Nápověda:Seznam použité literatury: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
m (Nahrazení textu „{{certifikovaná metodika}}“ textem „{{certifikovaná metodika 2012}}“)
 
(Není zobrazeno 5 mezilehlých verzí od 2 dalších uživatelů.)
Řádek 1: Řádek 1:
Seznam použité literatury vzniká jako součást rešerše - výzkumu dostupných zdrojů, vyhledávání informací o tématu. Rešerše má představit aktuální stav poznání o dané oblasti a zhodnotit závěry, které učinili jiní badatelé. Pro vypracování rešerše je tedy třeba disponovat následujícími dovednostmi:
Seznam použité literatury a dalších zdrojů vzniká jako součást [[Literární rešerše]] - přehledu o tom, co bylo již v dané oblasti vyzkoumáno, vzniklého na základě vyhledávání dostupných informací o tématu. V textu se objevuje odkaz na citovaný zdroj, na konci pak úplný seznam použitých zdrojů.  
*vyhledávání zdrojů relevantních pro dané téma, jež přinášejí nové informace
*jejich kritické zhodnocení - rozpoznání jejich kvality a nestrannosti, objektivity
== Cíle rešerše ==
*výběr zdrojů má směřovat k podstatě problému a jeho povaze (jde o metodologický, faktický nebo teoretický problém?)
*má mít přiměřený rozsah, používat vhodné typy zdrojů (časopisy, knihy, elektronické zdroje...)
*má jít dostatečně do hloubky, přitom by měl být specificky zaměřený (umět vyloučit irelevantní meteriály)
*má zahrnovat protichůdné názory a studie
*rešerše by měla sloužit i čtenářům k orientaci v problematice a jejím odborném zpracování
== Formální pravidla pro citování ==
Literatura a zdroje vybrané pro zpracování tématu musí být řádně citovány - teprve na tomto základě lze rozvíjet odborný dialog. Neznalost formálních pravidel vede často k nechtěnému plagiátorství.
Zdroj by měl být citován v textu a plnou citací uveden v seznamu na konci - obojí se řídí pravidly závaznými pro dané publikační médium. Citování v EnviWiki je kombinací [[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|normy ISO 690 a ISO 690-2]] a způsobu uvádění [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl#Literatura literatury] a [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl#Reference referencí] ve Wiki formátu.
== Zdroje ==
*Přispěvatelé Wikipedie, ''Nápověda:Jak editovat stránku'' [online],  Wikipedie: Otevřená encyklopedie, c2008,  Datum poslední revize 4. 09. 2008, 01:40 UTC,  [citováno 4. 11. 2008] <http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Jak_editovat_str%C3%A1nku>


*TAYLOR, Dena Bain. A Brief Guide To Writing a Literature Review {online}. 2007 {2007-12-27}. Online: <http://www.ceu.hu/writing/lit_review.pdf >
Literatura a zdroje vybrané pro zpracování tématu musí být řádně citovány - teprve na tomto základě lze rozvíjet odborný dialog. Neznalost formálních pravidel vede často k nechtěnému [[:Nápověda:Plagiátorství|plagiátorství]].  
*How to create a references list. 2007 {2007-12-12}. Online: http://www.bedfordstmartins.com/researchroom/workscited/
 
== Citování v textu  ==
 
Zdroj by měl být citován odkazem v textu a plnou citací uveden v seznamu na konci - obojí se řídí pravidly závaznými pro dané publikační médium. Citování v textech EnviWiki lze využít tzv. „Harvardský systém“ z naší [http://www.enviwiki.cz/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Citace_a_bibliografick%C3%A9_%C3%BAdaje#Citace_a_metody_citov.C3.A1n.C3.AD_literatury nápovědy] nebo využít systém [http://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Vzhled_a_styl#Reference referencí] z Wikipedie.
 
== Seznam zdrojů na konci textu  ==
 
Citujte dle [[Nápověda:Citace a bibliografické údaje|normy ISO 690 a ISO 690-2]] nebo použijte [[:Kategorie:Šablony pro citování|citačních šablon]] z Wikipedie.
 
{{certifikovaná metodika 2012}}

Aktuální verze z 16. 5. 2016, 12:47

Seznam použité literatury a dalších zdrojů vzniká jako součást Literární rešerše - přehledu o tom, co bylo již v dané oblasti vyzkoumáno, vzniklého na základě vyhledávání dostupných informací o tématu. V textu se objevuje odkaz na citovaný zdroj, na konci pak úplný seznam použitých zdrojů.

Literatura a zdroje vybrané pro zpracování tématu musí být řádně citovány - teprve na tomto základě lze rozvíjet odborný dialog. Neznalost formálních pravidel vede často k nechtěnému plagiátorství.

Citování v textu[editovat | editovat zdroj]

Zdroj by měl být citován odkazem v textu a plnou citací uveden v seznamu na konci - obojí se řídí pravidly závaznými pro dané publikační médium. Citování v textech EnviWiki lze využít tzv. „Harvardský systém“ z naší nápovědy nebo využít systém referencí z Wikipedie.

Seznam zdrojů na konci textu[editovat | editovat zdroj]

Citujte dle normy ISO 690 a ISO 690-2 nebo použijte citačních šablon z Wikipedie.

.