Nápověda:Praktické rady a doporučení

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání


Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce. Pro vaši práci doporučujeme používat pouze Visuální editor, jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.

Obsah a formátování stránky

Existuje pár drobností, které mohou dále zlepšit vzhled stránek v Enviwiki:

  • Všeobecně je vhodné stránku formátovat pomocí nadpisů (Nadpis, Podnadpis 1, Podnadpis 2). Nadpis určité úrovně vytvoříte tak, že napřed napíšete nadpis, poté do něj kliknete a v horním menu vyberete úroveň nadpisu v nabídce označené "Odstavec". Vlastní nadpisy dále neformátujte.
  • Prostý text lze formátovat několika způsoby – lze použít tučné písmo, kurzívu, horní či dolní index, případně přeškrtnuté písmo. Veškeré formátování provedete tak, že vezmete do bloku a poté kliknete na ikonu formátování textu v nabídce.
  • Můžete použít pro určité položky buď "číslovaný seznam", nebo "seznam s odrážkami". Nejprve napíšete jednotlivé položky seznamu a poté je vezmete do bloku a vlastnost vyberete v nabídce pod ikonou
  • Pokud chcete udělat propojení s jinými hesly na Enviwiki, použijete ikonu v nabídce – příslušný text vyberete do bloku a poté do pole hledání zadáte název hesla, na které má vést propojení (funguje našeptávač). Pokud chcete příslušný pojem propojit na heslo v české Wikipedii, uvedete do políčka pro vyhledávání "w:cs:název hesla ve wikipedii", pokud byste chtěli propojit na heslo v jinojazyčné Wikipedii, uvedete místo "cs" zkratku příslušného jazyka. V tomto případě našeptávač nefunguje.

Obrázky

Pomocí nástroje "Média" v nabídce "Vložit" lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.

Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Visuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.

Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.

Kategorie

Je vhodné zařadit heslo do příslušné kategorie. Seznam kategorií najdete na ve speciálních stránkách Enviwiki,

Zařazení do kategorie se udělá tak, že kdekoliv v článku se uvede ]]Kategorie:jméno kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí); **hned vedle pak ]]Kategorie:jméno další kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí).

Svůj článek můžete zařadit i do více kategorií.

Citace

Pokud používáte v textu odkaz na zdroj, disponuje Enviwiki speciálním prostředkem na jejich citování (prohlédněte si v editačním režimu):

V místě, kde má být citace uvedete následující [1]

Za nadpisem Zdroje poté vložte <references/>

Pokud chcete odkazovat vícekrát na stejný zdroj, je třeba konstatovat, že to již nepatří k zcela triviálním funkcím Enviwiki, dokonce ve standardní instalaci to není a musí se to přidávat jako doplněk, ale v Enviwiki to funguje.

  • Jak tedy postupovat: při prvním použití odkazu použijete (prohlédněte si v editačním režimu):
    • <ref name="jmeno"> text odkazu</ref> (tedy může být v uvozovkách jakýkoli název (nikde se neobjevuje))
  • A v dalších případech použijete jen (prohlédněte si v editačním režimu):
    • <ref name="jmeno" /> (tedy ten stejný název)

Pokud to není zcela srozumitelné, nejlépe se učit příklady - podívat se na stránku:

  1. vlastní text na který chcete odkazovat