Klimatické vzdělávání – dlouhodobé vzdělávací programy: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
 
(Nejsou zobrazeny 2 mezilehlé verze od jednoho dalšího uživatele.)
Řádek 37: Řádek 37:
==Odkazy==
==Odkazy==
===Související stránky===
===Související stránky===
* [[ Klimatické vzdělávání – Programy a materiály v češtině]]
* [[ Klimatické vzdělávání – Informační zdroje v češtině]]
* [[Klimatické vzdělávání – Programy a materiály v angličtině]]
* [[Klimatické vzdělávání – Programy a materiály v angličtině]]


Řádek 51: Řádek 51:


[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Vzdělávání]]
[[Kategorie:Klima]]
[[Kategorie:Klimatické vzdělávání]]

Aktuální verze z 1. 3. 2022, 07:23

Zde uvedené vzdělávací programy nabízí dlouhodobé zaměření na environmentální, globální a rozvojové a klimatické vzdělávání pro celou školu. Obvykle zahrnují jak specifickou vzdělávací metodiku, podle které můžete postupovat s žáky, konkrétní vzdělávací materiály, publikace, lekce do výuky apod., tak další vzdělávání učitelů, semináře a workshopy a podporu konzultantů. Programy navíc vedou k různým činnostem a akcím, které žáky pod vedením učitelů zapojují do řešení konkrétních problémů přímo ve škole, v jejím okolí a v obci.

Ekoškola[editovat | editovat zdroj]

Ekoškola spojuje vzdělávání s činy a pomůže vám udělat ze školy ekologicky šetrnější a přírodě bližší místo. Probíhá ve více než 60 zemích světa a dovoluje mateřským, základním a středním školám získat mezinárodní titul Ekoškola. Klimatická změna je jedním z hlavních témat programu a dotýká se i témat dalších, jako jsou energie, doprava, jídlo, šetrný spotřebitel atd.[1]

Kdo za tím stojí: vzdělávací centrum TEREZA jako koordinátor v celé ČR + další partneři

CO2 liga[editovat | editovat zdroj]

CO2 liga je celorepublikový školní program zaměřený na problematiku změny klimatu, kterou vám představí od A do Z. Jednotlivá témata programu se budou týkat místa, kde žijete. Zjistíte, jak klimatický rozvrat ovlivní život v České republice a ve vaší obci, jak můžeme snížit jeho dopady a jak se na něj můžeme připravit. Dozvíte se řadu informací a zároveň budete provádět nejrůznější praktické úkoly.

Kdo za tím stojí: Ekologický institut Veronica

Škola pro udržitelný život (ŠUŽ)[editovat | editovat zdroj]

ŠUŽ je škola, která aktivně mění své okolí, pomáhá žákům vytvářet si vztah k místu, dává žákům slovo, připravuje je na skutečný život, je otevřená komunitě a mění svět k lepšímu. Program pracuje s principy místně zakotveného učení a vede k vytvoření vize místa a projektů pro místo. Změna klimatu je jedním z možných témat.

Kdo za tím stojí: SEVER jako koordinátor v celé ČR + další partneři

Světová škola[editovat | editovat zdroj]

Světová škola je místem, kde globální témata tvoří přirozenou součást výuky a života školy. Žáci se pod vedením týmu učitelů zabývají světovým děním, sledují aktuální vývoj v rozvojovém světě, identifikují místní problémy s globálním přesahem a vlastními akcemi přispívají k jejich řešení. Změna klimatu je jedním z možných témat programu.

Kdo za tím stojí: Člověk v tísni/Varianty + ARPOK a ADRA

Webové stránky Světové školy

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. EKOŠKOLA | TEREZA. terezanet.cz [online]. [cit. 2021-03-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]




Tato stránka vznikla, či byla výrazně rozšířena v rámci projektu „Udržitelný rozvoj na místní úrovni – propojení teorie a praxe“, podpořeného v letech 2019–2022 Technologickou agenturou České republiky. Podrobnosti o projektu.