Editace stránky CHANA - DW, s. r. o.

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Zkontrolujte a pak potvrďte změny zobrazené níže.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
 
{{Infobox podnikání
 
{{Infobox podnikání
|obrázek    =  
+
|obrázek    =
 
|název    = CHANA - DW, s.r.o.
 
|název    = CHANA - DW, s.r.o.
 
|typ        = Provozování zemědělské, rostlinné a živočišné výroby
 
|typ        = Provozování zemědělské, rostlinné a živočišné výroby
Řádek 13: Řádek 13:
 
|obyvatel      = 229 (2006)  
 
|obyvatel      = 229 (2006)  
 
}}
 
}}
Jméno Dluahoweských patří rodině s dlouhou historií. Pan baron Václav Dlauhoweský z Dlouhévsi je potomkem starého jihočeského rytířského rodu, který odnepaměti měl úzký vztah k půdě, zemědělství a českým tradicím. Po roce 1948 byl jeho rodině majetek zabaven a navrácen zpět v restituci až v roce 1990. V té době byl pan Václav Dlauhoweský postaven před rozhodnutí zda vrácený majetek pronajímat, nebo se sám pustit do zemědělské činnosti a navázat tak na činnost svých předků. Ať už k rozhodnutí přispěla rodinná tradice, či obchodní duch, pan Dlauhoweský opustil svůj dosavadní život veterináře a stal se zemědělským podnikatelem. Se svou rodinou se v současnosti specializuje na zemědělskou a lesnickou prvovýrobu, hospodaří na vodních plochách a v malé šumavské obci Kraselov provozují penzion. 
+
Jméno Dluahoweských patří rodině s dlouhou historií. Pan baron Václav Dlauhoweský z Dlouhévsi je potomkem starého jihočeského rytířského rodu, který odnepaměti měl úzký vztah k půdě, zemědělství a českým tradicím. Po roce 1948 byl jeho rodině majetek zabaven a navrácen zpět v restituci až v roce 1990. V té době byl pan Václav Dlauhoweský postaven před rozhodnutí zda vrácený majetek pronajímat, nebo se sám pustit do zemědělské činnosti, a navázat tak na činnost svých předků. Ať už k rozhodnutí přispěla rodinná tradice či obchodní duch, pan Dlauhoweský opustil svůj dosavadní život veterináře a stal se zemědělským podnikatelem. Se svou rodinou se v současnosti specializuje na zemědělskou a lesnickou prvovýrobu, hospodaří na vodních plochách a v malé šumavské obci Kraselov provozují penzion. 
== Východisko pro začátek podnikání ==
+
== Východisko pro záčátek podnikání ==
 
Začátek zemědělského podnikání rodiny Dlauhoweský je spojen se situací po roce 1989, kdy probíhala restituce majetku a transformace družstev. Václav Dlahoweský byl v té době postaven před rozhodnutí, zda restituovaný majetek pronajímat, nebo začít s vlastním zemědělským hospodařením. Rozhodl se pro druhou možnost a to i z toho důvodu, že celou rodinu to tak trochu k zemědělství vždy táhlo.  
 
Začátek zemědělského podnikání rodiny Dlauhoweský je spojen se situací po roce 1989, kdy probíhala restituce majetku a transformace družstev. Václav Dlahoweský byl v té době postaven před rozhodnutí, zda restituovaný majetek pronajímat, nebo začít s vlastním zemědělským hospodařením. Rozhodl se pro druhou možnost a to i z toho důvodu, že celou rodinu to tak trochu k zemědělství vždy táhlo.  
  
