Editace stránky Základy ekologie a problematiky životního prostředí pro pedagogy/Základy ekologie/Zoogeografické oblasti

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
== Zoogeografické oblasti==
Zoologové rozdělili suchozemský svět na šest zoogeografických oblastí :
Zoologové rozdělili suchozemský svět na šest zoogeografických oblastí :
*Palearktická oblast
*Palearktická oblast
Řádek 10: Řádek 9:




Obr. Zoogeografické oblasti] (obr. převzat z Wikipedie)


Rozdělení světa na jednotlivé oblasti a podoblasti zavedli už v devatenáctém století významní britští přírodovědci a průkopníci poznání přírody Wallace a Lydekker.
Všimneme si rozdílu mezi makroekosystémy, které definovali zoologiové na základě rozšíření zvířat, především savců (zoogeografické oblasti), těch, které definovali  botanici (biomy země) na základě rozšíření druhů rostlin. Příčinu rozdílů v množství makroekosystémů a v tom, kudy vedou hranice mezi nimi, musíme hledat v různé závisloti živočichů a rostlin na stanovišti a v jejich různé schopnosti překonávat bariéry.


V dnešní době se však názory na členění zoogeografických oblastí různí. Navíc se v důsledku antropogenní migrace rozdíly mezi nimi rychle stírají. Lze si představit, že za několik staletí budou kontinenty osídleny podobně. To ovšem povede k tomu, že mnohé druhy (především stenoektní, endemitní) vyhynout.


Obr. Zoogeografické oblasti (obr. převzat z Wikipedie)
Rozdělení světa na jednotlivé oblasti a podoblasti zavedli už v devatenáctém století významní britští přírodovědci a průkopníci poznání přírody Wallace a Lydekker. V dnešní době se však názory na členění velmi různí. A v důsledku antropogenní migrace (jak bylo již uvedeno) se rozdíly mezi nimi stírají.




[[Kategorie:Základy ekologie]]
[[Kategorie:Základy ekologie]]
{{licence cc|Jančaříková, Kateřina}}
{{licence cc|Jančaříková, Kateřina}}
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablony použité na této stránce: