Oblečení s menšími dopady na životní prostředí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Oblečení s menšími dopady na životní prostředí

Textilní průmysl je druhý největší znečišťovatel životního prostředí a to hlavně díky tzv. fast fashion.[1] Na prvním místě přitom je ropný průmysl.[2]

Bavlna a biobavlna

Bavlna škodí nejvíce z materiálů pro výrobu textilu, dokonce si vysloužila označení nejšpinavější plodina světa. Je to z mnoha důvodů. Na její výrobu je potřeba sladká voda a spousta energie. Také se na světě vyprodukuje 26 milionů tun bavlny a na toto obrovské číslo je potřeba velké množství půdy. Přibližně je to 33 milionů hektarů a to se nezmiňuji o skleníkových plynech. Kterých se vyprodukuje v emisích 220 milionů tun CO2. Proto se lidé začali zajímat o další materiály, které neničí tolik životní prostředí. Jeden z příkladů je biobavlna. Když porovnáme klasickou bavlnu s biobavlnou z hlediska statistik. Tak biobavlna ušetřila „téměř 95 000 olympijských bazénů sladké vody. Ušetřená energie mohla napájet 60W žárovku přes 57 000 let a snížení emisí skleníkových plynů se rovnalo ekvivalentu 14 000 cest autem okolo světa.“ Tyto parametry jenom podporují poptávku po biobavlně.[3]

Bambus

Dalším šetrnějším materiálem je bambus a oblečení z bambusu. Jeho přednostmi je, že roste bez pomoci člověka. Žádné pesticidy a ani hnojiva nejsou pro jeho produkci potřeba. Jeho vlákno je 100% biologicky odbouratelné. Bambus je  také nejrychleji rostoucí rostlina na planetě a její výnos je 10krát větší než je to u bavlny.

Plus u bambusového textilu je, že nezapáchá. Technická univerzita v Liberci prokázala, že bambusová vlákna zabraňují rozmnožování bakterií, což oceníme u delšího nošení bambusového oblečení.[4]

Konopí

Konopný textil umožňuje se šetrněji oblékat. Je to díky tomu, že na menší ploše je schopné až 4x větší produkci než je tomu tak u bavlny. Spotřebuje i méně vody a to o polovinu. Také pomáhá revitalizovat půdu pomocí hlubokých kořenů.

Schopnosti konopného vlákna jsou například antibakteriální a antiseptické. Také saje až 4krát více vlhkosti a má přirozenou schopnost termoregulace. Takže v zimě hřeje a v létě ochlazuje. Konopné vlákno je pevné a má delší životnost, i přesto je materiál příjemný na dotek a prodyšný.[5]

Standardy

Značka Fristads vyrobila první Environmental Product Declaration na světě pro odvětví textilu. Vyvinuli nový standard pro měření celkového dopadu oděvu na životní prostředí.

Oděvy jsou speciálně navržené, tak aby se zkrátila doba šití a neplýtvalo se materiálem. Oblečení je vyrobeno z recyklovaného polyesteru a nebarvené bavlny. Polyester je barven pomocí procesu e.dye®.[6]

E.DYE ®

Ekologicky udržitelný proces barvení tkanin, který ve srovnání s tradičním barvením snižuje spotřebu vody o 75%. Barva je přidána do suroviny před tím, než se stane přízí, a poskytuje vynikající barevné provedení, protože barva je uvnitř příze.[7]

Otázka: Jak se tedy oblékat šetrně?

Využívat šetrnější materiály jako jsou například: Biobavlna, bambusová a konopná vlákna. Snažit se nenakupovat stále nové oblečení, pokud to není nezbytně nutné. Staré oblečení věnovat či darovat, nebo si ho upravit tak abychom ho mohli znovu nosit. Přešít si ho, zkrátit si ho, vyšperkovat si ho!

Odkazy

Související stránky

Reference

  1. Co je to ta fast fashion a proč o ní teď všichni mluví?. www.elle.cz [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (česky) 
  2. Textilní průmysl je druhým největším znečišťovatelem životní... - Průmyslová ekologie. www.prumyslovaekologie.cz [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (česky) 
  3. AMWAORGANIC. Studie potvrzuje pozitivní vliv biobavlny na změny klimatu [online]. 2015-09-21 [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (česky) 
  4. Bambusové oblečení a jeho vliv na ekologii. Bambusové oblečení - bambusová trička, šaty z bambusu, bambusové ponožky, [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (czech) 
  5. Proč byste si měli oblíbit výrobky z technického konopí? [online]. 2018-11-15 [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. (česky) 
  6. certifikace a studie - Bambutik. www.bambutik.cz [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online. 
  7. Fristads Green – První kolekce na světě pro ochranu životního prostředí. www.fristads.com [online]. [cit. 2020-05-20]. Dostupné online.