Nápověda:Praktické rady a doporučení: Porovnání verzí

Z Enviwiki
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bez shrnutí editace
Bez shrnutí editace
 
(Není zobrazeno 11 mezilehlých verzí od stejného uživatele.)
Řádek 1: Řádek 1:
__NOTOC__
__NOTOC__
== Obsah a formátování stránky ==
Existuje pár drobností, které mohou dále zlepšit vzhled stránek v Enviwiki:


* Aby čtenář nebyl zmaten, lze potlačit tvorbu "obsahu" pomocí "_NOTOC_" v úvodu stránky.
Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce). Pro vaši práci doporučujeme '''používat pouze Visuální editor,''' jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.
* Pokud chceme obsah stránky naopak zobrazit, a to hned na začátku, je vhodné dát název první úrovně hned prvnímu odstavci, maximálně na začátku nechat jednu úvodní větu.
* Všeobecně je vhodné stránku formátovat pomocí nadpisů, tvořených syntaxí (prohlédněte si v editačním režimu)
== Nadpis 1. úrovně ==
=== Nadpis 2. úrovně ===
==== Nadpis 3. úrovně ====
* Není vhodné používat pro nadpisy tučný text, formátovaný apostrofy.
* Také není vhodné dělat v textu zbytečné mezery (tedy více než jeden prázdný řádek mezi odstavci), nebo přidávat zbytečně oddělovací čáry pomocí "----" (čím více textu najde uživatel, aniž musí text rolovat, tím lépe)


== Propojení s dalšími hesly ==
==Obsah a formátování stránky==
*'''Odkazy na jiná hesla v Enviwiki'''. Je velmi vhodné propojit jednotlivá hesla co nejvíce s ostatními hesly v Enviwiki - to se dělá pomocí vnitřního odkazu který má následující syntaxi:
Existuje pár drobností, které mohou dále zlepšit vzhled stránek v Enviwiki:
**]]název hesla v Enviwiki[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí);
**případně, pokud je název odlišný od textu, který má být "klikací", tak ]]název hesla v Enviwiki|zobrazený text[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí);
***znak "|" se píše na české klávesnici jako pravý ctrl+w;
 
*'''Odkazy do Wikipedie''': pokud děláte odkaz na nějaké heslo do Wikipedie, lze s výhodou využít obdobný formát:
**]]wikipedia:cs:název hesla ve wikipedii|zobrazený text[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí);
***pokud odkazujete do anglické wikipedie, tak použijte místo "cs", znaky "en", obdobně pro další jazykové mutace.
 
== Obrázky ==
Uvažte, zda má být obrázek rovnou na stránce v plné velikosti, často bývá lepší použít syntaxi ]]Soubor:jméno_souboru|thumb|right|Text pod obrázek[[, další podrobné návody na http://cs.wikipedia.org/wiki/N%C3%A1pov%C4%9Bda:Obr%C3%A1zky
 
== Kategorie ==
Je vhodné zařadit heslo do příslušné kategorie. Seznam kategorií najdete na ve speciálních stránkách Enviwiki, viz http://www.enviwiki.cz/index.php?title=Speci%C3%A1ln%C3%AD%3AAllpages&from=&namespace=14.
*Zařazení do kategorie se udělá tak, že kdekoliv v článku se uvede ]]Kategorie:jméno kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí); 
**hned vedle pak ]]Kategorie:jméno další kategorie[[ (hranaté závorky v obráceném pořadí).
 
Svůj článek můžete zařadit i do více kategorií, viz výše. Nechte zatím u svých článků zařazení do Skupin, usnadňuje nám to práci.


== Citace ==
*Všeobecně je vhodné stránku '''formátovat pomocí nadpisů''' (Nadpis, Podnadpis 1, Podnadpis 2). Nadpis určité úrovně vytvoříte tak, že napřed napíšete nadpis, poté do něj kliknete a v horním menu vyberete úroveň nadpisu v nabídce označené "Odstavec". Vlastní nadpisy dále neformátujte.
Pokud používáte v textu odkaz na zdroj, disponuje Enviwiki speciálním prostředkem na jejich citování (prohlédněte si v editačním režimu):
*Prostý '''text lze formátovat''' několika způsoby – lze použít tučné písmo, kurzívu, horní či dolní index, případně přeškrtnuté písmo. Veškeré formátování provedete tak, že vezmete do bloku a poté kliknete na ikonu formátování textu [[File:VisualEditor - Icon - Text style.svg|32x32pixelů]] v nabídce.
*Můžete použít pro určité položky buď "'''číslovaný seznam'''", nebo "'''seznam s odrážkami'''". Nejprve napíšete jednotlivé položky seznamu a poté je vezmete do bloku a vlastnost vyberete v nabídce pod ikonou [[File:VisualEditor - Icon - Bullet-list-ltr.svg|32x32pixelů]]
*Pokud chcete udělat propojení s jinými hesly na Enviwiki, použijete ikonu [[File:VisualEditor - Icon - Link.svg|32x32pixelů]] v nabídce – příslušný text vyberete do bloku a poté do pole hledání zadáte název hesla, na které má vést propojení (funguje našeptávač). Pokud chcete příslušný pojem propojit na heslo v české Wikipedii, uvedete do políčka pro vyhledávání "w:cs:''název hesla ve wikipedii''", pokud byste chtěli propojit na heslo v jinojazyčné Wikipedii, uvedete místo "cs" zkratku příslušného jazyka. V tomto případě našeptávač nefunguje.


