Editace stránky Reintrodukce

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
== Definice ==
== Definice ==
Termíny popisující translokace živočichů a rostlin jsou mnohdy velice problematické a matoucí. Nejvíce přijímanou definicí reintrodukce je definice [[w:cs:IUCN|IUCN]] (The International Union for the Conservation of Nature ), která reintrodukci popisuje jako pokus o vysazení druhu ( popřípadě nižší taxonomické jednotky ) do oblasti, která byla částí historického areálu daného druhu a kde byl daný druh vyhuben, popřípadě kde samovolně vyhynul.  
 
 
Termíny popisující translokace živočichů a rostlin jsou mnohdy velice problematické a matoucí. Nejvíce přijímanou definicí reintrodukce je definice '''IUCN''' (The International Union for the Conservation of Nature ), která reintrodukci popisuje jako pokus o vysazení druhu ( popřípadě nižší taxonomické jednotky ) do oblasti, která byla částí historického areálu daného druhu a kde byl daný druh vyhuben, popřípadě kde samovolně vyhynul.  


'''Reintrodukce''' je občas nazývána '''repatriací'''.  
'''Reintrodukce''' je občas nazývána '''repatriací'''.  


Pokud je na daném území původní populace přítomna, nejedná se o reintrodukci, nýbrž o doplňení či posílení stávající [[populace]]<ref name="Clark">Clark J. D. (2002) Bear Reintroductions: Lessons and Challenges, Ursus, Vol. 13 (2002), pp. 335-345
Pokud je na daném území původní populace přítomna nejedná se o reintrodukci, nýbrž o doplňení či posílení stávající populace.
</ref>.


== Problémy ==
== Problémy ==
Reintrodukce je velice drahá a na čas náročná operace. Podle dosavadních výsledků se pouze 11% znovu-vysazených populací ukázalo z dlouhodobého hlediska jako životaschopných.


'''Obecně úspěšnost reintrodukce je vyšší tam, kde je''' :  
Reintrodukce je velice drahá a na čas náročná operace. Podle dosavadních výsledků se pouze 11% znovu-vysazených populací ukázala z dlouhodobého hlediska jako životaschopných.
 
'''Obecně úspěch reintrodukce je vyšší tam, kde je''' :  
*velké množství vysazených jedinců  
*velké množství vysazených jedinců  
*nízká variace prostředí
**nízká variace prostředí
*přístup k [[Refugium|refugiím]]
***přístup k refugiím  
*vysoká natalita s nízkou [[Kompetice|kompeticí]] ( pro druhy s vysokou genetickou variabilitou )
****vysoká natalita s nízkou kompeticí ( pro druhy s vysokou genetickou variabilitou )


Obrovské náklady, problémy s přesunem a úbytek vhodných habitatů velice často reintrodukci odsoudí k zániku již v počátku<ref name="Clark"/>.
Obrovské náklady, problémy s přesunem a úbytek vhodných habitatů, velice často reintrodukci odsoudí k zániku již v počátku.
U ptáků například byla z celkového počtu 1000 reintrodukcí, translokací a [[Introdukce|introdukcí]] úspěšná sotva polovina. Pro srovnání : u savců chovaných v zajetí byl zaznamenán úspěch ( vytvoření životaschopné populace bez nutnosti pozdějšího zásahu člověka ) pouze u 4 z proběhlých 20ti reintrodukcí<ref name="Devra">Devra G. (1989) Reintroduction of Captive Mammals for Conservation, BioScience, Vol. 39, No. 3 (Mar., 1989), pp. 152-161
U ptáků například byla z celkového počtu 1000 reitrodukcí, translokací a introdukcí úspěšná sotva polovina. Pro srovnání : u savců chovaných v zajetí, byl zaznamenán úspěch ( vytvoření životaschopné populace bez nutnosti pozdějšího zásahu člověka ) pouze u 4 z proběhlých 20ti reintrodukcí.   
</ref>.   


Velkým problémem je i reintrodukce tzv. konfliktních druhů, které mohou nějakým způsobem uškodit člověku. Roli zde může hrát obava o zdraví či majetek ( např. již proběhlá reintrodukce rysa na Šumavu, reintrodukce vlka do Yellowstoneského národního parku v USA či pokusy o reintrodukci medvěda v Evropě ).
Velkým problémem je i reintrodukce tzv. konfliktních druhů, které mohou nějakým způsobem uškodit člověku. Roli zde může hrát obava o zdraví či majetek ( např. již proběhlá reintrodukce rysa na Šumavu, reintrodukce vlka do Yellowstoneského národního parku v USA či pokusy o reintrodukci medvěda v Evropě ).
Reintrodukce velkých savců v Evropě je obecně problematická díky obrovské fragmentaci [[Habitat|habitatu]] a jejich vysoké mobilitě<ref name="Shadt">Schadt S. (2002) Assessing the Suitability of Central European Landscapes for the Reintroduction of Eurasian Lynx Source, The Journal of Applied Ecology, Vol. 39, No. 2 (Apr., 2002), pp. 189-203
Reintrodukce velkých savců je obecně problematická díky obrovské fragmentovanosti habitatu v Evropě a jejich vysoké mobilitě.  
</ref>.  


Nicméně úspěch reintrodukce amerického bisona ( ''Bizon bizon'' ), či evropského zubra ( ''Bizon bonasus'' ) dokazuje použitelnost stávajících technik<ref name="Devra"/>.
Nicméně úspěch reintrodukce amerického bisona ( ''Bizon bizon'' ), či evropského zubra ( ''Bizon bonasus'' ) dokazuje použitelnost stávajících technik.


== Cesta k úspěšné reintrodukci<ref name="Devra"/> ==
== Cesta k úspěšné reintrodukci ==


===Soběstačná populace chovaná v zajetí===
'''Soběstačná populace chovaná v zajetí'''
Vzácný či ohrožený druh odchovaný v zajetí musí být životaschopný, soběstačný, s reprezentativní genetickou informací. Vysazení jedinci musejí být schopni odolat vysoké [[w:cs:úmrtnost|mortalitě]] způsobené přesunem a zvykáním si na nové prostředí. Stejně tak použité techniky reintrodukce musejí být perfektně zvládnuty.     
Vzácný či ohrožený druh odchovaný v zajetí musí být životaschopný, soběstačný, s reprezentativní genetickou informací. Vysazení jedinci musejí být schopni odolat vysoké mortalitě způsobené přesunem a zvykáním si na nové prostředí. Stejně tak použité techniky reintrodukce musejí být perfektně zvládnuty.     
===Vhodný habitat===
 
Hlavní příčinou vymírání druhů je destrukce habitatu. Pokud máme soběstačnou populaci připravenou na reintrodukci, nutnou podmínkou je též volba vhodného habitatu. Cílová oblast musí mít dostatečnou [[Nosná kapacita prostředí|nosnou kapacitu]], aby ustála nárůst početnosti vysazené populace. Oblast též musí být legislativou chráněna.  
'''Vhodný habitat'''
===Eliminace faktorů, které způsobily vymizení druhu===
Hlavní příčinou vymírání druhů je destrukce habitatu. Pokud máme soběstačnou populaci připravenou na reintrodukci, nutnou podmínkou je též volba vhodného habitatu. Cílová oblast musí mít dostatečnou nosnou kapacitu, aby ustála nárust početnosti vysazené populace. Oblast též musí být legislativou chráněna.  
Realizátoři reintrodukce musejí zhodnotit stav daného druhu ( demografie, velikost populace, rozšíření ) k určení příčiny jeho vymizení z cílové oblasti. Důvodem neúspěchu může být i předchozí introdukce nepůvodního druhu, vysoce agresivního vůči námi reintrodukovanému většinou ohroženému druhu. Dalšími faktory jež je třeba zhodnotit jsou : nemoci, potravní [[kompetice]], destrukce nepřirozeného původu ( člověk, znečištění, fragmentace… )  
 
===Studie proveditelnosti===
'''Eliminace faktorů, které způsobili vymizení druhu'''
Nutností jsou detailní studie chování a ekologie vysazovaných zvířat a rostlin v dané oblasti. Zásadní jsou informace o migracích zvířat, velikosti [[w:cs:areál (biologie)|areálů]], preferencích habitatu, potřeby úkrytu, potravní zvyklosti.
Realizátoři reintrodukce musejí zhodnotit stav daného druhu ( demografie, velikost populace, rozšíření ) k určení příčiny jeho vymizení z cílové oblasti. Důvodem neúspěchu může být i předchozí introdukce nepůvodního druhu, vysoce agresivního vůči námi reintrodukovanému většinou ohroženému druhu. Dalšími faktory jež je třeba zhodnotit jsou : nemoci, potravní kompetice, destrukce nepřirozeného původu ( člověk, znečištění, fragmentace… )  
===Výběr cílové oblasti===
 
'''Studie proveditelnosti'''
Nutností jsou detailní studie chování a ekologie vysazovaných zvířat a rostlin v dané oblasti. Zásadní jsou informace o migracích zvířat, velikosti areálů, preferencích habitatu, potřeby úkrytu, potravní zvyklosti..
 
'''Výběr cílové oblasti'''
I když vybereme oblast původního rozšíření druhu, neměla by se tu vyskytovat domorodá populace a když tak ve velice redukovaném stavu. Zvěř chovaná v zajetí může přenášet nemoci, které mohou být pro divoké příbuzné fatální, zatímco ona sama je na ně navyklá.  
I když vybereme oblast původního rozšíření druhu, neměla by se tu vyskytovat domorodá populace a když tak ve velice redukovaném stavu. Zvěř chovaná v zajetí může přenášet nemoci, které mohou být pro divoké příbuzné fatální, zatímco ona sama je na ně navyklá.  
Další důvod izolace divokých a odchovaných zvířat je rozdílná genetická informace. Dalším negativem je způsobený sociální stres. V nejhorších případech může být vysazená populace neustálými útoky divokých zvířat celá zlikvidována.  
Dálší důvod izolace divokých a odchovaných zvířat je rozdílná genetická informace. Dalším negativem je způsobený sociální stres. V nejhorších případech může být vysazená populace neustálými útoky divokých zvířat celá zlikvidována.  
===Trénink před a po vypuštění===
 
'''Trénink před a po vypuštění'''
Zvířata musejí být vychovaná v těchto základních činnostech nutných k přežití : Vyhnutí se predátorům, obstarání potravy, nalezení a vybudování úkrytu / hnízda, navigace v komplexním prostředí, koexistence s jinými druhy, projev strachu před člověkem.  
Zvířata musejí být vychovaná v těchto základních činnostech nutných k přežití : Vyhnutí se predátorům, obstarání potravy, nalezení a vybudování úkrytu / hnízda, navigace v komplexním prostředí, koexistence s jinými druhy, projev strachu před člověkem.  
===Dlouhodobý monitoring===
 
'''Dlouhodobý monitoring'''
Velice důležitý je dlouhodobý monitoring proběhlé reintrodukce který by měl přetrvat mnoho let po uskutečnění programu. Jedině tak lze s odstupem času určit zda byla reintrodukce úspěšná, tedy byla vytvořena životaschopná populace.  
Velice důležitý je dlouhodobý monitoring proběhlé reintrodukce který by měl přetrvat mnoho let po uskutečnění programu. Jedině tak lze s odstupem času určit zda byla reintrodukce úspěšná, tedy byla vytvořena životaschopná populace.  
===Ochrana a obnova habitatu===
 
Např. kontrola [[w:cs:Invazní druh|invazních druhů]], kontrola požárů, kontrola člověka…  
'''Ochrana a obnova habitatu'''
===Vzdělávání veřejnosti===
Např. kontrola invazních druhů, kontrola požárů, kontrola člověka…  
Jedna z nejdůležitějších složek programu je informovat a přesvědčit veřejnost o nutnosti prováděné reintrodukce. Tyto kroky zamezí případnému tlaku veřejnosti či nelegálnímu odlovu a pytláctví.
 
==Odkazy==
'''Vzdělávání veřejnosti'''
=== Zdroje ===
Jedna z nejdůležitějších složek programu je informovat a přesvědčit veřejnost o nutnosti prováděné reintrodukce. Tyto kroky zamezí případnému tlaku veřejnosti či nelegálnímu odlovu a pytláctví.  
<references/>
 
== Odkazy ==
=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
*[http://www.reintroduction.org/ Wildlife reintroduction conference]
 
*[http://www.treemail.nl/takh/ Reintrodukce koně przewalského (EN) ]
[http://www.reintroduction.org/ Wildlife reintroduction conference]
*[http://www.iucnsscrsg.org/ IUCN Reintroduction Specialist Group ]
 
*[http://www.cbsg.org/cbsg/404.asp Conservation Breeding Specialist Group]
[http://www.treemail.nl/takh/ Reintrodukce koně przewalského (EN) ]
 
[http://www.iucnsscrsg.org/ IUCN Reintroduction Specialist Group ]
 
[http://www.cbsg.org/cbsg/404.asp Conservation Breeding Specialist Group]


=== Literatura ===
=== Literatura ===


*Allen H.(1994)Reintroduction of Endangered Plants, BioScience, Vol. 44, No. 2 (Feb., 1994), pp. 65-68
*Schadt S. (2002) Assessing the Suitability of Central European Landscapes for the Reintroduction of Eurasian Lynx Source, The Journal of Applied Ecology, Vol. 39, No. 2 (Apr., 2002), pp. 189-203
*Scott M. et al.(1999)Lynx Reintroduction, Science, New Series, Vol. 286, No. 5437 (Oct. 1, 1999), pp. 49+51
 
*Halofsky J. et al.(2008)Recoupling fire and aspen recruitment after wolf reintroduction in Yellowstone National Park, USA, Forest Ecology and Management, Vol. 256, pp. 1004–1008
*Devra G. (1989) Reintroduction of Captive Mammals for Conservation, BioScience, Vol. 39, No. 3 (Mar., 1989), pp. 152-161
 
*Clark J. D. (2002) Bear Reintroductions: Lessons and Challenges, Ursus, Vol. 13 (2002), pp. 335-345


[[Kategorie:Biosféra]]
[[Kategorie:Skupina D]]
[[Kategorie:Ochrana přírody a životního prostředí]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)