Editace stránky Nízkoenergetický dům

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
==Nízkoenergetický dům==
== Nízkoenergetický dům ==


Většina novostaveb ve vyspělých zemích může být dnes označena jako nízkoenergetické domy. Znamená to, že dosahují jen velmi malé spotřeby tepla, a to zejména díky použitým materiálům (často jde o dřevostavby, ale používají se i jiné materiály, jejichž nabídka na trhu je relativně široká). Kromě samotné tepelné izolace je důležitá rovněž topná aparatura a způsob ohřevu vody (například solární panely), dále minimalizace spotřeby elektrického proudu[http://www.hartlhaus.cz/montovane-domy/otazky-a-odpovedi#x9]Stavby s nízkou spotřebou energie můžeme zařadit do nástrojů, které umožňují trvale udržitelný rozvoj a spadají do udržitelné (zelené) architektury, viz též [[Asimilace objektů v krajině]].  
Většina novostaveb ve vyspělých zemích může být dnes označena jako nízkoenergetické domy. Znamená to, že dosahují jen velmi malé spotřeby tepla, a to zejména díky použitým materiálům (často jde o dřevostavby, ale používají se i jiné materiály, jejichž nabídka na trhu je relativně široká). Kromě samotné tepelné izolace je důležitá rovněž topná aparatura a způsob ohřevu vody (například solární panely), dále minimalizace spotřeby elektrického proudu. Stavby s nízkou spotřebou energie můžeme zařadit do nástrojů, které umožňují trvale udržitelný rozvoj a spadají do udržitelné (zelené) architektury, viz též [[Asimilace objektů v krajině]].  


----
----
Řádek 7: Řádek 7:
'''Stavba a materiál'''
'''Stavba a materiál'''


Aby bylo možné dům postavit, je třeba kromě architektonické studie také stavebně-energetická studie. Ta nabízí různé varianty, z nichž je předem propočteno, jaké budou investiční náklady a jaká bude spotřeba energie. Plášť budovy má být co nejjednodušší a nejmenší, rovněž vnitřní prostory nemají být příliš členité. Ušetřit se rozhodně nená na izolaci oken, podlahy a střechy. Ať už je stavba ze dřeva či zdiva, péče je věnována hlavně izolačním materiálům. Pěnový polystyren je málo odolný, nicméně levný, proto se jím tak hojně zateplují starší domy. Lépe je na tom s odolností a izolační schopností extrudovaný polystyren a polyuretan. Tato skupina je však ekologicky zcela nevhodná - vyrábí se z ropy za vysokých energetických nákladů a za vzniku karcinogenních látek. Přírodního původu a s dobrými vlastnostmi jsou naopak expandovaný perlit (z tzv. přírodního skla), papírové vločky (z recyklovaného papíru) a ovčí vlna. Dobré vlastnosti, avšak s problematickou výrobou, nabízí pěnové sklo. Existují ale další alternativy - rákos, seno, konopí, len... Téměř vždy je nutné instalovat paro-zábrany.[http://jiho.ceskestavby.cz/clanky/drevostavby/tepelne-izolacni-materialy-2584.html]
Aby bylo možné dům postavit, je třeba kromě architektonické studie také stavebně-energetická studie. Ta nabízí různé varianty, z nichž je předem propočteno, jaké budou investiční náklady a jaká bude spotřeba energie. Plášť budovy má být co nejjednodušší a nejmenší, rovněž vnitřní prostory nemají být příliš členité. Ušetřit se rozhodně nená na izolaci oken, podlahy a střechy. Ať už je stavba ze dřeva či zdiva, péče je věnována hlavně izolačním materiálům. Pěnový polystyren je málo odolný, nicméně levný, proto se jím tak hojně zateplují starší domy. Lépe je na tom s odolností a izolační schopností extrudovaný polystyren a polyuretan. Tato skupina je však ekologicky zcela nevhodná - vyrábí se z ropy za vysokých energetických nákladů a za vzniku karcinogenních látek. Přírodního původu a s dobrými vlastnostmi jsou naopak expandovaný perlit (z tzv. přírodního skla), papírové vločky (z recyklovaného papíru) a ovčí vlna. Dobré vlastnosti, avšak s problematickou výrobou, nabízí pěnové sklo. Existují ale další alternativy - rákos, seno, konopí, len... Téměř vždy je nutné instalovat paro-zábrany.


'''Spotřeba tepla'''[http://www.idp-stavby.cz/stavby.php]
'''Spotřeba tepla'''


Potřeba tepla pro vytápění se u nízkoenergetických domů pohybuje do 50 kWh/(m2a).  
Potřeba tepla pro vytápění se u nízkoenergetických domů pohybuje do 50 kWh/(m2a).  
Nástupcem nízkoenergetického domu je pasivní dům a po něm nulový dům (potřeba tepla pro vytápění do 15, resp. 5 kWh/(m2a)).
Nástupcem nízkoenergetického domu je pasivní dům a po něm nulový dům (potřeba tepla pro vytápění do 15, resp. 5 kWh/(m2a)).


'''Seznam vlivů na energetické vlastnosti domu:'''[http://www.idp-stavby.cz/stavby.php]
'''Seznam vlivů na energetické vlastnosti domu:'''


- volba pozemku a osazení budovy na něm  
- volba pozemku a osazení budovy na něm  
Řádek 34: Řádek 34:
'''Zdroje:'''
'''Zdroje:'''


Hartlhaus : Otázky a odpovědi [online]. 2006 , 20.3.2008 [cit. 2008-03-25]. Český jazyk. Dostupný z WWW: <http://www.hartlhaus.cz/montovane-domy/otazky-a-odpovedi#x9>.
[http://www.hartlhaus.cz/montovane-domy/otazky-a-odpovedi#x9]
IDP stavební společnost : Nízkoenergetické stavby [online]. [2006] [cit. 2008-03-25]. Český jazyk. Dostupný z WWW: <http://www.idp-stavby.cz/stavby.php>.
[http://www.idp-stavby.cz/stavby.php]
České stavby : Tepelně-izolační materiály [online]. c2001 , 28.8.2006 [cit. 2008-03-25]. Český jazyk. Dostupný z WWW: <http://jiho.ceskestavby.cz/clanky/drevostavby/tepelne-izolacni-materialy-2584.html>.
[http://jiho.ceskestavby.cz/clanky/drevostavby/tepelne-izolacni-materialy-2584.html]
 
----
----


'''Odkazy:'''
'''Odkazy:'''
==Odkazy==
===Externí odkazy===
*[http://en.wikipedia.org/wiki/Low-energy_house Low-energy house na anglické Wikipedii]
[[Kategorie:Ekologická architektura]]
[[Kategorie:Zelená budova - hospodaření s energiemi]]
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)