Chovat masný dobytek bylo logické vyústění tehdejší situace, které byli vystaveni. Restituovaný statek, nebo spíše torzo statku, nebyl vhodný pro chov mléčného skotu, který vyžaduje správné zázemí, technologii a personál. Rodina Dlauhoweských měla v úmyslu co nejlépe využít prostředí, které měli k dispozici, a tak 40 kusové stádo kříženek Holštýnských krav, které restituovali společně s ostatním majetkem, jednoduše vyhnali na pastviny a začali s jejich cíleným překřížením na masnou formu skotu.  V současnosti jejich stádo tvoří čistý Simentálský skot. Areál statku se v průběhu let také soustavně opravuje.  
+
Chovat masný dobytek bylo logické vyústění tehdejší situace, které byli vystaveni. Restituovaný statek, nebo spíše torzo statku, nebylo vhodné pro chov mléčného skotu, který vyžaduje správné zázemí, technologii a personál. Rodina Dlauhoweských měla v úmyslu co nejlépe využít prostředí, které měli k dispozici, a tak 40 kusové stádo kříženek Holštýnských krav, které restituovali společně s ostatním majetkem, jednoduše vyhnali na pastviny a začali s jejich cíleným překřížením na masnou formu skotu.  V současnosti jejich stádo tvoří čistý Simentálský skot. Areál statku se v průběhu let také soustavně opravuje.  
  
I začátek provozu pensionu „U Svatého Jana“ v Kraselově má svůj důvod v nutnosti opravit jednu z restituovaných budov. Synové pana Dlahoweského využili systém dotací určených pro „rozvoj venkova“, a budovu rekonstruovali jako pension o malé kapacitě. Jak pan Dlauhoweský uvádí, v té době si všichni mysleli, že stavět penzion v obci jako je Kraselov je nerozumné. Ovšem opak byl pravdou. V současnosti penzion prosperuje a má velkou návštěvnost.  
+
I začátek provozu pensionu „U Svatého Jana“ v Kraselově, má svůj důvod v nutnosti opravit jednu z restituovaných budov. Synové pana Dlahoweského, využili systém dotací určených pro „rozvoj venkova“, a budovu rekonstruovali jako pension o malé kapacitě. Jak pan Dlauhoweský uvádí, v té době si všichni mysleli, že stavět penzion v obci jako je Kraselov je nerozumné. Ovšem opak byl pravdou. V současnosti penzion prosperuje a má velkou návštěvnost.  
  
 
== Nápad a originalita ==
 
== Nápad a originalita ==
Celý zemědělský podnik rodiny Dlahoweských  je zařazen do [[Ekologické zemědělství|ekologického zemědělství]]. To samo o sobě přináší tvrdá pravidla a nutnost dodržovat postupy šetrné k přírodě. To samé se snaží dodržovat i při práci v lese využitím co nejekologičtější technologie, někdy dokonce využijí i práci s koňmi.  
+
Celý zemědělský podnik rodiny Dlahoweských  je zařazen do ekologického zemědělství. To samo o sobě přináší tvrdá pravidla a nutnost dodržovat postupy šetrné k přírodě. To samé se snaží dodržovat i při práci v lese využitím co nejekologičtější technologie, někdy dokonce využijí i práci s koňmi.  
  
 
== Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace ==
 
== Rizika a pozitivní okamžiky v procesu realizace ==
Jako největší překážku podnikání vidí pan Dlauhoweský styk s úřady. Sám na toto téma uvádí: „''Úřady jsou největší překážkou. Zabírá to hodně času a je to příliš složité. Jeden neví o druhém. A věci, které jdou udělat jednoduše, děláme složitě. Pro styk s úřady je v současnosti nutné mít alespoň základní počítačovou gramotnost. Nepřipadá mi ale správné, že zemědělec, který celý den tráví na poli, se ještě večer musí zaobírat touto složitou agendou.''
+
Jako největší překážku podnikání vidí pan Dlauhoweský styk s úřady. Sám na toto téma uvádí: „Úřady jsou největší překážkou. Zabírá to hodně času a je to příliš složité. Jeden neví o druhém. A věci, které jdou udělat jednoduše, děláme složitě. Pro styk s úřady je v současnosti nutné mít alespoň základní počítačovou gramotnost. Nepřipadá mi ale správné, že zemědělec, který celý den tráví na poli, se ještě večer musí zaobírat touto složitou agendou.“
  
Pozitiv je dle pana Dlauhoweského v podnikání hodně a bez toho, aniž by práce člověka těšila, tak by se v zemědělství snad ani nedalo dělat: „''Výhoda je, že to děláme v rodině. Když se mne na tohle někdo ptá, tak odpovídám, že chci a pak už musím. Já jsem ale veterinář, máme tu 200 krav a mně dělá radost každé narozené tele. To mě pak práce těší, navíc věřím, že tato práce nelze dělat jen pro obchod.''
+
Pozitiv je dle pana Dlauhoweského v podnikání hodně, a bez toho aniž by práce člověka těšila, tak by se v zemědělství snad ani nedalo dělat: „Výhoda je, že to děláme v rodině. Když se na tohle někdo ptá, tak odpovídám, že chci a pak už musím. Já jsem ale veterinář, máme tu 200 krav a dělá radost každé narozené tele. To mě pak práce těší, navíc věřím, že tato práce nelze dělat jen pro obchod.“
  
 
== Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti ==
 
== Ekonomická stabilita a předpoklady udržitelnosti ==
Na otázku, zda měl pan Dlauhoweský sestavený podnikatelský plán na začátku podnikání odpověděl následovně: „''Měl jsem ho v hlavě, věděl jsem, na co máme a věděl jsem, co si můžeme dovolit zaúvěrovat, a potom jsme do toho šli.''“  
+
Na otázku, zda měl pan Dlauhoweský sestavený podnikatelský plán na začátku podnikání odpověděl následovně: „Měl jsem ho v hlavě, věděl jsem, na co máme a věděl jsem, co si můžeme dovolit zaúvěrovat, a potom jsme do toho šli.“  
  
 
Teď svou produkci prodává společnost pana Dlauhoweského jak do tuzemska, tak exportuje i do zahraničí. Zájem o produkty je velký. Dle slov pana Dlauhoweského by bylo možné současnou produkci zdvojnásobit.  
 
Teď svou produkci prodává společnost pana Dlauhoweského jak do tuzemska, tak exportuje i do zahraničí. Zájem o produkty je velký. Dle slov pana Dlauhoweského by bylo možné současnou produkci zdvojnásobit.  
  
I proto, chce podnik pan Dlauhoweský v budoucnu nepatrně rozšiřovat. Na tuto problematiku uvádí: „''Krmivovou základnu a pozemky máme ale i tak můžeme v následujících pěti letech zvýšit produkci asi jen o 20 až 25 % (ze současných 200 krav). Největší problém je ale sehnat dobré lidi. Nyní pracuje celá rodina a máme 4 zaměstnance. S nimi máme skvělý vztah, jsou to pilíře naší firmy, pracují pro nás přes 20 let. Nahradit je ale bude těžké. V zemědělství se lidem pracovat příliš nechce a to i přesto, že nabízíme poměrně vysoké platové ohodnocení.''“  
+
I proto, chce podnik pan Dlauhoweský v budoucnu nepatrně rozšiřovat. Na tuto problematiku uvádí: „Krmivovou základnu a pozemky máme, ale i tak můžeme v následujících 5 letech zvýšit produkci asi jen o 20 až 25% (ze současných 200 krav). Největší problém je ale sehnat dobré lidi. Nyní pracuje celá rodina a máme 4 zaměstnance. S nimi máme skvělý vztah, jsou to pilíře naší firmy, pracují pro nás přes 20 let. Nahradit je ale bude těžké. V zemědělství se lidem pracovat příliš nechce a to i přesto, že nabízíme poměrně vysoké platové ohodnocení.“  
  
Na první pohled by se zdálo, že ve firmě pana Dlauhoweského panuje harmonie. Na otázku, zda vidí pan Dlauhoweský své podnikání jako úspěšné, nám však odpoví trochu kontroverzně: „''Myslím si, že mé podnikání je více úspěšné, než neúspěšné. Kdybych se ale měl vrátit na začátek a věděl, co vím dnes, tak bych do toho nikdy nešel.''
+
Na první pohled by se zdálo, že ve firmě pana Dlauhoweského panuje harmonie. Na otázku, zda vidí pan Dlauhoweský své podnikání jako úspěšné, nám však odpoví trochu kontroverzně: „Myslím si, že mé podnikání je více úspěšné, než neúspěšné. Kdybych se ale měl vrátit na začátek a věděl, co vím dnes, tak bych do toho nikdy nešel.“
  
 
== Vztah podnikatele k okolnímu prostředí ==
 
== Vztah podnikatele k okolnímu prostředí ==
„''Jihočeské prostředí mám opravdu rád a snažím se k jeho rozvoji přispívat hodně. Podporujeme zejména obce, ve které máme své pozemky a majetek – Němčice u Volyně, Kraselov, Hodějov. Těmto obcím dávám k dispozici prostory i mechanizaci, podle toho co potřebují. Záleží mi na správném soužití.''“  
+
„Jihočeské prostředí mám opravdu rád a snažím se k jeho rozvoji přispívat hodně. Podporujeme zejména obce, ve které máme své pozemky a majetek – Němčice u Volyně, Kraselov, Hodějov. Těmto obcím dávám k dispozici prostory i mechanizaci, podle toho co potřebují. Záleží mi na správném soužití.“  
  
 
== Doporučení a inspirace ==
 
== Doporučení a inspirace ==
„''Do podnikání jít s určitým nadšením. Nesmíte brát podnikání jen z ekonomického hlediska. Musíte to chtít dělat, i když připouštím, že zároveň na tom nesmíte moc prodělávat.''
+
„Do podnikání jít s určitým nadšením. Nesmíte brát podnikání jen z ekonomického hlediska. Musíte to chtít dělat, i když připouštím, že zároveň na tom nesmíte moc prodělávat. „
  
Jedno z doporučeních pana Dlauhoweského se dotklo i dotačních titulů: „''Bylo by dobré, kdyby neexistovali dotace a nekřivily celý současný systém. Pokud by tomu tak bylo, korupce by byla daleko nižší. Dle mého názoru by bylo třeba, aby se každý spoléhal na sebe a ekonomika se z hlediska nákladových cen a realizačních cen narovnala a dotací by tak už nebylo třeba.''“
+
Jedno z doporučeních pana Dlauhoweského se dotklo i dotačních titulů: „ Bylo by dobré, kdyby neexistovali dotace a nekřivily celý současný systém. Pokud by tomu tak bylo, korupce by byla daleko nižší. Dle mého názoru by bylo třeba, aby se každý spoléhal na sebe a ekonomika se z hlediska nákladových cen a realizačních cen narovnala a dotací by tak už nebylo třeba“.  
  
 
== Pozitiva a negativa podnikání na venkově ==
 
== Pozitiva a negativa podnikání na venkově ==
Pan Dlauhoweský popisuje český venkov jako velice specifické prostředí. Prostředí, které je izolované, bez dostatečné infrastruktury a pracovních příležitostí. Dále také uvádí: na venkově podnikatelé ztrácí anonymitu a tím se mnozí setkávají s pověstnou českou povahou -  závistí, ale to je problém celé společnosti, ne podnikání na venkově. Dalším specifikem pro venkov je sezónnost, která ovšem dvojnásob platí pro práci v zemědělství.
+
Pan Dlauhoweský popisuje český venkov jako velice specifické prostředí. Prostředí, které je izolované, bez dostatečné infrastruktury a pracovních příležitostí. Dále také uvádí: na venkově podnikatelé ztrácí anonymitu, a tím se mnozí setkávají s pověstnou českou povahou -  závistí, ale to je problém celé společnosti, ne podnikání na venkově. Dalším specifikem pro venkov je sezónnost, která ovšem dvojnásob platí pro práci v zemědělství.
  
 
== Média a propagace ==
 
== Média a propagace ==
 
Pro základní propagaci využívá společnost pana Dlouhoweského internetové stránky. Důležitá je zejména pro chod penzionu. Vše si zajišťují sami v rámci společnosti. 
 
Pro základní propagaci využívá společnost pana Dlouhoweského internetové stránky. Důležitá je zejména pro chod penzionu. Vše si zajišťují sami v rámci společnosti. 
 
{{PONAVE}}
 
[[Kategorie:Firmy se zaměstnanci]]
 
[[Kategorie:Podnikání - zemědělství]]
 
[[Kategorie:Udržitelné podnikání - příklady firem]]
 
[[Udržitelné podnikání - příklady firem]]
 

Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!

Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: