajinného rázu a přírodní park'''
'''Znění § 12 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny'''


''(1) [[Krajinný ráz]], kterým je zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika určitého místa či oblasti, je chráněn před činností snižující jeho estetickou a přírodní hodnotu. Zásahy do krajinného rázu, zejména umisťování a povolování staveb, mohou být prováděny pouze s ohledem na zachování významných krajinných prvků, zvláště chráněných území, kulturních dominant krajiny, harmonické měřítko a vztahy v krajině.''
(1) Krajinný ráz, kterýmže zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika určitého místa či oblasti, je chráněn před činností snižující jeho estetickou a přírodní hodnotu. Zásahy do krajinného rázu, zejména umisťování a povolování staveb, mohou být prováděny pouze s ohledem na zachování významných krajinných prvků, zvláště chráněných území, kulturních dominant krajiny, harmonické měřítko a vztahy v krajině.


''(2) K umisťování a povolování staveb, jakož i jiných činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz, je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody. Podrobnosti ochrany krajinného rázu může stanovit Ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem.''
(2) K umisťování a povolování staveb, jakož i k jiným činnostem, které by mohly snížit nebo změnit krajinný ráz, je nezbytný souhlas orgánu ochrany přírody. Podrobnosti ochrany krajinného rázu může stanovit [[Ministerstvo životního prostředí ČR|ministerstvo životního prostředí]] obecně závazným právním předpisem.


''(3) K ochraně krajinného rázu s významnými soustředěnými estetickými a přírodními hodnotami, který není zvláště chráněn podle části třetí tohoto zákona, může orgán ochrany přírody zřídit obecně závazným právním předpisem přírodní park a stanovit omezení takového využití území, které by znamenalo zničení, poškození nebo rušení stavu tohoto území.''
(3) K ochraně krajinného rázu s významnými soustředěnými estetickými a přírodními hodnotami, který není zvláště chráněn podle části třetí tohoto zákona, může orgán ochrany přírody zřídit obecně závazným předpisem přírodní park a stanovit omezení takového využití území, které by znamenalo zničení, poškození nebo narušení stavu tohoto území.


''(4) Krajinný ráz se neposuzuje v zastavěném území a v zastavitelných plochách, pro které je územním plánem nebo regulačním plánem stanoveno plošné a prostorové uspořádání a podmínky ochrany krajinného rázu dohodnuté s orgánem ochrany přírody.''
{{upravit}}
 
Dalším legislativním nástrojem k ochraně krajiny je [[Evropská úmluva o krajině]], kterou Česká republika podepsala.
 
==Související stránky==
*[[Krajinný ráz]]
*[[Krajina]]
*[[Evropská úmluva o krajině]]
 
== Reference==
<references/>
 
{{jdl}}
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Legislativní nástroje]]
[[Kategorie:Legislativní nástroje]]
[[Kategorie:Ochrana přírody a životního prostředí]]
[[Kategorie:Ekologie v praxi]]
[[Kategorie:Krajina]]
[[Kategorie:Projekt Udržitelný rozvoj na místní úrovni]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce:

Tato stránka je zařazena ve 2 skrytých kategoriích: