Editace stránky Vliv jaderné havárie v Černobylu na životní prostředí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 22: Řádek 22:


==Vliv jaderné havárie na živočichy v Černobylu==
==Vliv jaderné havárie na živočichy v Černobylu==
Podle prvního dojmu se zdálo, že by havárie až takové následky mít nemusela. Skutečnost však byla jiná. Ukázalo se, že Černobylská havárie měla velký vliv na populaci zdejších lesních ptáků. Výzkum se zaměřil mj. na počítání všech ptáků, které výzkumníci viděli či slyšeli během pěti minut ve stometrových intervalech. Na těchto místech navíc měřili úroveň radiace. Ukázalo se, že na místech s největší úrovní radiace se nachází méně než polovina druhů lesních ptáků oproti místům s nejnižší radiací. Příjemným výsledkem výzkumu se ukázala zjištění týkající se menších savců, jako je myš, zajíc, liška, vlk, srnka či divoké prase. U této kategorie savců nebyly zjištěny žádné výrazné morfologické změny. Se zajímavým výsledekem se výzkumníci setkali u vlašťovek obecných. Ukázalo se, že výbuch v Černobylu ovlivnil jejich následnou mutaci. Přesněji řečeno se to na nich projevilo v asymetrii jejich ocasů, které byly u samců třikrát až čtyřikrát větší, než v oblastech Černobylu vzdálených. Může se zdát, že jde jen o velikost jejich ocasů, ale ten kdo se vlašťovkami a jejich rozmnožováním zabývá, tvrdí, že tento fakt silně ovlivňuje jejich rozmnožování a snižuje úspěšnost při páření.<ref name=":0">{{Citace elektronické monografie
Podle prvního dojmu se zdálo, že by havárie až takové následky mít nemusela. Skutečnost však byla jiná. Ukázalo se, že Černobylská havárie měla velký vliv na populaci zdejších lesních ptáků. Výzkum se zaměřil mj. na počítání všech ptáků, které výzkumníci viděli či slyšeli během pěti minut ve stometrových intervalech. Na těchto místech navíc měřili úroveň radiace. Ukázalo se, že na místech s největší úrovní radiace se nachází méně než polovina druhů lesních ptáků oproti místům s nejnižší radiací. Příjemným výsledkem výzkumu se ukázala zjištění týkající se menších savců, jako je myš, zajíc, liška, vlk, srnka či divoké prase. U této kategorie savců nebyly zjištěny žádné výrazné morfologické změny. Se zajímavým výsledek se výzkumníci setkali u vlašťovek obecných. Ukázalo se, že výbuch v Černobylu ovlivnil jejich následnou mutaci. Přesněji řečeno se to na nich projevilo v asymetrii jejich ocasů, které byly u samců třikrát až čtyřikrát větší, než v oblastech Černobylu vzdálených. Může se zdát, že jde jen o velikost jejich ocasů, ale ten kdo se vlašťovkami a jejich rozmnožováním zabývá, tvrdí, že tento fakt silně ovlivňuje jejich rozmnožování a snižuje úspěšnost při páření.<ref name=":0">{{Citace elektronické monografie
| příjmení = Beránková
| příjmení = Beránková
| jméno = Kateřina
| jméno = Kateřina
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: