Otevřená licence

Z Enviwiki
Verze z 10. 9. 2020, 16:37, kterou vytvořil Eduard (diskuse | příspěvky) (založení článku)
(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Otevřená licence (anglicky public license či public copyright license) je takový druh licence, která umožňuje otevřenější přístup k obsahu než je zvykem u tradičních licencí.

Otevřená licence zejména opravňuje jakéhokoliv uživatele k užití díla bez nutnosti uzavírat s autorem samostatnou licenční smlouvu. Podmínky užití jsou přitom specifikovány v rámci zvolené licence. Ačkoliv několik několik standardizovaných druhů otevřených licencí, nejpopulárnějšími se staly licence Creative Commons, které jsou také nejvyužívanějším typem licencí pro otevřené vzdělávací zdroje. Mezi nejpožívanější otevřené licence patří Creative Commons (CC).

Spektrum a popis jednotlivých licencí Creative Commons od nejotevřenějších k nejméně otevřeným.

Licence Creative Commons (CC) je jednou z několika veřejných licencí týkajících se autorského práva, které umožňují bezplatnou distribuci jiného díla, které by jinak bylo chráněného autorskými právy. Licence CC se používá, když autor chce dát jiným lidem právo sdílet, používat, a jinak využívat práci, kterou vytvořil. CC dává autorům (například, když se rozhodne povolit pouze nekomerční užití dané dílo) a zbavuje ty, kteří používají nebo distribuují dílo autora, obav z porušení autorských práv, pokud dodržují podmínky které jsou uvedeny v licenci, pod kterou autor umožnil využívat svoje dílo. Existuje několik typů licencí Creative Commons. Licence se liší podle různých podmínek, které umožňují využívání. Nejnovější je verze 4.0. Všechny licence stojí na několika základních prvcích (viz tabulka).

Externí odkazy