Editace stránky Metodika tvorby textů v otevřeném internetovém prostoru/Co je environmentální vzdělání a vzdělání pro udržitelný rozvoj?

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
...vzhledem k možnostem e-learningu na VŠ
...vzhledem k možnostem e-learningu na VŠ
==Teorie učení==
==Teorie učení==
Řádek 5: Řádek 4:


===Domény učení===
===Domény učení===
Z hlediska osobnostního rozvoje je stále platný koncept vycházející z rozdělení edukačních cílů na domény učení (Bloomova taxonomie specifikuje následující domény: kognitivní, afektivní, psychomotorická, pozdější dělení dle Kolba zahrnuje doménu konativní; Delorsovy "pilíře vzdělání" zahrnují též oblast „sociální“) – tyto koncepce lze pak modifikovat směrem k procesuálně pojatému učení (relevantní pro e-learning, pokud se zdůrazňujeme jeho interaktivní povahu).<ref>Dlouhá, J. Obecné vzdělávací kvality a pojem kompetence. Envigogika, 4 (2009) 1 [online] [cit. 2009-06-16] Dostupné z www: http://envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20091/299-obecne-vzdlavaci-kvality-a-pojem-kompetence</ref>.
Z hlediska jednotlivce a stupně dosažení edukačních cílů je stále platný koncept vycházející z rozdělení na domény učení (Bloomova taxonomie: kognitivní, afektivní, psychomotorická, později Kolb: konativní a Delors: „sociální“) – a jeho úpravy směrem k procesuálně pojatému učení.


V poslední době se zdůrazňuje nutnost kombinace edukačních cílů v jednotlivých doménách: strategie výuky se tak zaměřují na výstupy ve formě kompetencí<ref>Dlouhá, J.Kompetence v environmentálním vzdělání. Envigogika, 4 (2009) 1 [online] [cit. 2009-06-16] Dostupné z www: <http://envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20091/300-kompetence-v-environmentalnim-vzdlani-> </ref>. Tento přístup je založen na principu, že je třeba pěstovat určité schopnosti důležité z hlediska praxe, a stanovit si přitom behaviorálně vymezené a měřitelné cíle. Z tohoto hlediska jsou žádoucími výstupy znalosti, dovednosti a chování, které jsou předem vytipovány, a na tomto základě je navržen program výuky nebo „instrukce“. Kompetence lze ovšem nabýt rozmanitými způsoby, včetně (životní) zkušenosti; efektivní metoda výuky tedy počítá s tím, že se využije minulá zkušenost každého jedince.<ref>Holton III, E. F., Coco, M. L., Lowe, J. L., & Dutsch, J. V. (2006). Blended delivery strategies for competency-based training. Advances in Developing Human Resources, 8(2), pp. 211‑212</ref>.  
Kombinace cílů v jednotlivých doménách: zaměření na výstupy ve formě kompetencí<ref>Dlouhá, J. Obecné vzdělávací kvality a pojem kompetence. Envigogika, 4 (2009) 1 [online] [cit. 2009-06-16] Dostupné z www: http://envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20091/299-obecne-vzdlavaci-kvality-a-pojem-kompetence   
</ref><ref>Dlouhá, J.Kompetence v environmentálním vzdělání. Envigogika, 4 (2009) 1 [online] [cit. 2009-06-16] Dostupné z www: < http://envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20091/300-kompetence-v-environmentalnim-vzdlani-> </ref> je založeno na principu, že je třeba pěstovat určité schopnosti, a stanoví si behaviorálně vymezené a měřitelné cíle. Kompetence lze nabýt rozmanitými způsoby, včetně (životní) zkušenosti. Byly vytvořeny modely kompetencí, jsou vázány na potřebné výstupy – žádoucí znalosti, dovednosti a chování které se promítnou do edukačních cílů. Jakmile jsou tyto kompetence vytipovány, je navržen program „instrukce“, přičemž efektivní metoda výuky dospělých počítá s tím, že se využije minulá zkušenost každého jedince. Zaměření na kompetence nahrazuje time-based training. <ref>Holton III, E. F., Coco, M. L., Lowe, J. L., & Dutsch, J. V. (2006). Blended delivery strategies for competency-based training. Advances in Developing Human Resources, 8(2), pp. 211‑212</ref>  
 
====Behaviorální teorie====
Pro e-learning v zásadě irelevantní, je možno sledovat rozvoj proenvironmentálních hodnot.


== Povaha EV a VUR ==
== Povaha EV a VUR ==
Řádek 16: Řádek 19:
* poskytuje zpětnou vazbu, je měřitelná, umožňuje zlepšování na základě reflexe.
* poskytuje zpětnou vazbu, je měřitelná, umožňuje zlepšování na základě reflexe.


Pro vytvoření vhodného výukového programu či konkrétní [[../Design e-learningových kurzů/|design kurzu]] je třeba si stanovit vhodné [[/Edukační cíle EV a VUR v e-learningu/|edukační cíle]], orientované na rozvoj důležitých kompetencí. To je základem efektivního procesu učení<ref>Důležitým předpokladem efektivity programu je kvalitní formulace jeho cílů, resp. očekávaných výstupů (Hungerford, 2005). Bez přesně formulovaných výstupů není zřejmé, jak program sestavit, ani jak ho evaluovat. … Výstupy by zejména měly být formulovány z pohledu žádoucího výkonu, měly by být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené. Viz Činčera, J., Kulich, J., Gollová, D. Efektivita, evaluace a podpora programů environmentální výchovy Envigogika, 4 (2009b) 2 [online] [cit. 2009-11-16] Dostupné z www: <http://www.envigogika.cuni.cz/index.php/cs/texty/20092/315-efektivita-evaluace-a-podpora-program-environmentalni-vychovy> </ref>
Pro vytvoření vhodného výukového programu či konkrétní [[../Design e-learningových kurzů/|design kurzu]] je třeba si stanovit vhodné [[/Edukační cíle EV a VUR v e-learningu/|edukační cíle]], orientované na rozvoj důležitých kompetencí. To je základem efektivního procesu učení<ref>Důležitým předpokladem efektivity programu je kvalitní formulace jeho cílů, resp. očekávaných výstupů (Hungerford, 2005). Bez přesně formulovaných výstupů není zřejmé, jak program sestavit, ani jak ho evaluovat. … Výstupy by zejména měly být formulovány z pohledu žádoucího výkonu, měly by být konkrétní, měřitelné, dosažitelné, relevantní a časově ohraničené. (Činčera, Kulich, Gollová, 2009)</ref>


== Další informace o EV a VUR ==
viz obsah Enviwiki:
*[[Environmentální vzdělání]]
*[[Vzdělání pro udržitelný rozvoj]]
===Reference===
===Reference===
<references/>
<references/>


{{licence cc|Dlouhá, Jana}}
{{licence cc|Dlouhá, Jana}}
{{Certifikovaná metodika 2012}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)