Zpoplatnění kongescí v Hong Kongu

Z Enviwiki
Verze z 2. 10. 2008, 13:38, kterou vytvořil Šarkasvo (diskuse | příspěvky) (+okno pasdel)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Hong Kong v 80. letech minulého století vytvořil komplexní systém zpoplatnění postavený na elektronickém výběru a kontrole pomocí video techniky[1]. Hong-kongská vláda byla nakonec proti jeho zavedení, i když pokusné fungování systému bylo úspěšné[2].

Zdroje a poznámky

  1. Tento systém, dnes již technicky překonaný, využíval soustavu antén, které byly zabudovány v chodnících, a ve vozidlech musela být rádia naladěna na požadované radiové frekvence při projíždění okolo zpoplatňujících míst. Kromě zpoplatnění vjezdu (kdy sazby byly diferencovány na pět zón) bylo do tohoto systému zahrnuto i zpoplatnění parkování.
  2. Důvodů k odmítnutí připravovaného systému se sešlo více. Systém se schvaloval v době, kdy postupně přecházela moc z rukou britské koloniální vlády do rukou obyvateli volených zástupců. Vláda byla slabá na prosazení zpoplatnění u nově zvolených členů místních úřadů (ti byli relativně nezávislí na centrální vládě). Nepříliš dobré ekonomické podmínky v Hong-Kongu na počátku 80. let snížily počet vlastněných automobilů, což snížilo kongesce. Veřejnost také nevnímala přínosy tohoto projektu jako něco pozitivního – vláda až pozdě přišla s návrhem, že využije část výnosů ze zpoplatnění ke snížení ročně placené licence na automobil.


Šablona:Pasdel