Editace stránky Rada Evropy

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
:''Tento článek pojednává o mezivládní organizaci. O podobně pojmenovaných orgánech Evropské unie si můžete přečíst na stránkách [[w:cs:Evropská rada|Evropská rada]] a [[w:cs:Rada Evropské unie|Rada Evropské unie]].''
:''Tento článek pojednává o mezivládní organizaci. O podobně pojmenovaných orgánech Evropské unie si můžete přečíst na stránkách [[Evropská rada]] a [[Rada Evropské unie]].''
[[Soubor:LogoCoe.jpg|right]]
[[Soubor:LogoCoe.jpg|right]]
Rady Evropy je organizace založená na přelomu 40. a 50. let (Londýnská smlouva z roku 1949). Specializací je politická spolupráce mezi státy (západní) Evropy. V roce 1950 byla v rámci Rady Evropy podepsána Evropská úmluva o lidských právech, na jejím základě byla v 50. letech ustavena Komise pro lidská práva (od konce 90. let již neexistuje) a později i [[w:cs:Evropský soud pro lidská práva|Evropský soud pro lidská práva]] ve Štrasburku. Výrazná expanze počtu států Rady Evropy nastává v 90. letech (kdy vstupuje mj. Československo) a v současnosti zahrnuje 46 evropských států (vč. Turecka, Arménie, Gruzie a Azerbajdžánu), nejnověji přistoupilo v roce 2004 Monako. Členem Rady Evropy není Bělorusko.
Rady Evropy je organizace založená na přelomu 40. a 50. let (Londýnská smlouva z roku 1949). Specializací je politická spolupráce mezi státy (západní) Evropy. V roce 1950 byla v rámci Rady Evropy podepsána Evropská úmluva o lidských právech, na jejím základě byla v 50. letech ustavena Komise pro lidská práva (od konce 90. let již neexistuje) a později i [[Evropský soud pro lidská práva]] ve Štrasburku. Výrazná expanze počtu států Rady Evropy nastává v 90. letech (kdy vstupuje mj. Československo) a v současnosti zahrnuje 46 evropských států (vč. Turecka, Arménie, Gruzie a Azerbajdžánu), nejnověji přistoupilo v roce 2004 Monako. Členem Rady Evropy není Bělorusko.


== Klíčové složky vnitřní organizace Rady Evropy ==
== Klíčové složky vnitřní organizace Rady Evropy ==
Řádek 26: Řádek 26:


=== Externí odkazy ===
=== Externí odkazy ===
*{{wikipedia cs p|Rada Evropy}}
 
*{{wikipedia en|European Council}}
====České stránky ====
 
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Rada_Evropy Rada Evropy na české Wikipedii]
 
==== Zahraniční stránky ====
*[http://en.wikipedia.org/wiki/European_Council Rada Evropy na anglické Wikipedii]
 
*[http://www.coe.int Oficiální stránky Rady Evropy]
*[http://www.coe.int Oficiální stránky Rady Evropy]




[[Kategorie:Mezinárodní smlouvy]] [[Kategorie:Mezinárodní instituce]]
[[Kategorie:Mezinárodní smlouvy]] [[Kategorie:Mezinárodní instituce]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablony použité na této stránce: