Editace stránky Otevřená licence

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
'''Otevřená licence''' (anglicky ''public license'' či ''public copyright license'') je takový druh licence, která umožňuje otevřenější přístup k obsahu, než je zvykem u tradičních licencí.  
'''Otevřená licence''' (anglicky ''public license'' či ''public copyright license'') je takový druh licence, která umožňuje otevřenější přístup k obsahu, než je zvykem u tradičních licencí.  


Otevřená licence zejména opravňuje jakéhokoliv uživatele k užití díla bez nutnosti uzavírat s autorem samostatnou licenční smlouvu. Podmínky užití jsou přitom specifikovány v rámci zvolené licence. Ačkoliv existuje několik standardizovaných druhů otevřených licencí, nejpopulárnějšími se staly licence Creative Commons, které jsou také nejvyužívanějším typem licencí pro otevřené vzdělávací zdroje. Mezi nejpožívanější otevřené licence patří Creative Commons (CC). [[File:Creative commons license spectrum.svg|thumb|300px|Spektrum a popis jednotlivých licencí Creative Commons od nejotevřenějších k nejméně otevřeným.|alt=]]Licence Creative Commons (CC) je jednou z několika veřejných licencí týkajících se autorského práva, které umožňují bezplatnou distribuci jiného díla, které by jinak bylo chráněného autorskými právy. Licence CC se používá v případě, že autor uděluje právo jiným lidem sdílet, používat, a jinak využívat práci, kterou vytvořil. CC dává autorům možnost určení nakládání s jeho dílem (například, když se rozhodne povolit pouze nekomerční užití daného díla). Zbavuje uživatele, kteří používají nebo distribuují dílo autora, obav z porušení autorských práv, pokud dodržují podmínky které jsou uvedeny v licenci, pod kterou autor umožnil využívat svoje dílo. Existuje několik typů licencí Creative Commons. Licence se liší podle různých podmínek, které umožňují využívání. Nejnovější je verze 4.0. Všechny licence stojí na několika základních prvcích.  
Otevřená licence zejména opravňuje jakéhokoliv uživatele k užití díla bez nutnosti uzavírat s autorem samostatnou licenční smlouvu. Podmínky užití jsou přitom specifikovány v rámci zvolené licence. Ačkoliv existuje několik standardizovaných druhů otevřených licencí, nejpopulárnějšími se staly licence Creative Commons, které jsou také nejvyužívanějším typem licencí pro otevřené vzdělávací zdroje. Mezi nejpožívanější otevřené licence patří Creative Commons (CC). [[File:Creative commons license spectrum.svg|thumb|300px|Spektrum a popis jednotlivých licencí Creative Commons od nejotevřenějších k nejméně otevřeným.|alt=]]Licence Creative Commons (CC) je jednou z několika veřejných licencí týkajících se autorského práva, které umožňují bezplatnou distribuci jiného díla, které by jinak bylo chráněného autorskými právy. Licence CC se používá v případě, že autor uděluje právo jiným lidem sdílet, používat, a jinak využívat práci, kterou vytvořil. CC dává autorům možnost určení nakládání s jeho dílem (například, když se rozhodne povolit pouze nekomerční užití daného díla). Zbavuje uživatele, kteří používají nebo distribuují dílo autora, obav z porušení autorských práv, pokud dodržují podmínky které jsou uvedeny v licenci, pod kterou autor umožnil využívat svoje dílo. Existuje několik typů licencí Creative Commons. Licence se liší podle různých podmínek, které umožňují využívání. Nejnovější je verze 4.0. Všechny licence stojí na několika základních prvcích (viz tabulku).  


==Základní prvky==
==Základní prvky==
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce:

Tato stránka je zařazena v jedné skryté kategorii: