Editace stránky Nápověda:Revize textu

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Varování: Nejste přihlášen(a). Pokud uložíte jakoukoli editaci, vaše IP adresa bude zveřejněna v historii této stránky. Pokud se přihlásíte nebo si vytvoříte účet, vaše editace budou připsány vašemu uživatelskému jménu a získáte i další výhody.

Editace může být zrušena. Prosím, zkontrolujte porovnání níže, abyste se ujistili, že to chcete provést, a poté pro dokončení zrušení editace níže zobrazené změny zveřejněte.

Aktuální verze Váš text
Řádek 1: Řádek 1:
Revize textu zlepšit jeho kvalitu. Proces psaní není jednorázový, a text prochází několikanásobnými úpravami. Při nich je vždy nutné si položit otázky:
__NOTOC__
* Co funguje?
== Postup při revizi obsahu a struktury textu ==
* Co do do hlavního tématu nepatří, ruší logiku argumentace?
V první fázi revize je nejdříve třeba zlepšit obsahovou složku - všimnout si vztahů mezi různými částmi práce, jak se navzájem ovlivňují / podmiňují.


Pak by měly '''následovat''' 3 kroky revize:
K tomuto účelu si můžete například vytvořit formální obsah textu (seznam všech úrovní nadpisů či kapitol) - ten je zvlášť užitečný v případě, že množství informací nebo poznámek začne značně narůstat. Kromě této „organizační funkce" je vytvoření obsahu užitečné v okamžiku, kdy potřebujete podle struktury znovu zkontrolovat rozvíjení svých myšlenek a argumentů. Možná nyní zjistíte zcela jiné vztahy mezi problémy, než jste předpokládali.


== 1. Obsah ==
Při druhém čtení k textu přistupujte jako jeho čtenář a posuzovatel; zkontrolujte části práce:


* Vysvětlili jste, co chcete říci? Proč jste danou oblast zkoumali?
== Úvod ==
* Vyjasnili jste, jak vaše informace, závěry, zkoumání zapadají do existujících informací a výzkumů?
Jakou má funkci? Úvodní odstavec má představit hlavní myšlenku nebo oblast zájmu celého textu. Zároveň by měl upoutat pozornost čtenáře a sdělit, proč je zvolené téma důležité.
* Poskytli jste všechny detaily potřebné pro porozumění? Zpracovali jste z nich vyplývající závěry?
* Potvrdili, ukotvili jste svou argumentaci a způsob vyvozování závěrů?
Váš text by měl být "neprůstřelný" pro případnou kritiku, ale také vzbudit zájem čtenářů.


== 2. Uspořádání ==
====Jak vypadá dobrý úvod?====
*Obsahuje základní tezi. V této tezi je vyjádřena hlavní myšlenka celého textu. V dalších odstavcích se jí musíte držet, omezit svou pozornost na tento zvolený problém.
*Poskytněte nějaké další informace o tématu. Můžete sdělit fakta, použít citace, nebo definice důležitých termínů, které později v textu použijete.


* Není potřeba přeorganizovat části práce? Revidovat hlavní myšlenky, aby zvýšila jasnost?
== Hlavní odstavce ==
* Neměli byste přidat nadpisy (dalších úrovní)?
====Jakou mají funkci?====
* Není potřeba něco vypustit? Nebo přidat? Doplnit text, který by jednotlivé části textu vzájemně provázal nebo je uvedl v souvislost s hlavní myšlenkou?
Tvoří podstatnou součást textu. Rozvíjejí hlavní myšlenku.
Při revizi upravujte postupně jeden odstavec za druhým, uvažujte o tom, jak se vztahují k problému, který popisujete nebo řešíte. Zamyslete se taky nad efektivitou uspořádání, dělejte si poznámky a ty pak zapracujte do textu. Nakonec doplňte chybějící části, které jsou potřebné pro zvýšení informační hodnoty nebo jasnosti.


== 3. Koherence ==
==== Jak mají vypadat? ====
*Uvádí hlavní argumenty - každý ve zvláštním odstavci
*Argument jsou podpořeny fakty, podrobnostmi a příklady
*Odstavce mají být spojeny do jednolitého textu spojovacími slovy:
**Pro výčet číslovky (za prvé,...)
**Pro podporu jinými argumenty: dále, ve vztahu k..., také...
**Protipříklady: na druhé straně, ...
**K poukázání na příčinné souvislosti: proto, v důsledku,...


* Máte všechny důležité body své práce uvedeny postupně v jednotlivých odstavcích; představuje obsah a dílčí nadpisy jakousi "mapu" hlavních myšlenek?
Jako každý dobrý odstavec, má i ten uprostřed textu obsahovat: hlavní myšlenku; věty, které ji podporují a rozvíjejí; a shrnutí nakonec.
* Jsou v textu věty, spojky atd., které zaručují plynulý tok argumentace?
* Jste konzistentní v rámci jednotlivých podtémat a prvků?
* Jak zajišťujete návaznost hlavní myšlenky v jednotlivých částech?
* Jak komentujete závažnost informací a zvláště přímých citací ve vztahu k vašemu tématu/problému?
Zlepšete koherenci textu tím, že užijete jednotný princip organizace, vložením prvků pro přechody mezi částmi, vložením titulků a odkazů na hlavní téma.


== Logika uspořádání ==
== Shrnující odstavec ==
'''Odstavce'''
====Jakou má funkci?====
* Každý je o jednom aspektu popisovaného problému, jasně vyjádřenému v hlavní tezi
Je závěrem - shrnuje nebo znovu formuluje hlavní myšlenku textu. Ve čtenáři zanechává dojem ukončenosti myšlenek.
* Všechny věty v odstavci na sebe navazují
* Také odstavce v každé části textu spolu vzájemně souvisejí, jsou v logickém pořadí
'''Argumenty'''
* Pokrývají všechny aspekty popisovaného či řešeného problému
* Každý aspekt je adekvátně diskutován
* Kde je potřeba, jsou uvedeny definice
* Argumenty jsou rozvíjeny logicky
* Argumenty jsou přesvědčivé
'''Stylistické prvky'''
* Logické pořadí nadpisů a podnadpisů
* Text i dílčí myšlenky plynou hladce (dobře se čtou)
* Styl je stručný a výstižný
* Jazyk je jasný


==Zdroje==
====Jak má vypadat?====
KU Writing Center : Writing Guide: Research Papers {online}. Lawrence, Kansas, USA : University of Kansas, 2007 {2007-12-27}. WWW: <http://www.writing.ku.edu/students/docs/research.pdf>.
*Znovu vyjadřuje důležité argumenty, které podporují hlavní myšlenku
*Tato základní teze je formulována jinak (poučeně)
*V odborném textu se cení především vlastní pohled či názor - podpořený argumenty.


==== Externí odkazy ====
== Výčet použitých zdrojů ==
*“Logic and argument”, kapitola z The Writing Program at Dartmouth College: Logic and argument  http://www.dartmouth.edu/~writing/materials/student/ac_paper/logic.shtml
* citujeme jen bezprostředně související práce
*Editing Checklist: Guide to academic writing. Online: http://www.uwc.ac.za/students/postgraduates/downloads/ACADEMIC%20WRITING%20GUIDE%20-%20complete%20draft.doc
* až na výjimky necitujeme vlastní práce
* Výběr vhodné struktury http://www.criticalreading.com/choice_of_structure.htm
* odkaz na literaturu maximálně přesný
* Proces odborného psaní: zaměření na rozvíjení myšlenek http://jalt.org/pansig/2005/HTML/Hayashi.htm
* norma ISO 690
*Jak napsat abstrakt http://core.ecu.edu/engl/snyderh/3870/how2abs.html
**viz např. http://www.boldis.cz/citace/citace.html
*READING-TO-LEARN AND WRITING-TO-LEARN SCIENCE ACTIVITIES FOR THE ELEMENTARY SCHOOL CLASSROOM http://www.ed.psu.edu/ci/Journals/97pap1.htm
*DESTINATION READING OPENER http://65.196.230.73/EdSchool/LMS4Resources/LessonPlans/LP-Pkg_C4U22_R_TT.pdf
*Towards a Validated Analysis of Scientific Text Structure, University of East Anglia http://applij.oxfordjournals.org/cgi/reprint/7/1/57.pdf
*Scientext http://w3.u-grenoble3.fr/lidilem/scientext/res_en.php


{{certifikovaná metodika 2012}}
== Žánry v odborném psaní ==
Viz například [http://www.rvp.cz/clanek/198/367 techniky používané v odborném psaní].
====Druhy krátkého odborného textu (odborné eseje)====
Viz [[Krátký odborný text]].
 
==Další zkušenosti s odborným psaním==
Veřejně publikovat má smysl, až „máme co říci“. Předpokládejme, že máme zdařilou diplomovou práci či později výzkumnou práci, případně případovou studii o praktickém problému, a chceme tyto výsledky (veřejně) publikovat v písemné podobě.
 
'''Publikace ve sborníku''' – asi nejčastější šance pro publikování. Sborník může být sestavení všech nebo vybraných příspěvků prezentovaných na konferenci či obdobné akci, mohou být vydávány sborníky vítězných prací ze studentské vědecké a odborné činnosti apod.
 
Pokud jsou na dané akci vydávány vybrané příspěvky v podobě sborníku, vyplatí se je připravit kvalitně, včetně jazyka. Nekvalitní příspěvky přidělávají práci editorům i posuzovatelům (pokud je sborník recenzován) a ti mají tendenci je zamítnout.
 
Je třeba zvážit, zda budete chtít příspěvek publikovat ještě někde jinde, zpravidla. Publikace téhož dvakrát zpravidla není možná – nakladatelství vyžadují písemné prohlášení, že věc nebyla publikována ani nabídnuta k publikaci někde jinde.
 
'''Publikace v časopise''' – časopisy mohou mít různou odbornou úroveň, různou čtenářskou obec atd. Publikování v časopise je ceněno více než sborník nebo jiný způsob publikování a časopisy jsou většinou nabídkám článků otevřené. Podmínky nabídky jsou většinou na webových stránkách těchto časopisů. Je třeba je pečlivě dodržet. Rovněž je třeba se pečlivě věnovat poznámkám recenzentů. Mohou být vydávána zvláštní čísla u příležitostí konferencí apod.
 
'''Publikace v knize''' – vyžaduje autora/y, subjekt, který platí náklady s vydáním spojené a vydání organizuje (knižní nakladatelství či subjekt který má grant v rámci kterého je publikace zpracována a vydána), tiskárnu a způsob šíření (zdarma či za úplatu).
 
Největší šance může být podílet se na vydání editované monografie. Autor tam spolupracuje s editorem knihy. Buď je přímo osloven (například je mu nabídnuto vydání příspěvku prezentovaného na konferenci) nebo byl vybrán na základě předložení kvalitního abstraktu do projektu vydání monografie (na základě obecné výzvy). Zásady pro kvalitní zpracování abstraktu pro knižní publikaci jsou obdobné jako při zpracování abstraktu pro příspěvek na akci s ústní prezentací. Je-li monografie recenzována, je třeba se věnovat připomínkám recenzentů. Renomovaní nakladatelé vyžadují písemné vyjádření, jak bylo s připomínkami naloženo.
 
== Zdroje ==
*KU Writing Center : Writing Guide: Research Papers {online}. Lawrence, Kansas, USA : University of Kansas, 2007 {cit. 2007-12-27}. Dostupný z WWW: <http://www.writing.ku.edu/students/docs/research.pdf>.
*Essay. (2008, November 27). In Wikipedia, The Free Encyclopedia. Retrieved 15:14, November 27, 2008, from http://en.wikipedia.org/wiki/Essay#Academic_essays
*Essays {online}. 1996-1997 {cit. 2007-12-27}. Text v angličtině. Dostupný z WWW: <http://www2.actden.com/Writ_Den/tips/essay/index.htm>.>
 
== Další odkazy==
ŠANDEROVÁ, Jadwiga. Jak číst a psát odborný text ve společenských vědách : několik zásad pro začátečníky. Praha : Sociologické nakladatelství, 2005. 209 s. ISBN 80-86429-40-7.
 
ČMEJRKOVÁ, Světla, DANEŠ, František, SVĚTLÁ, Jindra. Jak napsat odborný text. Praha : Leda, 1999. 255 s. ISBN 80-85927-69-1.
 
CHÝLA, Roman. Publish, or perish?. Ikaros {online}. 2006, roč. 10., č. 9. {cit. 2007-12-27}. Dostupný z WWW: <http://www.ikaros.cz/node/3594>. ISSN 1212-5075.
 
FIŠER, Z.: Proč má smysl učit žáky tvůrčímu psaní? Výzkumný ústav pedagogický v Praze. Metodický portál www.rvp.cz, ISSN: 1802-4785. On-line verze: http://www.rvp.cz/clanek/198/367.
Všechny příspěvky do Enviwiki jsou zveřejňovány podle licencí Creative Commons Uveďte autora – Zachovejte licenci 3.0 Unported (podrobnosti najdete na Enviwiki:Autorské právo). Pokud si nepřejete, aby váš text byl nemilosrdně upravován a volně šířen, pak ho do Enviwiki neukládejte.
Uložením příspěvku se zavazujete, že je vaším dílem nebo je zkopírován ze zdrojů, které nejsou chráněny autorským právem (tzv. public domain). NEVKLÁDEJTE DÍLA CHRÁNĚNÁ AUTORSKÝM PRÁVEM BEZ DOVOLENÍ!
Storno Pomoc při editování (otevře se v novém okně)

Šablona použitá na této stránce: