Editace stránky Odpady

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 7: Řádek 7:
Největší problémy však vznikají při nakládání s nebezpečným odpadem, jehož zpracování vyžaduje značnou náročnost. K nejnebezpečnějším patří radioaktivní odpad, který vzniká především v jaderných elektrárnách. Patří k nejobtížněji likvidovatelným odpadům, radioaktivitu může vykazovat až 100 000 let. Jedním ze způsobů jak se ho zbavit , je umístit ho na mořské dno, není však zajištěno, že zde bude bezpečně uložen po celou dobu své aktivní radioaktivity.
Největší problémy však vznikají při nakládání s nebezpečným odpadem, jehož zpracování vyžaduje značnou náročnost. K nejnebezpečnějším patří radioaktivní odpad, který vzniká především v jaderných elektrárnách. Patří k nejobtížněji likvidovatelným odpadům, radioaktivitu může vykazovat až 100 000 let. Jedním ze způsobů jak se ho zbavit , je umístit ho na mořské dno, není však zajištěno, že zde bude bezpečně uložen po celou dobu své aktivní radioaktivity.


V České republice se v poslední době podporuje domácí [[w:cs:recyklace|recyklace]], tj. [[w:cs:třídění odpadu|separace]] odpadu na předem vymezené druhy (sklo, papír, tetrapack, plasty atd.). Dále došlo k jistým politickým opatřením, např. existuje povinnost výrobců recyklovat použité přístroje jimi vyráběné či umožnit jejich ekologickou likvidaci.
V České republice se v poslední době podporuje domácí recyklace, tj. separace odpadu na předem vymezené druhy (sklo, papír, tetrapack, plasty atd.). Dále došlo k jistým politickým opatřením, např. existuje povinnost výrobců recyklovat použité přístroje jimi vyráběné či umožnit jejich ekologickou likvidaci.


== Legislativa - odpady ==
== [http://odpady.ihned.cz/?lang=cz&part=leg&sec= Legislativa - odpady] ==
   
   
[http://www.env.cz/__C1256E7000424AC6.nsf/Categories?OpenView Přehled platné legislativy na webu MŽP]
Zákon č. 185/2001 Sb., o odpadech a o změně některých dalších zákonů, ve znění pozdějších předpisů (zákona č. 188/2004 Sb., zákona č. 7/2005 Sb. a zákona č. 106/2005 Sb.
 
Vyhláška MŽP a MZ č. 376/2001 Sb., o hodnocení nebezpečných vlastností odpadů, ve znění vyhlášky č. 502/2004 Sb.
 
Vyhláška MŽP č. 381/2001 Sb., kterou se stanoví Katalog odpadů, Seznam nebezpečných odpadů a seznamy odpadů a států pro účely vývozu, dovozu a tranzitu odpadů a postup při udělování souhlasu k vývozu, dovozu a tranzitu odpadů (Katalog odpadů), ve znění vyhlášky č. 503/2004 Sb.  
 
Vyhláška MŽP č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady, ve znění vyhlášky č.41/2005 Sb.
 
Vyhláška MŽP č. 384/2001 Sb., o nakládání s polychlorovanými bifenyly, polychlorovanými terfenyly, monometyltetrachlordifenylmetanem, monometyldichlordifenylmetanem, monometyldibromdifenylmetanem a veškerými směsmi obsahujícími kteroukoliv z těchto látek v koncentraci větší než 50 mg/kg (o nakládání s PCB)
 
Vyhláška MŽP č. 294/2005 Sb., o podmínkách ukládání odpadů na skládky a jejich využívání na povrchu terénu a změně vyhlášky č. 383/2001 Sb., o podrobnostech nakládání s odpady
 
Vyhláška MŽP č. 237/2002 Sb., o podrobnostech způsobu provedení zpětného odběru některých výrobků, ve znění vyhlášky č. 505/2004 Sb.
 
Nařízení vlády č. 197/2003 Sb., o plánu odpadového hospodářství České republiky
 
Usnesení vlády České republiky č. 18 ze dne 5.1.2005, o opatřeních k provedení nařízení vlády č. 197/2003 Sb., o Plánu odpadového hospodářství České republiky a o spoluúčasti jednotlivých ministerstev na jejich plnění


== Příklady pro výuku ==
== Příklady pro výuku ==


Čtení z časopisu Bedrník, téma [http://www.czp.cuni.cz/enviwikidata/hk/Odpady.pdf Kde se vzaly odpady]
Čtení z časopisu Bedrník, téma [http://www.czp.cuni.cz/enviwikidata/hk/Odpady Kde se vzaly odpady]


== Zdroje ==
== Zdroje ==


*[http://www.ekodomov.cz/index.php?id=hlavni_strana Ekodomov - Bioodpad / Kompostování]
Bioodpad / Kompostování viz [http://www.ekodomov.cz/index.php?id=hlavni_strana Ekodomov]
 
== Odkazy ==
=== Vnější odkazy ===
[http://odpady.ihned.cz/?lang=cz&part=leg&sec= Legislativa - odpady] na webu Hospodářských novin
=== Externí odkazy ===
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Odpad Odpad na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Recyklace Recyklace na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/T%C5%99%C3%ADd%C4%9Bn%C3%AD_odpadu Třídění odpadu na české Wikipedii]
*[http://cs.wikipedia.org/wiki/Skl%C3%A1dka Skládka na české Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Waste Waste na anglické Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Waste_management Waste management na anglické Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Hazardous_waste Hazardous waste na anglické Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Recycling Recycling na anglické Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Waste_sorting Waste sorting na anglické Wikipedii]
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Landfill Landfill na anglické Wikipedii]
[[Kategorie:Odpadové hospodářství]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)