V místě, kde má být citace uvedete následující <ref>vlastní text na který chcete odkazovat</ref>
==Obrázky==
Pomocí nástroje ''Vložit > Média'' lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.


Za nadpisem Zdroje poté vložte <references/>
Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Vizuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.


Pokud chcete odkazovat vícekrát na stejný zdroj, je třeba konstatovat, že to již nepatří k zcela triviálním funkcím Enviwiki, dokonce ve standardní instalaci to není a musí se to přidávat jako doplněk, ale v Enviwiki to funguje.
Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.
*Jak tedy postupovat: při prvním použití odkazu použijete (prohlédněte si v editačním režimu): 
**<ref name="jmeno"> text odkazu</ref> (tedy může být v uvozovkách jakýkoli název (nikde se neobjevuje))


*A v dalších případech použijete jen (prohlédněte si v editačním režimu): 
==Citace==
**<ref name="jmeno"> </ref> (tedy ten stejný název)
Citace vkládáte pomocí nástroje ''Citace'' z nabídky. S ohledem na to, že používáme nástroj na automatickou tvorbu citací na Wikipedii, který se nám zatím nepovedlo zavést na Enviwiki, stačí, když si pro vložení citaci vyberete z nabídky ''Citace > Základní'' a vložíte prostý text či odkaz na zdroj.


Pokud to není zcela srozumitelné, nejlépe se učit příklady - podívat se na stránku:
Pokud používáte vícekráte stejnou citaci, použijte z nabídky ''Citace > Použít existující''
*Pozitivní externí efekty dopravy (http://www.enviwiki.cz/wiki/Pozitivn%C3%AD_extern%C3%AD_efekty_dopravy ) - v editačním režimu si prohlédnout praktický příklad citace [6]


{{licence cc|Dlouhá, Jana, Dlouhý, Jiří}}
Na příslušném místě na konci článku je potřeba vložit Seznam referencí pomocí nabídky ''Vložit > Více > Seznam referencí''
PS: Následující poznámka se objeví, když se citace nezopakuje v seznamu odkazů:

Aktuální verze z 2. 3. 2019, 06:07


Enviwiki má dva editační režimy, režim Visuálního editoru (ouško "Editovat" vpravo nahoře na stránce) a režim Editoru kódu (ouško "Editovat zdroj" vpravo nahoře na stránce). Pro vaši práci doporučujeme používat pouze Visuální editor, jehož obsluha je uživatelsky daleko jednodušší, v podstatě funguje obdobně jako jiný textový editor.

Obsah a formátování stránky[editovat | editovat zdroj]

Existuje pár drobností, které mohou dále zlepšit vzhled stránek v Enviwiki:

  • Všeobecně je vhodné stránku formátovat pomocí nadpisů (Nadpis, Podnadpis 1, Podnadpis 2). Nadpis určité úrovně vytvoříte tak, že napřed napíšete nadpis, poté do něj kliknete a v horním menu vyberete úroveň nadpisu v nabídce označené "Odstavec". Vlastní nadpisy dále neformátujte.
  • Prostý text lze formátovat několika způsoby – lze použít tučné písmo, kurzívu, horní či dolní index, případně přeškrtnuté písmo. Veškeré formátování provedete tak, že vezmete do bloku a poté kliknete na ikonu formátování textu v nabídce.
  • Můžete použít pro určité položky buď "číslovaný seznam", nebo "seznam s odrážkami". Nejprve napíšete jednotlivé položky seznamu a poté je vezmete do bloku a vlastnost vyberete v nabídce pod ikonou
  • Pokud chcete udělat propojení s jinými hesly na Enviwiki, použijete ikonu v nabídce – příslušný text vyberete do bloku a poté do pole hledání zadáte název hesla, na které má vést propojení (funguje našeptávač). Pokud chcete příslušný pojem propojit na heslo v české Wikipedii, uvedete do políčka pro vyhledávání "w:cs:název hesla ve wikipedii", pokud byste chtěli propojit na heslo v jinojazyčné Wikipedii, uvedete místo "cs" zkratku příslušného jazyka. V tomto případě našeptávač nefunguje.

Obrázky[editovat | editovat zdroj]

Pomocí nástroje Vložit > Média lze nahrát do článku obrázek či fotografii. Je však třeba dbát autorských práv a buď vkládat obrázek vlastní, nebo obrázek, k němuž máte souhlas autora, že může být publikován pod licencí CC-SA a musíte uvést autora.

Pro vaši práci lze také využít libovolný obrázek více než 50 milionů souboru na Wikimedia Commons. Tyto obrázky však nelze zatím vložit v režimu Vizuálního Editoru, poraďte se tedy, s technickým editorem Enviwiki, který vám pomůže.

Kliknutím na vložený obrázek lze měnit jeho vlastnosti.

Citace[editovat | editovat zdroj]

Citace vkládáte pomocí nástroje Citace z nabídky. S ohledem na to, že používáme nástroj na automatickou tvorbu citací na Wikipedii, který se nám zatím nepovedlo zavést na Enviwiki, stačí, když si pro vložení citaci vyberete z nabídky Citace > Základní a vložíte prostý text či odkaz na zdroj.

Pokud používáte vícekráte stejnou citaci, použijte z nabídky Citace > Použít existující

Na příslušném místě na konci článku je potřeba vložit Seznam referencí pomocí nabídky Vložit > Více > Seznam referencí