CHKO Brdy a turistika

Z Enviwiki
Verze z 30. 6. 2022, 10:16, kterou vytvořil Admin (diskuse | příspěvky)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bunkr na vrchu Houpák
Dolejší Padrťský rybník

Chráněná krajinná oblast Brdy byla ustanovena nařízením Vlády České republiky z 12. října 2015 k 1. lednu 2016 na území po zrušeném vojenském újezdu Brdy, který byl třetím největším vojenským újezdem u nás. Tato oblast se rozkládá na území Středočeského a Plzeňského kraje, a její rozloha činí 345 km². Tato CHKO Brdy zahrnuje mimo jiné 5 přírodních rezervací, 3 přírodní památky a 16 evropsky významných lokalit.

Úkolem CHKO Brdy je zachování a současně i obnova přírodního prostředí této oblasti, především ekosystémů, volně žijících živočichů a rostoucích rostlin. Dále by mělo být usilováno o udržení a obnovu ekologických funkcí tohoto území a snaha o zachování typického charakteru brdské krajiny. Chráněná krajinná oblast Brdy se může pyšnit velkým přírodním bohatstvím v podobě hojných lesních porostů, luk, mokřadů, vřesovišť a mnoha potoků.

Geologicky se CHKO Brdy řadí mezi rozsáhlé komplexy, které jinde v České republice ani ve velké části Evropy nemají obdoby. Nadmořská výška Brd se pohybuje v rozmezí 600–830 m. n. m. Území CHKO Brdy je místem chladného a vlhkého klimatu, kde do jeho okrajů zasahují i teplejší a sušší výběžky. Nadmořská výška a srážky této oblasti jsou srovnatelné např. se Šumavou. Brdská krajina je důležitou zdrojnicí a zásobárnou kvalitní pitné vody z důvodu silně osídlených středních Čech. Většina potoků zde má velmi čistou vodu.

Pyrotechnické čištění území[editovat | editovat zdroj]

Po vyhlášení CHKO Brdy museli vojáci Odřadu pyrotechnické očisty 15. ženijního pluku dokončit pyrotechnickou asanaci, kterou prováděli od roku 2012. Tuto akci bylo nutné provést z důvodu zajištění bezpečnosti návštěvníků a odstranění běžné dostupnosti munice na povrchu. Vojáci denně prošli 15 až 20 hektarů podle typu terénu, počasí či četnosti nálezů. Celkem prošli území o rozloze 12 703 hektarů a nalezli bezmála 10 tisíc kusů nevybuchlé munice. Jeden z pyrotechniků řekl, že během hledání munic nalézali munice z doby poválečné, jež používaly armády bývalé Varšavské smlouvy. Nejčastěji se jednalo o munici tankovou, dělostřeleckou a raketovou. Mimo jiné byla nalezena i německá munice z druhé světové války. I přesto, že byla velká část území prozkoumána, zůstávají v CHKO Brdy lokality, kde nebylo možné pyrotechnický průzkum provést. Jde o oblasti, kde se nachází další těžko přístupné plochy (skály, vodní plochy, močály), ale především o dopadové plochy, do kterých bylo z důvodu vysokého výskytu nevybuchlé munice nebo jiných muničních elementů trvale zakázáno vstupovat. Mluvíme o Posádkovém cvičišti Jince, cílové dopadové plochy Jordán a Tok, prostory Padrťských rybníků a dalších.

Turistika[editovat | editovat zdroj]

Chráněná krajinná oblast Brdy nabízí návštěvníkům několik kilometrů turistických tras, cyklostezek i naučných stezek. Turisté se v Brdech mohou procházet po zhruba 250 km značených turistických cestách, které vedou po velmi zajímavých lokalitách a které i dále přibývají. Nejvyšší vrchol Brd a současně i nejvyšší vrchol ve Středočeském kraji se nazývá Tok se svou nadmořskou výškou 865,3 m. n. m. Tento vrchol se nachází nedaleko města Příbram a vede k němu jedna z naučných stezek. Naučných stezek v CHKO Brdy můžeme najít celkem šest s celkovou délkou 92,2 km. Nejen turistika, ale i cykloturistika je velmi oblíbená v okolí brdských lesů. Od poloviny srpna 2020 bylo vytvořeno celkem 12 cyklotras s celkovou délkou 270 km, které propojují zajímavá místa jak v brdských lesích, tak v jejich okolí.

Brdy se během pandemie Covid-19 staly oblíbenou víkendovou destinací pro odpočinek. Na území Chráněné krajinné oblasti je zakázáno vjíždět motorovými vozidly, a proto zde existují odstavná parkoviště. Turisté jsou zde vítáni. Očekává se od nich ale, že budou maximálně ohleduplní k přírodě a místním obyvatelům. Záchytných parkovišť je zde celkem 13 a dále je možné využít parkovací kapacitu v jednotlivých přilehlých obcích.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související stránky[editovat | editovat zdroj]

Zdroje[editovat | editovat zdroj]

  • AOPK ČR. Naučné stezky - CHKO Brdy - AOPK ČR. CHKO Brdy [online]. 2022 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • AOPK ČR. Charakteristika oblasti - CHKO Brdy - AOPK ČR. CHKO Brdy [online]. 2022 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • AOPK ČR. Homepage - CHKO Brdy - AOPK ČR. CHKO Brdy [online]. 2022 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • AOPK ČR. Ochrana přírody - CHKO Brdy - AOPK ČR. CHKO Brdy [online]. 2022 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • ČÁMSKÝ, Pavel. Značené trasy v Brdech. www.turistika-brdy.cz [online]. 2016 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. 
  • HUTR, Karel. Do Brd auta nesmí, v okolí jsou záchytná parkoviště. Příbramský deník. 2017-07-02. Dostupné online [cit. 2022-06-30]. (česky) 
  • REDAKCE. Nové cyklotrasy v Brdech si užijí cyklisté od půlky srpna | Zprávy Příbram [online]. [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • KLAPALOVÁ, Martina. Chráněná oblast v Brdech bude větší než vojenská, obce čekají potíže. iDNES.cz [online]. 2011-09-19 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • KOČOVSKÝ, Marek. Brdy hlásí doznačeno, pro pěší je připraveno 250 kilometrů tras. iDNES.cz [online]. 2018-06-17 [cit. 2022-06-30]. Dostupné online. (česky) 
  • SPÁČILOVÁ, Šárka. Očista Brd skončila, pyrotechnici našli 10 tisíc kusů nevybuchlé munice. Příbramský deník. 2017-12-01. Dostupné online [cit. 2022-06-30]. (česky)